Nastroje ich trojga - nowe prezentacje w BWA w Ostrowcu Świętokrzyskim

Kamila Stovrag, Samuel Kłoda i Janusz Chabior to artyści, których prace plastyczne można oglądać od 28 czerwca 2024 roku w Galerii Biura Wystaw Artystycznych w Ostrowcu Świętokrzyskim. Kuratorkami ekspozycji są Justyna Łada (BWA Ostrowiec Świętokrzyski) i Barbara Demuth (Galeria Sopra we Wrocławiu).


Janusz Chabior, Kamila Stovrag, Samuel Kłoda i Justyna Łada. Fot. Krzysztof Krzak

Pozaziemskie Ogrody Rozkoszy”

Fragment ekspozycji. Fot. Krzysztof Krzak

Na tak zatytułowaną wystawę składają się dokonania młodych artystów związanych z Krakowem: Kamili Stovrag i Samuela Kłody. Oboje są absolwentami Wydziału Malarstwa tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych w pracowniach odpowiednio prof. Witolda Stelmachniewicza i prof. Grzegorza Bednarskiego. Na co dzień dzielą się pracownią twórczą. Oboje też są finalistami 16. Jesiennego Salonu Sztuki LOOSTRO, który odbył się w ubiegłym roku w ostrowieckim BWA. Nie bez sukcesów uczestniczyli też w wielu krajowych i zagranicznych prezentacjach młodej sztuki europejskiej. Na ich wspólną ekspozycję w Ostrowcu Świętokrzyskim składają się cykle obrazów prezentujących fantasmagoryczne światy – wielkoformatowe płótna Samuela Kłody, które wręcz eksplodują intensywnością barw i mniejsze formaty z nieznacznie stonowaną kolorystyką autorstwa Kamili Stovrag. Ich prace łączy swoista melancholia i poetyka oraz świetne, wyczucie koloru, przy absolutnie odmiennym traktowaniu samej tkanki malarskiej: łagodne pociągnięcia i płaskie formy Stovrag mocno kontrastują z gęstym i dynamicznym malarskim rozmachem Kłody. - Na tych obrazach widzimy baśniowe, nieco pozaziemski świat zjaw, stworów, istot. Jednakże pod tą kolorową przykrywką odnajdujemy pewne niepokoje i tęsknoty młodego pokolenia – mówi Justyna Łada, dyrektorka ostrowieckiego BWA. - W sumie jednak obrazy te w połączeniu z surrealistycznymi obiektami i instalacjami dają pozytywny, energetyczny vibe.


Chabiorowanie 1990 – 2090”


Prace Janusza Chabiora. Fot. Krzysztof Krzak 

Tytuł w sposób oczywisty nawiązuje do nazwiska Janusza Chabiora, niezwykle popularnego i lubianego aktora teatralnego, filmowego i serialowego; dość wymienić takie tytuły, jak „Komisarz Alex”, „Furioza”, „Listy do M.”, „Kobiety mafii”. Okazuje się, że ten znakomity aktor jest równie utalentowanym artystą plastykiem. Swoje obrazy tworzy od lat 90. ubiegłego wieku. Niewykluczone, że na rozwój jego działalności na tej niwie twórczej miały kontakty z artystami legnickimi (Chabior przez pewien czas pracował w tamtejszym Biurze Wystaw Artystycznych) i wrocławskimi oraz Antygrupą, na zaproszenie której aktor odwiedził w sierpniu minionego roku ostrowieckie BWA dodając do wystawy prac Klepackiej, Chudego, Liska, Podsiadłego, Mikułowskiego, Potocznego, Stawskiego i Ulricha jedną ze swoich prac. Zachwycony przestrzeniami nie tylko galerii, ale całego Ostrowieckiego Browaru Kultury wyznał, że chciałby tu pokazać swoje prace. To pragnienie właśnie się zrealizowało zrealizowało. - „Chabiorowanie 1990 – 2090” to artystyczny dziennik emocji Janusza Chabiora, jego refleksji nad różnymi sytuacjami i życiem w ogóle – mówi Justyna Łada. - W tych pracach widzimy błyskotliwość i nietuzinkową osobowość artysty.

Antoni Roker z zespołem. Fot. Krzysztof Krzak

Obydwie, znakomicie ze sobą współgrające wystawy można oglądać do końca sierpnia 2024 roku, a zwieńczeniem wieczoru inaugurującego artystyczne lato w Ostrowcu Świętokrzyskim był koncert Antoniego Rokera, wokalisty i instrumentalisty, w którego teledyskach (na przykład „Cichy szał”) występuje Janusz Chabior – aktor. Na dziedzińcu Ostrowieckiego Browaru Kultury wybrzmiały najbardziej znane jego utwory, takie jak „Łobuz”, „Przechera”, „Piękny pies”, „Lotnik”, „Dziewczyna atomowa” i inne.

Komentarze