Młoda sztuka na Salonie w Ostrowcu Świętokrzyskim

1 grudnia 2023 roku w Biurze Wystaw Artystycznych w Ostrowcu Świętokrzyskim otwarto 16. Jesienny Salon Sztuki. Nagrodzone prace będzie można oglądać do 28 stycznia przyszłego roku.

Na wernisażu. Fot. Krzysztof Krzak

Ale zanim o meritum – kilka uwag natury formalnej. Będę się upierał, że tegoroczna impreza powinna nosić numer porządkowy 1. Dlaczego? Ano dlatego, że zmieniono wszystkie zasady, które obowiązywały w tej imprezie organizowanej przez ostrowieckie BWA od roku 1997, kiedy to po raz pierwszy zaistniał Jesienny Salon Sztuki w Ostrowcu Świętokrzyskim (najpierw jako coroczna ekspozycja, potem w cyklu biennale). Tegorocznej edycji nadano nazwę Loostro (rozumiem, że zwykłe polskie „Lustro” brzmiałoby mniej światowo), laureaci konkursu otrzymali nową statuetkę wykonaną przez Pracownię Szkła Unikat, która zastąpiła tę tradycyjną autorstwa Arkadiusza Latosa… Przede wszystkim jednak zmieniono adresatów prezentacji - w odróżnieniu od poprzednich edycji, w których swoje prace mogli prezentować wszyscy chętni i wybrani przez jury artyści, bez względu na wiek, dokonania i pozycję w świecie artystycznym do Loostra mogli się zgłosić jedynie twórcy w przedziale wiekowym 20 – 36 lat, czyli niejako stojący na początku swej drogi twórczej, często debiutujący. Można więc powiedzieć, że to 1. Salon Młodej Sztuki (rzucam tak ad hoc pomijając przymiotnik jesienny, bo to i grudzień, i śnieg, którym sypnęło w przededniu wernisażu...).

Anna Myszkowiak odbiera nagrodę Grand Prix z rąk Wiceprezydenta Artura Łakomca. Fot. Krzysztof Krzak

No, ale spoko, prawo organizatorów do zmian regulaminu i do utrzymania lub nie numeracji – rzecz wtórna, podobnie jak moje prawo do wyrażenia własnej opinii. Najważniejsze, że nowa formuła Salonu Sztuki w BWA w Ostrowcu Świętokrzyskim odbiła się pozytywnym echem wśród młodych twórców, którzy gremialnie odpowiedzieli na ofertę organizatorów. Jak poinformowała Justyna Łada, dyrektorka ostrowieckiego Biura Wystaw Artystycznych do pierwszego etapu wpłynęło blisko 500 zgłoszeń. Sześcioosobowe jury w składzie: Sebastian Kustra (przewodniczący, założyciel i redaktor naczelny magazynu o sztuce Art Monitor), Pola Dwurnik (malarka, graficzka, prezeska Fundacji Edwarda Dwurnika), Agnieszka Jarosz (prezeska Zarządu Fundacji Muzeum Warszawy, członkini Towarzystwa Przyjaciół MSN w Warszawie oraz Towarzystwa Przyjaciół Zachęty w Warszawie), Artur Kos (ekspert ds. systemowego i edukacyjnego rozwoju rynku sztuki, prezes Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Kreatywnego), Agata Smoczyńska (Le Guern, właścicielka Galerii Le Guern) i Andrzej Zwolak (rzeźbiarz, profesor zwyczajny Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie) pracowało w pocie czoła i do II etapu, czyli do udziału w wystawie zakwalifikowało prace 80 artystów. Pokazują one szerokie spectrum trendów, wizji sztuki i samych artystów oraz fascynacji artystycznych młodych twórców, jak najbardziej aktualnych, bowiem zgłoszone prace mogły powstać najwcześniej w 2021 roku. Imponująca jest też różnorodność technik, w których prace zostały wykonane. Klasyczne obrazy olejne, tempery sąsiadują tu z rzeźbami, instalacjami wideo czy różnymi rodzajami performensów. Jest kolorowo i mrocznie, tradycyjnie i nowocześnie, normalnie i dziwnie. Ale ogólnie – nad wyraz ciekawie. Serio piszę.

Praca Anny Myszkowiak nagrodzona Grand Prix. Fot. Krzysztof Krzak

Grand Prix 16. Jesiennego Salonu Sztuki / 1. Loostra (10 tysięcy złotych + indywidualna wystawa w ostrowieckim BWA) otrzymała Anna Myszkowiak, urodzona w Biłgoraju, studentka Wydziału Rzeźby na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu, za pracę „Tors” z serii „Kształt umiłowany przez życie” wykonaną z papieru do pieczenia, nici i stali. W uzasadnieniu werdyktu jury czytamy: „za odwagę i wyobraźnię w badaniu granic ludzkiego ciała, doskonałe wyczucie materiału (…) oraz za szczególną wrażliwość na kruchość i przemijalność”. II nagroda przypadła Emilowi Buckiemu z „Korowód”, a III - Julii Szczerkowskiej za „Autoportret w robaku”. Wśród nagrodzonych i wyróżnionych przez organizatorów oraz sponsorów prywatnych znaleźli się: Zuzanna Szary, Nikita Krzyżanowska, Kinga Burek – Domżalska, Dominika Walczak, Helena Stiasny, Sabina Kałuża i Tomasz Paszkowicz.

After party po wernisażu wypełnił koncert zespołu Salkers!



Komentarze