Gdański Teatr w Oknie blisko widza jak rzadko który

Spacerując ulicą Długą w Gdańsku, czemu sprzyja sezon wakacyjno – urlopowy, natknąć się można na „zjawisko” absolutnie wyjątkowe na mapie kulturalnej Polski, jakim jest Teatr w Oknie.

Szekspirowskie zgadywanki. Fot. Krzysztof Krzak

Ta wyjątkowość polega na tym, iż do dyspozycji artystów i widzów są dwa duże okna, otwarte w czasie prezentacji artystycznych, niewielka scena umieszczona na chodniku, odgrodzona od głównego traktu i okolicznych sklepów, restauracji gazonami z roślinami ozdobnymi i ulica Długa 50/51. Zainteresowani mogą tu przystanąć, obejrzeć prezentowany spektakl czy koncert, a w razie znudzenia lub braku dostatecznej ilości czasu – opuścić to miejsce obcowania ze sztuką w dowolnym momencie. Generalnie jednak przechodni widzowie zatrzymują się tu na dłużej, bowiem prezentowane przez artystów z okna formy muzyczno – teatralne są podane w sposób nieszablonowy, często interakcyjny, bywa że humorystyczny. I na dodatek – co nie jest bez znaczenia – z reguły nie trzeba kupować biletów, choć mile widziane są dobrowolne gratyfikacje dla artystów zostawiane „w kapeluszu”. Największym walorem Teatru w Oknie jest niewątpliwie bardzo bliski i niewymuszony kontakt artysty z widzem. Także na scenie wewnętrznej, którą Teatr w Oknie (TwO) również dysponuje.

- Staramy się aktywizować mieszkańców, zmniejszać dystans oraz tworzyć przestrzeń współpracy między reprezentantami środowisk twórczych a odbiorcami kultury, inspirując ich do działania. Zwiększamy rolę teatru jako narzędzia wspomagania rozwoju ludzkiego od najmłodszych lat i otwieramy na sztukę, która łączy ludzi ponad podziałami – piszą o sobie twórcy gdańskiego Teatru w Oknie.

Szekspirowskie Zgadywanki. Fot. Krzysztof Krzak

Scena powstała w 2009 roku z inicjatywy Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego (uroczystego otwarcia dokonał sam Andrzej Wajda) i jego ówczesnego dyrektora, zmarłego w 2021 roku profesora Jerzego Limona. Od 2015 roku jest prowadzona i finansowana przez Fundację Theatrum Gedanense w lokalu Gminy Miasta Gdańska. W repertuarze TwO znajdują się spektakle dramatyczne, monodramy, przedstawienia lalkowe, etiudy taneczne, koncerty, spotkania literackie, czytania performatywne, happeningi, performanse, spotkania z opowiadaczami, filmy, warsztaty teatralne i muzyczne oraz wydarzenia skierowane do najmłodszych odbiorców. Dużą popularnością wśród widzów cieszą się Szekspirowskie Zgadywanki Szekspirowskie prezentowane przez aktorów Bałtyckiego Teatru Różnorodności i Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Ale oprócz nich na scenie TwO wystąpiło do tej pory wielu znakomitych, oryginalnych i interesujących artystów z Polski i całego świata. Przeglądając internetowe źródła i social media tej instytucji można odnaleźć świadectwa uczestnictwa w przedsięwzięciach tego specyficznego teatru m.in. wybitnej aktorki Ireny Jun, Wiesława Komasy, tria: Dorota Kołodziej, Marzena Cybulka, Nikodem Sikorski, tria Tomka Olszewskiego, duetu Dosello i wielu innych. 

Szekspirowskie Zgadywanki. Fot. Krzysztof Krzak

Do końca sierpnia Teatr w Oknie zaprasza jeszcze m.in. na warsztaty muzyczno – rodzinne „Pograj na djembe”, koncert zespołu Echa Tradycji połączony ze wspólnym śpiewaniem, występ zespołu Strach przed Latem, warsztaty teatralne dla kobiet i zabawę taneczną w stylu białoruskim.

Komentarze