Wystawa prac utalentowanej Magdaleny Oksińskiej na otwarcie "4 Wymiaru"

Na kulturalnej mapie Ostrowca Świętokrzyskiego pojawiło się w niedzielę, 24 marca 2024 roku nowe miejsce. „4 WYMIAR – Międzypokoleniowa Przestrzeń Twórcza” mieści się na III piętrze Centrum Aktywności Obywatelskiej przy ulicy Sienkiewicza 70 (w dawnym budynku Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4).


Justyna Łada i Magdalena Oksińska. Fot. Krzysztof Krzak

4 WYMIAR - Międzypokoleniowa Przestrzeń Twórcza” to galeria sztuki, pracownia artystyczna, miejsce spotkań i dialogu środowisk twórczych w jednym. Pomysłodawcami i realizatorami projektu są Centrum Rozwoju Lokalnego i Biuro Wystaw Artystycznych w Ostrowcu Świętokrzyskim przy współpracy Młodzieżowej Rady Miasta i Uniwersytetu Trzeciego Wieku Akademii Nauk Stosowanych im. Józefa Gołuchowskiego. W otwarciu nowej placówki kultury wzięli udział: Justyna Łada (dyrektor BWA), Agnieszka Rogalińska (dyrektor CRL), Matylda Niewójt (prezes UTW), Wiceprezydent Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego, Artur Łakomiec oraz przedstawiciele MRM. Pierwszym wydarzeniem był wernisaż prac malarskich młodej ostrowczanki, uczennicy maturalnej klasy Liceum Ogólnokształcącego nr II im. Joachima Chreptowicza i wychowanki Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Ostrowcu Świętokrzyskim, Magdaleny Oksińskiej. Jej tytuł brzmi „Acne vulgaris” (trądzik młodzieńczy).


Prace Magdaleny Oksińskiej. Fot. Krzysztof Krzak

- Nawiązujący do choroby skórnej występującej w wieku pokwitania jest dla mnie swoistym symbolem codzienności młodego człowieka. Pierwsze życiowe doświadczenia – ważne, trudne, często krępujące i zawiłe – potrafią podświadomie przenikać w twory, kreacje, produkty pracy. Proces twórczy odzwierciedla poddanie naturalistycznej sekwencji życia, nieustanne przemiany, emocje i bunt przeciw nim. Drobne, marginalne elementy oraz idee i całe przestrzenie biorą źródło z głębi tych kształtujących się intuicji, interpretacji i prawd zakorzenionych we własnej wrażliwości. Wraz z rozwojem wzrasta zarówno potrzeba samodzielnej decyzyjności, jak i paraliżująca obawa przed potencjalnymi konsekwencjami. Powierzchnia staje się więc świadectwem wewnętrznych walk, sporów na płaszczyźnie emocjonalnej, percepcyjnej, intelektualnej, prób i nieuniknionych błędów. Ostatecznie zostanie obrazem wspomnień mimowolnie napełnionych nostalgią – pisze Magdalena Oksińska w tekście towarzyszącym ekspozycji jej prac w „4 Wymiarze”.


Prace Magdaleny Oksińskiej. Fot. Krzysztof Krzak

- Magdalena Oksińska to młoda artystka, w której pracach widać ogromny talent, wrażliwość i umiejętności podbudowane wiedzą teoretyczną. W tych obrazach pokazuje ona, jakie wyzwania są dla niej ważne, co jej w duszy gra, z czym się mierzy i czym się chce z nami podzielić – mówiła podczas wernisażu Justyna Łada. - Cieszę się, że jej nauczyciel z Ogniska Pracy Pozaszkolnej, Marcin Jedlikowski chciał się z nami podzielić jej talentem.

Marcin Jedlikowski potwierdza, że dzięki kontaktowi z Magdaleną Oksińską odzyskał wiarę w znaczenie słowa talent. Określił jej prace jako bardzo dojrzałe i niezwykle świadome, wyrózniajace się dbałością o szczegóły, pomysłowością, a samą adeptkę sztuki malarskiej nazwał samorodnym geniuszem twórczym, który w lot chwyta wszystko, co się do niej mówi i jest przekonany, iż egzaminy do Akademii Sztuk Pięknych, gdzie Oksińska chce studiować powinny być w jej przypadku formalnością. Chociaż dodatkowe wsparcie w postaci choćby trzymania kciuków nie zaszkodzi. 

- Te moje prace to takie "małostki" z codzienności, w których każdy może odnaleźć coś dla siebie - powiedziała Magdalena Oksińska podczas wernisażu. - To takie obrazki z życia młodzieńczego, z których każdy ma dodatkowo ukryty sens.

Komentarze