Sztuka wiele wymiarów ma - Piotr Lutyński w ostrowieckim BWA

Piotr Lutyński, którego wystawę zatytułowaną „Wielowymiarowość” otwarto 6 maja 2022 roku w Biurze Wystaw Artystycznych w Ostrowcu Świętokrzyskim to artysta – nomen omen – wszechstronny, realizujący się w wielu dziedzinach artystycznej wypowiedzi.

 

Fragment ekspozycji Piotra Lutyńskiego. Fot. Krzysztof Krzak

To przede wszystkim malarz, grafik, rysownik, rzeźbiarz twórca instalacji („Zegar', „Klatka”), animator muzyczno – wizualnych pokazów, w których uczestniczą żywe zwierzęta zestawiane z kompozycjami malarskimi, rzeźbami, poezją i muzyką (m.in. „Rdzeń”, „Ptasia Kolumna”, „Historia Animalium”, „Świetlani przewodnicy”, „Między koniem a obrazem”, „Muzyka dla ryb”). Muzyka jest zresztą stale obecna w działalności artystycznej Piotra Lutyńskiego, czego dowiódł twórca podczas powernisażowego koncertu z zespołem Unacceptable Name, który tworzą: Antonina Krasucka – wokal, Fryderyk Lutyński – gitara, instrumenty klawiszowe i Kuba Kopiczak – bas, gitara elektryczna. 

 

Piotr Lutyński i Justyna Łada. Fot. Krzysztof Krzak

Szlifowanie swojego talentu rozpoczął Piotr Lutyński w słynnym Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem, następnie studiował na Wydziale Pedagogiczno – Plastycznym filii Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie (dyplom w pracowni grafiki prof. Eugeniusza Delekty obronił w 1990 roku). Na tej uczelni miał też w 1985 roku swoją pierwszą wystawę. Kolejne prezentowane były w renomowanych krakowskich galeriach: Krzysztofory, Potocka, Starmach, Zderzak, Bunkier Sztuki, w warszawskiej Galerii Foksal, Galerii ON i Muzeum Narodowym w Poznaniu czy Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Zawędrowały też do placówek wystawienniczych w Berlinie i Brnie.

 

Fragment wystawy "Wielowymiarowość". Fot. Krzysztof Krzak

W nowoczesnej przestrzeni galerii Biura Wystaw Artystycznych w Ostrowcu Świętokrzyskim prace Lutyńskiego zostały pogrupowane w pięciu grupach tematycznych: Pole koloru, Lekcja abstrakcji, Sala Buddy czyli jak nasze myśli realizują się w życiu, Drugie życie, a w ostatniej prezentowany jest film, w którym góral z Kościeliska opowiada o... kwantowej naturze świata.

 

Fragment wystawy. Fot. Krzysztof Krzak

Czymś, co szczególnie intryguje w twórczości Piotra Lutyńskiego jest oryginalne połączenie klasycznych mediów z materiałami naturalnymi (na przykład: ptasie jaja, pióra, żywe zwierzęta, wosk, drewno, kamienie, ziarna zbóż, słoma czy martwe owady). Dla miłośników koloryzmu w sztuce, do których zalicza się piszący te słowa, prawdziwą przyjemnością jest oglądanie prac przedstawiających figury geometryczne nasycone wyrazistymi barwami, głównie żółto – czarnymi. - Twórczość tego artysty angażuje widza i niweluje granice w postrzeganiu sztuki w ramach przestrzeni galeryjnej – powiedziała o jego dokonaniach Justyna Łada, dyrektor ostrowieckiego BWA. On sam mówił podczas wernisażu, że najważniejszy jest osobisty kontakt dzieła sztuki z odbiorcą. - Obraz powinien nam zmienić podejście do świata, do ludzi – stwierdził Piotr Lutyński.

 

Fragment wystawy. Fot. Krzysztof Krzak

Tę oryginalną, nieoczywistą w odbiorze wystawę będzie można oglądać w ostrowieckim BWA do 24 lipca bieżącego roku.


Komentarze