30 lat ze śpiewem na ustach - jubileusz Chóru Nauczycielskiego "Coro Cantorum" z Ostrowca Świętokrzyskiego

Dostojnie, acz przede wszystkim śpiewająco przebiegał jubileusz 30 – lecia działalności Chóru Nauczycielskiego „Coro Cantorum” pod dyrekcją Ewy Goworowskiej z Ostrowca Świętokrzyskiego, który odbył się w piątek, 20 października 2023 r. w nowo oddanej do użytku sali kina „Etiuda” w Centrum Tradycji Hutnictwa.

Nauczycielski Chór Coro Cantorum. Fot. Stanisław Dunin - Borkowski

Tak naprawdę historia tej formacji śpiewaczej rozpoczęła się 32 lata temu (pandemia i inne okoliczności spowodowały, że jubileusz obchodzony jest z czasowym poślizgiem), w 1991 roku, kiedy to ostrowiecki muzyk, nauczyciel Wiesław Buśko zaprosił do współpracy nauczycielki wychowania muzycznego, w tym wiele swoich byłych uczennic ze Studium Nauczycielskiego i Państwowej Szkoły Muzycznej. I tak zaczął się formować chór, do którego z czasem zaczęli dołączać nauczyciele innych specjalności (na przykład poloniści, jak Małgorzata Malinowska, pełniąca też funkcję prezesa chóru), nauczyciele emerytowani, a także osoby spoza branży dydaktyczno – edukacyjnej. Początkowo próby chóru odbywały się w Publicznym Przedszkolu nr 12, a następnie w Publicznej Szkole Podstawowej nr 14 w Ostrowcu Świętokrzyskim. Patronat nad chórem sprawował Związek Nauczycielstwa Polskiego. Od wielu lat „Coro Cantorum” działa w strukturach Miejskiego Centrum Kultury, gdzie ma swoją siedzibę i salę prób. W 1996 roku nastąpiła też zmiana za pulpitem dyrygenckim: Wiesława Buśkę zastąpiła Ewa Goworowska, również nauczycielka muzyki i trener wokalny. Historię chóru można było zobaczyć w zaprezentowanym filmie dokumentalnym zrealizowanym przez Grzegorza Religę.

Chór Coro Cantorum pod dyrekcją Ewy Goworowskiej. Fot. Krzysztof Krzak

Od początku swojego istnienia chór uświetniał swoim profesjonalnym brzmieniem imprezy miejskie i powiatowe, z czasem wykraczając daleko poza granice najbliższego regionu. Chórzyści z Ostrowca Świętokrzyskiego mają mają w swoim c.v. występy na Ukrainie (m.in. w partnerskim mieście Biała Cerkiew, ale także w Samborze i Lwowie), Francji, Rosji, Szwecji, na Węgrzech, gdzie byli bardzo owacyjnie przyjmowani przez tamtejszą publiczność. Chór Nauczycielski „Coro Cantorum” śpiewał też podczas wizyty Papieża – Polaka w Sandomierzu w 1999 roku, brał udział w przeglądach i konkursach śpiewaczych, m.in. w Pińczowie, Będzinie czy Ostrowie Wielkopolskim. Nagrał też dwie płyty: „My Way” i „Coro Cantorum kolęduje”. Słuchając pierwszej z nich można się przekonać, jak szeroki jest repertuar ostrowieckiego chóru, który poza utworami z klasyki chóralistyki polskiej i światowej wykonuje też pieśni sakralne, patriotyczne i piosenki tak popularne, jak choćby „Yesterday”, „Niech żyje bal”, „Wielka woda”, „Zegarmistrz światła”, czy „Kwiat jednej nocy”. Chór śpiewa a cappella i z towarzyszeniem muzyki. Podczas jubileuszowego koncertu zatytułowanego „Jeszcze nie czas, by piosenki nasze śpiewał tylko wiatr…” towarzyszył mu m.in. sekcja rytmiczna Kuźnia Rytmu (Michał Sado, Krystian Zieja, Michał Wieczorek), saksofonista Tomasz Jeż, pianista Gabriel Farys, członkowie Studium Piosenki Pandora (z Julią Jarzębak i Viktorią Pongowską) i Chóru Dziecięcego Kotki Dwa (z Lilą Tłuczkiewicz) też prowadzonych przez Ewę Goworowską. Chór „Coro Cantorum” wystąpił natomiast w składzie: Bożena Mróz, Małgorzata Malinowska, Svetłana Nowak, Izabela Krzak, Justyna Wilk – Stawarz, Ewa Pikus, Agnieszka Drozd, Lucyna Malicka, Patrycja Kosmacińska, Agnieszka Rożek (soprany), Jagoda Dadia, Alicja Major – Salwierz, Anna Bochenek, Małgorzata Łojek, Justyna Chojnacka, Anna Gordon, Anna Kępczyńska (alty), Maria Grabna, Małgorzata Ramos, Danuta Szczepańska, Beata Kiljańska, Anna Gieras (kontralty) i basy: Janusz Rodzeń, Jacek Machała, Jerzy Florys, Marek Cichosz, Mariusz Nowak. W dwóch ostatnich piosenkach obecnych chórzystów wspomogli byli członkowie formacji, którzy przyjechali z różnych stron Polski. 



Chór Coro Cantorum i jego goście. Fot. Krzysztof Krzak

Publiczność, zachwycona wysokim poziomem artystycznym prezentacji, nagrodziła wykonawców brawami na stojąco, a przedstawiciele władz miasta i powiatu oraz różnych organizacji składali dyrygentce i członkom chóru gratulacje, życzenia na dalsze lata działalności.






Komentarze