W świecie ryb, płaszczek, krabów i światła

Recepcja Ostrowieckiego Browaru Kultury zamieniła się w czwartek, 30 listopada 2023 roku, w podwodny świat mórz i oceanów. Stało się tak za sprawą ekspozycji Wodny świat” będącej pokłosiem najnowszego projektu realizowanego przez uczestników warsztatów Pracowni Rzeźby i Ceramiki Miejskiego Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim prowadzonej przez Bartłomieja Kota i sekcji plastycznej MCK, którą opiekuje się Marlena Kot.

Fragment wystawy. Fot. Krzysztof Krzak

- W tym projekcie chcieliśmy się skupić na poruszeniu określonej tematyki i przejściu przez wszystkie etapy twórcze: od projektu do realizacji – mówił Bartłomiej Kot podczas wernisażu. - Na wystawie prezentujemy kilkadziesiąt prac wykonanych różnorodnymi technikami. Poza ceramiką są również formy przestrzenne, papierowe, trochę recyklingu i dużo światła, które stwarza efekt podwodnego świata. Można przy okazji w ten zimowy wieczór powspominać okres wakacyjny spędzony nad morzem.

Bartłomiej Kot i Marlena Kot. Fot. Krzysztof Krzak

Marlena Kot dodała, że prace prezentowane na wystawie wykonali uczestnicy w bardzo różnym wieku: od niespełna sześcioletnich dzieci do seniorów. Wszyscy oni
doskonale poradzili sobie z niełatwym i dużym zadaniem polegającym na stworzeniu bryły z jej fakturą, kolorystyką i przede wszystkim uruchomieniu własnej wyobraźni. A ta okazała się nieograniczona i często zaskakująca. Stworzony przez autorów świat jest nie tylko piękny, tajemniczy, ale niekiedy również budzący grozę. Dodatkowy efekt dają wykorzystane w kilku pracach światło i lustro, zmieniające perspektywę stworzonych przez twórców przedmiotów i przedstawicieli podwodnej fauny. 

 

Praca Magdaleny Pawlik - Kałuży. Fot. Krzysztof Krzak

Wśród autorów niesamowitych obiektów znaleźli się m.in. Magdalena Pawlik – Kałuża, Izabela Michalska, Aleksandra Religa, Maria Smela, Anna Podolak, Izabela Nowicka, Hania Chałupczak, Grażyna Wojciechowska, Julia Zapart, Lidia Bzymek, Monika Gul, Kamila Kaptur, Klara Karacz, Kaya Maziarczuk i Sławomir Krawczyk.
 
A tymczasem uczestnicy zajęć w Pracowni Rzeźby i Ceramiki przystąpią w poniedziałek, 4 grudnia do tworzenia blisko dwumetrowej szopki  bożonarodzeniowej, która będzie miała "industrialny" charakter. Znajdą się w niej elementy charakterystyczne dla przemysłowego miasta, jakim jest Ostrowiec Świętokrzyski.



Komentarze