Afirmacja światła à la Tomasz Grzyb w ostrowieckiej Galerii Fotografii

Światło w przestrzeni cienia” to tytuł wystawy fotografii Tomasza Grzyba, którą otwarto w piątek, 17 listopada 2023 roku, w Galerii Fotografii Miejskiego Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Na wystawie fotografii Tomasza Grzyba. Fot. Krzysztof Krzak

To jedna z pierwszych ekspozycji indywidualnych w dorobku twórczym radomianina Tomasza Grzyba, artysty – fotografika należącego do Związku Polskich Artystów Fotografików. W przestrzeni wystawienniczej zaistniała ona trzynaście lat temu. Pozostałe to: „Pod kątem” (2008), „Światło gór” (2009), „Dźwięki emocji” (2012), „Świadectwo” (2013), „Strefa ciszy” (2014), „Dotyk czasoprzestrzeni” i „Definicja przestrzeni” (2018) i „Dysocjacje czy natura światła?” (2022). Jego prace przyniosły mu wiele wyróżnień i nagród w konkursach krajowych i zagranicznych (m.in. w Danii, Macedonii, Serbii, Bośni i Hercegowinie, Francji, USA, Rosji, Turcji i w Indiach).

Fragment wystawy prac Tomasza Grzyba. Fot. Krzysztof Krzak

„Tomasz Grzyb to doskonały obserwator i mistrz budowania nastroju! Uważnie rozgląda się a jednocześnie instynktownie podąża za swoimi zmysłami, zapraszając widza do świata wyobraźni. Umiejętnie poszukuje i wykorzystuje światło, które w jego fotografiach staje się dla odbiorcy laserowym wskaźnikiem celu. Podświetla nim najczęściej formy geometryczne, na których chce skupić naszą uwagę. Doskonale porusza się pomiędzy światłem a cieniem, budując nastrój i wydobywając piękno zatrzymywanego w kadrze geometrycznego fragmentu krajobrazu, który w finale staje się dziełem sztuki. Otula nasze zmysły na długo pozostając w pamięci. Poczucie nostalgii, które zaczyna w nas kiełkować jest twórczym elementem procesu, zapoczątkowanego przez autora w momencie naciśnięcia spustu migawki. Tomasz Grzyb to doświadczony i wrażliwy fotograf, który z pełną świadomością przy pomocy światła i cienia tworzy magiczną atmosferę, nadając fotografowanemu miejscu wielowymiarowe znaczenie. Autor świadomie zrezygnował z koloru w fotografii, budując nastrój czernią i bielą. Ten zabieg pozwala skupić się na strukturze, geometrycznej formie, harmonii oraz grze światła i cienia. Podkreśla nostalgiczny wymiar tych niezwykłych fotografii, nadając im wyjątkowy charakter” – pisze o jego twórczości Kinga Hendzel, koleżanka po fachu. To indywidualne piętno technik stosowanych przez Grzyba widoczna jest we wszystkich tematach jego fotograficznych zainteresowań, bez względu na to, czy jest to reportaż, krajobraz czy architektura. Wszechobecne światło nadaje jego pracom charakter mocno odrealniony, wręcz oniryczno – baśniowy. To świat taki, jakim chce go widzieć artysta, często nie mający zbyt widocznego związku z tym realnym, widzianym przez przeciętnego człowieka. Dostrzegalna jest też wielorakość światła: od światła rozproszonego we mgle poprzez zorzę polarną, drogę mleczną, tęczę po poranne światło, które zarysowuje strukturę terenu.

 

Stanisław Dunin-Borkowski i Tomasz Grzyb. Fot. Krzysztof Krzak

- Tomasz Grzyb jest fotografikiem niezwykle wszechstronnym – mówił podczas wernisażu kustosz Galerii Fotografii MCK, Stanisław Dunin – Borkowski. - Wykonuje także fotografię otworkową, fotografię w widmie podczerwonym i ultrafioletowym, analogową, małoobrazkową, wielkoformatową. Dla mnie ta jego wystawa jest niezwykle wysmakowana i harmonijna, każde zdjęcie tutaj ma swoje miejsce i pasuje do siebie.

Sam artysta dodawał, że ta ekspozycja jest afirmacją światła, rzeczy dla fotografików podstawowej. To ono jest jej tematem w całej swojej różnorodności.

Wystawę Tomasza Grzyba „Światło w przestrzeni cienia” złożoną z 33 czarno – białych fotografii wykonanych w ciągu minionych 15 lat można oglądać w ostrowieckiej Galerii Fotografii do 17 grudnia tego roku.

Komentarze