Świat "przez dziurkę od klucza" w fotografiach Mirosława Radomskiego

Subtilitas lucis” – wystawę pod takim tytułem otwarto 22 marca 2024 roku w Galerii Fotografii Miejskiego Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim. Autorem zaprezentowanych prac jest Mirosław Radomski.

Mirosław Radomski, Artur Łakomiec, Stanisław Dunin - Borkowski. Fot. Krzysztof Krzak

Mirosław Radomski, z zawodu inżynier elektryk, zajmuje się fotografowaniem od 1979 roku. Jest współzałożycielem Fotoklubu Galeria MCK w Ostrowcu Świętokrzyskim oraz jego członkiem i uczestnikiem wszystkich Dorocznych Wystaw, a od czterech lat jego prezesem. W 2011 roku skupił się na fotografii otworkowej, którą nazywa poezją fotografii i której pozostaje wierny do dziś i właśnie prace wykonane tą techniką pokazał na wystawie „Subtilitas lucis” (subtelność światła). „Subtelność natury, a w szczególności światła, przejawia się dla mnie w sposób szczególny w fotografii otworkowej realizowanej przy użyciu camera obscura bez soczewek. Światło wpada do camera obscura nieskrępowane żadnym układem soczewek, często przejawiając swoje właściwości korpuskularno - falowe na krawędziach otworka ulegając dyfrakcji i interferencji, by w końcowym etapie dokonać zmian materiału światłoczułego” – napisał Mirosław Radomski w jednej ze swoich internetowych wypowiedzi. 

 

Mirosław Radomski z aparatem otworkowym. Fot. Krzysztof Krzak

Imponująca jest lista nagród i wyróżnień, które związany z Ostrowcem Świętokrzyskim artysta otrzymał za swoje fotografie otworkowe. Już w 2013 r. zdobył wyróżnienie w międzynarodowym konkursie fotografii otworkowej „Pinhole World”. W 2019, 2020 i 2021 roku był laureatem „Pinhole Porto Photography” w Portugalii. Jego prace zaistniały też na wielu wystawach w kraju (Kielce, Kazimierz Dolny) i poza jego granicami, m.in. w Ukrainie, Rosji, USA, Ekwadorze, Peru, Meksyku, Brazylii. 

Prace Mirosława Radomskiego. Fot. Krzysztof Krzak

- Mirkowi Radomskiemu, którego znam od lat chciałbym podziękować za dwie rzeczy: za wrażliwość i za pasję, którą zaraża innych oraz za rozsławianie naszego miasta na arenie krajowej i międzynarodowej – mówił na wernisażu Wiceprezydent Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego Artur Łakomiec. - I za to, jak pięknie pokazuje nam „przez dziurkę od klucza” świat przyrody, architektury, którego uroku nie zawsze potrafimy dostrzec jako zwyczajni ludzie.

Na wystawie fotografii Mirosława Radomskiego. Fot. Krzysztof Krzak

Sympatycznym akcentem było to, że obecni na otwarciu wystawy przyjaciele artysty byli w kapeluszach, co stanowiło nawiązanie do faktu, iż Mirosław Radomski zawsze fotografuje w takim nakryciu głowy. Ale i bez tego elementu garderoby można smakować czarno – białe (z wyjątkiem jednej, pierwszej wykonanej jako pierwsza tą techniką fotografowania) prace twórcy powstałe w ostatnim roku, które sprawiają wrażenie tajemniczych, onirycznych, działających niezwykle mocno na wyobraźnię odbiorcy. A zafascynowanym tym sposobem wykonywania fotografii zarówno Mirosław Radomski, jak i kustosz Galerii Fotografii Miejskiego Centrum Kultury Stanisław Dunin - Borkowski obiecują zorganizowanie warsztatów twórczych.




Komentarze