Kulturowy blender w Starachowicach. Gwiazdą - Warszawska Orkiestra Sentymentalna

W dniach 15 – 16 lipca 2023 roku w Starachowicach odbywał się ETNO blender, festiwal zorganizowany przez miejscowy Park Kultury, a dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska.

Warszawska Orkiestra Sentymentalna w starachowickim amfiteatrze. Fot. Krzysztof Krzak
KGW w Mostkach. Fot. Krzysztof Krzak

ETNO blender to festiwal miejskiego folkloru przedwojennych Starachowic. Jego celem jest upowszechnianie wiedzy na temat historycznej, kulturowej, etnicznej przeszłości miasta oraz przywrócenie pamięci o jego wielokulturowości. Podczas festiwalu zaprezentowane zostały różnorodne formy artystyczne wywodzące się lub inspirujące tradycją przedwojennego folkloru miejskiego: występy taneczne, wokalne, instrumentalne, a także inscenizacje teatralne kultury polskiej, romskiej, żydowskiej. Aby popularyzować różnorodność dziedzictwa miejskiego i świętokrzyskiego folkloru przez obydwa dni trwania festiwalu odbywały się też warsztaty kulinarne, taneczne, rękodzieła oraz zajęcia rekreacyjno – ruchowe w postaci podwórkowych gier i zabaw dla całych rodzin.

Warsztaty wycinanek. Fot. Krzysztof Krzak
 

Sobota była świętem kultury żydowskiej i romskiej. Wystąpiły m.in. romski zespół Miro Iło ze spektaklem poetycko - muzycznym, zespół klezmerski Berberys z Lublina oraz zespół Shukar Gila z koncertem romskiego flamenco, a także zespół Świetliki i Teatr Muzyczny nad Kamienną „Starachowianie” z etiudą żydowską i „Cyganerią” . W tym dniu w Parku Miejskim odbywały się też warsztaty tańca romskiego, tańców żydowskich, pisania jidysz, spacer historyczny oraz wyliczanki, gry i zabawy, w tym w jidysz. 

Zabawa z WOS. Fot. Krzysztof Krzak

Drugi dzień Festiwalu ETNO blender zaplanowany został jako święto kultury polskiej. Wystąpiły dziecięce zespoły folklorystyczne i Teatr Muzyczny nad Kamienną „Starachowianie” z pokazem miejskiego folkloru. Chętni mogli wziąć udział w warsztatach wycinanek świętokrzyskich prowadzonych przez Lucynę Kozłowską, której prace można było podziwiać na wystawie i kulinarnych prowadzonych przez członkinie Koła Gospodyń Wiejskich z Mostek . Były też zabawy miejskie, uliczne i podwórkowe, wystawa i spacer historyczny „Dawny Wierzbnik”. Jako gwiazda wieczoru wystąpiła Warszawska Orkiestra Sentymentalna, która, tym razem bez Gabrieli Mościckiej w składzie, zaprezentowała przedwojenne szlagiery, tanga i fokstroty i tradycyjnie już porwała publiczność do wspólnego śpiewania i pląsania. Zaprezentowała też kilka premierowych piosenek.



Komentarze