Dzisiaj takiej telewizji już nie ma*

Dawno, dawno temu, jakieś trzydzieści lat temu, istniała telewizja, w której występowali ludzie obdarzeni charyzmą i osobowością, którzy prowadzili programy, przyciągające tysiące, a nawet miliony widzów, które w obecnych czasach powszechnej degrengolady telewizji jako środka masowego przekazu przyjemnie jest powspominać z rozrzewnieniem, a czasem nawet z łezką w oku. A to wszystko za sprawą książki Kamila Bałuka wydanej właśnie (premiera: 27 września 2023 r.) przez Wydawnictwo Literackie.

 

Okładkę projektował Jasiek Krzysztofiak. Fot. materiał prasowy

Praźródło tej publikacji tkwi w podcaście „Dawno temu w telewizji” prowadzonym przez Bałuka w Radiu newonce. Goście tamtych audycji zagościli także na stronach pisanej wersji podcastu. A są nimi twórcy, prowadzący kultowych programów i seriali telewizyjnych, które święciły triumfy oglądalności i popularności w latach 90. minionego wieku. Galerię tę otwiera Mariusz Szczygieł, znakomity reportażysta i pisarz, gospodarz niezapomnianych rozmów w cyklu „Na każdy temat”, który prowadził na antenie Polsatu w latach 1995 – 2001, a zamyka Okił Khamidov, tadżycki operator i reżyser znany głównie jako twórca „Świata według Kiepskich”. Ale są też: Jacek Kawalec („Randka w ciemno”), Elżbieta Zapendowska (jurorka m.in. „Idola”), Paulina Chylewska w duecie z Justyną Dżbik – Kluge („Rower Błażeja”), Rafał Rykowski (teleturniej „Piraci”), Ilona Łepkowska (scenarzystka, „matka” takich seriali, jak „Klan”, „Na dobre i na złe” i „M jak miłość”), Artur Barciś i Cezary Żak czyli Norek i Krawczyk z „Miodowych lat”, Magda Mołek („Kawa czy herbata?”, „Dzień dobry TVN”) i Michał Fajbusiewicz („Magazyn kryminalny 997”). Wielu z tych postaci i programów młode pokolenie ma prawo nie pamiętać, ale od czego jest Internet, w którym wszystko można znaleźć? W tle opowieści znajdują się, obok głównych programów, będących w obszarze zainteresowania Kamila Bałuka, inne, może mniej znane programy, z którymi związani byli (lub są wciąż) związani jego rozmówcy, by wymienić takie tytuły, jak „Bar”, „Telewizyjne Biuro Śledcze”, „Kocham Polskę”, „Dlaczego ja?”, „Pierwsza miłość”.

Kamil Bałuk. Fot.Ewelina Wiercińska/mat. wydawnictwa

Ta książka bardzo pozytywnie wyróżnia się w ogólnej mnogości publikacji publikacji dotyczących mediów, ich gwiazd i celebrytów. Bałukowi udaje się wydobyć od swoich rozmówców wiele nieznanych dotychczas szczegółów dotyczących ich prywatności i kariery (myślę, że skwapliwie zostaną one niebawem wykorzystane przez rozliczne plotkarskie portale i serwisy). Wywiadowani odsłaniają kulisy tworzenia cieszących się niegdyś ogromną popularnością, a dziś stanowiących klasykę twórczości telewizyjnej, programów, które to ciekawostki mogą budzić zdziwienie, lekki szok, a na pewno zaskoczenie. Nie brakuje też w tych wspomnieniach elementów humorystycznych i niekiedy rozgoryczenia. U czytelnika zaś książka Bałuka wywołuje tęsknotę za telewizją, która dostarczała godziwej rozrywki (nie zastąpią jej różne przaśne biesiady ze skaczącymi i nieudolnie udającymi spontaniczność prezenterami), wywoływały zaciekawienie widzów w każdym wieku powodujące, że nawet w późnych godzinach wieczornych widownia była ogromna, a występujący w tych programach prezenterzy stawali się nie jedno sezonowymi efemerydami, o których szybko się zapomina. Godne docenienia jest też merytoryczne przygotowanie autora do rozmów i dogłębna znajomość tematu, co nie jest bynajmniej takie oczywiste w dzisiejszych casach, także w obecnej telewizji.

Kamil Bałuk: "Dawno temu w telewizji"

Wydawnictwo Literackie

Kraków 2023

Stron: 368

* Recenzja powstała dla portalu Teatr dla Wszystkich i tam opublikowana 1.10.2023 r.




Komentarze