Z perspektywy Malwiny Masternak - "Perspektywa w kwartecie" w Ostrowieckim Browarze Kultury

Już po raz czwarty odbył się w Ostrowcu Świętokrzyskim koncert pochodzącej z tego miasta, a dziś mieszkającej w Hiszpanii wokalistki jazzowej Malwiny Masternak, której w tym roku towarzyszyli trzej muzycy. Stąd tytuł koncertu: „Perspektywa w kwartecie”.

Malwina Masternak z zespołem w OBK. Fot. Krzysztof Krzak

Malwina Masternak jest wokalistką, kompozytorką i pedagogiem specjalizującym się w jazzie i muzyce współczesnej, absolwentką prestiżowej uczelni Berklee College of Music i Berklee Global Jazz Institute w Bostonie (USA). Aktywnie koncertuje na całym świecie, mimo młodego wieku wystąpiła w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, Chinach, koncertowała w Europie i Ameryce Południowej. Jednym z jej ostatnich osiągnięć jest występ w prestiżowej Dizzy’s Club Coca-Cola w Nowym Jorku, gdzie wystąpiła w zespole, którym kierował John Pattitucci. Swoją edukację muzyczną i wokalną zaczynała jednak w rodzinnym Ostrowcu Świętokrzyskim w Państwowej Szkole Muzycznej I Stopnia. I do tego miasta wraca każdego roku w okresie wakacyjnym, by poprowadzić warsztaty wokalne z młodymi adeptami sztuki wokalnej, a przy okazji dać koncert pokazujący jej zawodowy rozwój. Nie inaczej było i w tym roku: od 20 do 22 lipca Malwina Masternak i muzycy z jej zespołu pokazywali uczestnikom warsztatów tajniki gry na wybranych instrumentach oraz szkolili ich umiejętności wokalne, głównie jazzowe. Zaś 23 lipca w sali wielofunkcyjnej Ostrowieckiego Browaru Kultury odbył się koncert promujący pierwszą płytę wokalistki zatytułowaną „Perspektywa”. Artystce towarzyszyli: Iñigo Ruiz de Gordejuela – piano (zdobywca nagrody BBK za Najlepszy Album Jazzowy Roku w 2019 roku, prywatnie mąż wokalistki), Jort Terwijn – gitara basowa z Holandii i Daniel Lizarraga – perkusja. Poza wymienionymi na płycie zagrała też Terri Lyne Carrington, perkusistka, kompozytorka, sześciokrotna zdobywczyni nagrody Grammy Awards. Szkoda tylko, że płyty nie można było nabyć po ostrowieckim koncercie.

 

Malwina Masternak. Fot. Krzysztof Krzak

Debiutancki album Malwiny Masternak oddaje perspektywę jej podróży poprzez różne kraje, idee i muzyczne inspiracje z ostatnich lat. Połączenie tych perspektyw daje słuchaczowi szansę zanurzenia się w świat kompozycji Malwiny napisanych do wierszy legendarnych polskich i zagranicznych poetów, takich jak Leopold Staff („Żal”), Wisława Szymborska („Perspektywa”), Maya Angelou ("Life doesn't frighten me at all") czy William Davis („No time”) oraz aranżacji standardów jazzowych (I'm old – fashioned”, „Farmer's market”). - Zapoznanie się z różnymi sposobami myślenia, podróże po świecie, a także zostanie żoną i mamą sprawiły, że ukształtowała się moja własna perspektywa. I właśnie z tej perspektywy śpiewam dla państwa podczas dzisiejszego wieczoru – mówiła Malwina Masternak podczas występu w sali wielofunkcyjnej OBK. Artystka zaprezentowała podczas koncertu także utwory z własnymi tekstami, niezwykle osobiste, takie jak dedykowane mamie „Oczekiwanie” czy córce - „Nadia”, a także „Conception”. Były też utwory skomponowane do spółki z mężem. Każdy, kto śledzi karierę Malwiny Masternak mógł wysłyszeć ogromny progres w wokalu i sposobie interpretacji zarówno autorskich, jak i standardowych utworów, które do łatwych nie należą. Swoboda w przechodzeniu z górnych rejestrów w dolne, łatwość poruszania się w różnych stylistykach, a przede wszystkich umiejętność przekazania emocji – to wyznaczniki jej sztuki wokalnej. W tym roku ze względu na rozszerzony skład instrumentalistów (poprzednio Masternak występowała w Ostrowcu jedynie z towarzyszeniem fortepianu) mogła ona wybrzmieć w pełniejszej krasie. Wielkie brawa należą się rewelacyjnym muzykom z zespołu Malwiny Masternak (serca publiczności podbił zwłaszcza perkusista Daniel Lizarraga).

Występ uczestników warsztatów z Malwina Masternak. Fot. Krzysztof Krzak

Znakomity koncert Malwiny Masternak poprzedził występ uczestników warsztatów (w większości członków Studia Wokalnego "Pandora")  prowadzonych w Miejskim Centrum Kultury przez artystkę i towarzyszących jej muzyków. Support trochę przydługi, ale jednocześnie świadczący o tym, iż w mieście jest wiele młodych osób chcących zdobywać i doskonalić umiejętności wokalno – instrumentalne pod okiem mistrzów.

Komentarze