Oprowadzanie kuratorskie po wystawach w ostrowieckim Biurze Wystaw Artystycznych

Jeszcze do 21 czerwca 2024 roku można oglądać w Biurze Wystaw Artystycznych w Ostrowcu Świętokrzyskim wystawę „Spirit anatomy” Jósefiny Alanko, a do 23 maja - „Święci świeccy” Łukasza Rudeckiego. Kto nie uczestniczył 13 kwietnia w wernisażu, który uświetniła swym występem Anja Ortodox, mógł 10 maja wziąć udział w oprowadzaniu kuratorskim po obu ekspozycjach. Odbyło się ono w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich, a prowadziła je Justyna Łada, dyrektorka ostrowieckiego BWA.

Fragment wystawy Jósefiny Alanko. Fot. Krzysztof Krzak

Fińska artystka, Jósefina Alanko, czerpie swoje inspiracje przede wszystkim z natury, ale również z fińskiej kultury, szczególnie z magicznych rytuałów Karelii leżącej w północnej części Finlandii. Alanko pracuje z materiałami naturalnymi – tekstyliami, pigmentami i surowym lnianym płótnem. Wystawa „Spirit anatomy” (Anatomia ducha), której kuratorką jest Goschka Gawlik, łączy w sobie trzy tematy: naturę, kobiecość i astrologię. Taką też, trzyczęściową, konstrukcję ma wystawa w ostrowickim BWA. W pierwszej z nich dominują wielkoformatowe płótna (dwa z nich zostały specjalnie przez artystkę stworzone dla galerii w Ostrowcu Świętokrzyskim) i wyobraźnia czerpiąca z magii oraz zapomnianych rytuałów Karelii, lezącej na Północy Finlandii. Środkowa sekcja obejmuje zróżnicowane konstelacje obiektów, przywołujących na myśl niezidentyfikowane ciała w przestrzeni planetarnej. Z kolei część trzecią, zbudowaną z półprzezroczystych czarnych przepierzeń z „dziurami”, cechuje zmysłowa gra z obecnością i nieobecnością ciał oraz wzbudzanymi przez nie pragnieniami.

Łukasz Rudecki i Justyna Łada podczas oprowadzania kuratorskiego. Fot. Krzysztof Krzak

Druga wystawa wpisuje się w obchody 95 – lecia miejscowego klubu sportowego KSZO Ostrowiec Świętokrzyski. Jej autorem jest Łukasz Rudecki, absolwent Katedry Sztuki Politechniki Radomskiej (dziś: Wydział Sztuki Uniwersytetu Technologiczno - Humanistycznego w Radomiu). Obecnie pracuje na stanowisku profesora tejże uczelni, prowadząc pracownię malarstwa. Jest także zastępcą dyrektora ds. artystycznych w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu. Cykl „Święci świeccy” powstał w wyniku wieloletnich obserwacji artysty bohaterów masowej wyobraźni, jakim są niewątpliwie znani sportowcy, którzy nie tylko przynoszą kibicom i całym nacjom dumę i radość z odnoszonych sukcesów, ale także stanowią wzór do naśladowania, szczególnie dla osób młodych. Wśród sportretowanych przez Rudeckiego sportowców znaleźli się Muhammad Ali, Cristiano Ronaldo, Diego Maradona, Agata Mróz, Iga Świątek, Otylia Jędrzejczak i związany z Ostrowcem Świętokrzyskim polski pływak, pięcioboista, olimpijczyk Zbigniew Pacelt. Ciekawym pomysłem aranżacyjnym tej wystawy jest umieszczenie części portretów w czymś, co przypomina element sakralny w stylu kapliczki i podświetlenie wszystkich obrazów od spodu tak, że bije od nich światło, nimb wielkości. Przy półmroku panującym w całym dość niskim pomieszczeniu robi to niesamowite wrażenie i znakomicie współgra z tytułem ekspozycji. - Chciałem pokazać emocje towarzyszące sportowcom związane z tym, czym się zajmują, ale także z pozasportowymi wydarzeniami – mówił Łukasz Rudecki, który towarzyszył Justynie Ładzie podczas kuratorskiego oprowadzania. - Zależało mi na tym, by ten przekaz był uniwersalny i wielowymiarowy. Odnoszę się do konkretnych sportowców, często znanych z pierwszych stron gazet, ale intencją jest coś, co wykracza poza ten medialny ich wizerunek.

Fragment wystawy Łukasza Rudeckiego. Fot. Krzysztof Krzak

Oprowadzanie odbyło się w cieniu informacji o śmierci Sergiusza Sachno, znakomitego fotografika, autora wielu świetnych portretów gwiazd filmu i teatru, członka Fotoklubu Galeria działającego w Miejskim Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Komentarze