Super Grupa i Antygrupa w ostrowieckim Biurze Wystaw Artystycznych

W piątek, 18 sierpnia 2023 roku, Biuro Wystaw Artystycznych w Ostrowcu Świętokrzyskim zaprosiło na pierwszą po wakacjach wystawę. Tym razem swoje dokonania zaprezentowały dwie grupy artystyczne: Super Grupa KRAKOWSKI UNDERGROUND i Antygrupa związana z Wrocławiem.

Praca Jarosława Potocznego. Fot. Krzysztof Krzak

Super Grupa KRAKOWSKI UNDERGROUND powstała stosunkowo niedawno, bo w listopadzie 2021 roku. Stworzyli ją Jerzy Kosałka, Zbigniew Libera, Piotr Lutyński i Adam Rzepecki, określani niekiedy jako klasycy sztuki współczesnej. Każdy z nich ma inny styl i inne ulubione medium tworzenia, jednakże jest też coś, co ich łączy i sprawia, że artyści poza indywidualnymi dokonaniami są w stanie stworzyć dzieła wspólne, wzajemnie się inspirując. Doskonale to było widać podczas ubiegłorocznej wystawy w krakowskim Bunkrze Sztuki, gdzie Super Grupa zaprezentowała ekspozycję zatytułowaną „Nowe legendy Krakowa”, gdzie twórcy odnieśli się w sposób humorystyczny i przewrotny do symboli grodu nad Wisłą i to nie tylko tych legendarnych, takich jak smok wawelski czy Wanda, co nic chciała Niemca, ale także tych autentycznych (Adam Mickiewicz, Tadeusz Kantor).

"Kolekcja" Krakowskiego Undergroundu. Fot. Krzysztof Krzak

- Jako „artyści po przejściach" wchodzimy do galerii bacząc, by każdy z nas zostawił za drzwiami swoją bogatą artystyczną przeszłość i dlatego nie przywozimy ze sobą swoich starych dzieł. Specjalizujemy się w strategii site – specific (dziedzina sztuki obejmująca dzieła sztuki stworzone z myślą o funkcjonowaniu w precyzyjnie określonym miejscu - przyp. KK) i stąd nasze ostatnie działania, to operacje na tkance galerii. Taką wystawą jest też nasza ostrowiecka „Kolekcja” – mówili o wspólnym działaniu artyści Krakowskiego Undergroundu, zapowiadając ekspozycję w BWA w Ostrowcu Świętokrzyskim, a kuratorka ich wystawy w ostrowieckim BWA, jednocześnie dyrektorka placówki, Justyna Łada dodawała: - To legendy awangardy, artyści o niezwykłych osobowościach, ale też specyficznym poczuciu humoru i anegdoty, którzy w przeszłości trochę skandalizowali, zaciekawiali i bawili się z widzami.

 

Instalacja Hanny Klepackiej. Fot. Krzysztof Krzak

Antygrupa natomiast narodziła się spontanicznie, w oparach wspólnych spotkań, świąt, podróży. Tak przynajmniej twierdzą jej członkowie, a są nimi artyści o wielości zainteresowań i form realizacji swej artystycznej wypowiedzi. Hanna Klepacka na przykład jest aktorką („Skazana”, „Barwy szczęścia”), performerką; Mirosław Chudy to malarz zajmujący się także tworzeniem instalacji; Robert Lisek zajmuje się sztuką dźwięku, performansem, instalacją i sztuką konceptualną; Paweł Mikułowski - grafiką cyfrową i malarstwem oraz wytwarzaniem przedmiotów, które najczęściej... nie służą do niczego konkretnego; Dominik Podsiadły (kurator wystawy w Ostrowcu Świętokrzyskim) działa w szeroko pojętym spektrum sztuk wizualnych od malarstwa poprzez asamblaż i rzeźbę społeczną, aż po sztukę nowych mediów i Internet; Jarosław Potoczny tworzył obrazy – kolaże, do wykonania których wykorzystywał tak nietypowe materiały jak rurki, kable, silikon, ceraty, tkaniny fakturowe; Dariusz Stawski z kolei to artysta, muzyk i performer, ludowy obserwator, a Wojtek Ulrich tworzy natomiast instalacje z udziałem dużych metalowych rzeźb, fotografii i wideo. W dniu wernisażu do grupy dołączył znany aktor Janusz Chabior („Komisarz Alex”), który zaprezentował swoją „Słowowiązałkę”.


Janusz Chabior i Justyna Łada. Fot. Krzysztof Krzak


- Dwie różne ekspozycje, ale tak naprawdę jedna wspólna wystawa – dialog dwóch różnych środowisk, które się znają, komunikują ze sobą, nie rywalizują, a współtworzą polską sztukę współczesną – mówi o najnowszym wydarzeniu w ostrowieckim BWA Justyna Łada. "Wartością dodaną" wernisażu była reakcja oglądających (eufemistycznie rzecz nazywając było to zdumienie i zdziwienie) – zwłaszcza na szokująco zaskakującą „Kolekcję” Krakowskiego Undergroundu złożoną z dużej ilości kartonowych pudełek.


Członkowie obu grup podczas wernisażu. Fot. Krzysztof Krzak

Uzupełnieniem wizualnej wypowiedzi krakowskich artystów był koncert formacji RDZEŃ 69. Na dziedzińcu Ostrowieckiego Browaru Kultury zagrali: Zbigniew Libera, Adam Rzepecki, Piotr Lutyński, Fryderyk Lutyński oraz Ewa "Wiosna" Libera, a także gościnnie ostrowiecki muzyk Cezariusz "Dudek" Dublasiewicz. Zwieńczeniem wieczoru był koncert – performans formacji SALKERS! w składzie: Hanna Klepacka, Wojtek Makowski i Maurycy Idzikowski.

Obie prezentacje można oglądać do 21 września tego roku.



Komentarze