Hercules Poirot na tropie - spektakl Amatorskiego Teatru Młodzieżowego w Ostrowcu Świętokrzyskim

Pierwsze spotkanie członków Amatorskiego Młodzieżowego Teatru OBibooK działającego przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Ostrowcu Świętokrzyskim odbyło się w listopadzie 2022 roku. Trzy miesiące później młodzi aktorzy pokazali humoreskę „Kopciuszek w Ostrowcu”, a w marcu 2023 r. w spektaklu „Miłość jest wokół nas” - najsłynniejsze sceny miłosne z literatury i filmów. Potem była „Ania z Zielonego Wzgórza” (premiera 22 września 2023 r.). Wszystkie w reżyserii i scenariuszowym opracowaniu Kingi Dziułki – Łojek.

Scena zbiorowa. Fot. Krzysztof Krzak

Najnowsza premiera Amatorskiego Młodzieżowego Teatru ObibooK, która odbyła się w piątek, 15 marca 2024 roku, stanowiła dla młodych adeptów aktorstwa i ich opiekunki nie lada wyzwanie. Kinga Dziułka – Łojek wzięła bowiem na warsztat klasyczny kryminał mistrzyni literatury sensacyjno – kryminalnej, Agathy Christie z detektywem Herkulesem Poirot w roli głównej „Śmierć na Nilu”. Powieść (sfilmowana dwukrotnie) nie stanowi łatwego materiału do teatralnej adaptacji. Wiele w niej postaci (adaptatorka zrezygnowała zaledwie z czterech nieistotnych dla fabuły osób, wprowadziła natomiast postać narratorki – Agathy Christie w wykonaniu Wiktorii Bochniak), a intryga jest misternie zbudowana, jak zwykle u tej pisarki. Oto belgijski detektyw z charakterystycznym wąsikiem jest uczestnikiem rejsu po Nilu ekskluzywnym statkiem „Karnak”. Płyną nim również nowożeńcy: milionerka Linette Ridgeway – Doyle (eteryczna Oliwia Bugajska) i jej małżonek Simone Doyle (Błażej Seremet). Wśród pasażerów znajduje się też niejaka panna Jacqueline de Bellefort (znakomita, wyrazista Maja Kołbut), była narzeczona męża milionerki. Wyszukanymi sposobami stara się ona popsuć podróż poślubną małżonków. Szczególnie zdaje się nie lubić Linette. Dostrzegający zagrożenie Herkules Poirot (dostojny, a jednocześnie lekko zabawny w interpretacji Mikołaja Pietrzyckiego) próbuje ochronić małżonków, jednak bezskutecznie: Simon zostaje postrzelony przez Jacqueline, a jego żona – zastrzelona (to nie spoiler, bo powieść Agathy Christie jest powszechnie znana). Czy też przez byłą dziewczynę swojego męża? Wyjaśnienie zagadki spoczywa w rękach, a właściwie w zdolnościach dedukcyjnych Belga. Wykrycie mordercy (niejednokrotnego, zresztą) nie jest rzeczą łatwą, bowiem każdy z pasażerów miał swój powód, by pozbyć się milionerki.

Scena zbiorowa. Fot. Krzysztof Krzak

Młodzi aktorzy pod kierunkiem Kingi Dziułki – Łojek i Anny Kosikowskiej stworzyli świetną galerię zróżnicowanych charakterologicznie postaci. Poza wymienionymi już wykonawcami nie sposób nie wymienić pozostałych aktorów – amatorów, wśród których szczególnie wyróżniłbym Emilię Woźny w charakterystycznej roli z lekka „nawiedzonej” autorki powieści sensacyjnych Salome Otterbourne, Jakuba Skroka (Pan Fergusson), Bartosza Kotkowskiego (Inspektor Race). Ale i pozostali: Jan Kapusta (Tim Allerton), Agnieszka Suswał (Pani Alerton), Julia Salamon (Rosalie Otterbourne) Julia Szymańska (Kornelia Robson), Julia Kosikowska (Marie Van Schuyler), Izabela Rokoszna (Andrea Pennington), Tymoteusz Cielecki (doktor Bessner) i Weronika Karbowniczak (Louise Bourget) wykazują niemały potencjał aktorski. Przede wszystkim jednak na docenienie zasługuje niezwykłe zaangażowanie młodzieży w tworzenie scenicznej rzeczywistości. Widać, że bycie na scenie stwarza im nie lada frajdę i przyjemność, która w połączeniu z niewątpliwym talentem daje rewelacyjny efekt. Popracowałbym jedynie w niektórych przypadkach nad odpowiednią impostacją głosu.

Scena zbiorowa. Fot. Krzysztof Krzak

Spektakl „Poirot: Śmierć na Nilu” ma również klimatyczne opracowanie muzyczne, ciekawą scenografię i stylowe kostiumy, co – jak zdradziła mi jedna z bibliotekarek Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ostrowcu Świętokrzyskim – jest zbiorowym dziełem pracownic zatrudnionych w tej placówce.

Komentarze