Krymskim tropem Adama Mickiewicza – fotografie Ryszarda Karczmarskiego w Ostrowcu Świętokrzyskim

Latem i jesienią 1825 roku Adam Mickiewicz odbył podróż na Półwysep Krymski, której pokłosiem był wydany rok później tomik poezji zatytułowany „Sonety krymskie”. 188 lat później szlakiem wieszcza ruszył fotografik Ryszard Karczmarski, a efekt jego wyprawy można od 14 lipca 2023 roku oglądać w Galerii Fotografii Miejskiego Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim na ekspozycji zatytułowanej „Dwa spojrzenia - Krym 2013”.

Ryszard Karczmarski podczas wernisażu w Ostrowcu Świętokrzyskim. Fot. Krzysztof Krzak

Swoją artystyczną podróż po Półwyspie Krymskim Ryszard Karczmarski* rozpoczął w opisanym przez Mickiewicza mieście Bakczysaraj, gdzie fotografik spotkał się ze swoim przyjacielem Romanem Kravchenko, który w tej miejscowości mieszkał. Oprócz niego przewodnikiem Polaka było wspomniane już dzieło autora „Pana Tadeusza”. Karczmarski zabrał ze sobą kamerę otworkową (zwaną również camerą obscurą lub ciemnią optyczną), czyli specjalnie skonstruowanym drewnianym pudełkiem, które w miejsce obiektywu posiada maleńki otworek. Fotografowanie takim urządzeniem powoduje, że przedstawiane obrazy mają rozmyte kontury i barwy, natomiast przedstawiane miejsca, przedmioty, wrażenia zdają się tonąć w kolorowej poświacie. Taka technika fotografowania powoduje, że Krym w obiektywie Ryszarda Karczmarskiego jest niezwykle egzotyczny i barwny, a jednocześnie tajemniczy. Artysta przedstawia architekturę Krymu w tym tak wyjątkowe miejsca jak świątynie, pałac hana, witraże, krużganki i dziedziniec haremu, a także okazy przyrodnicze. Fotografik stara się też zrozumieć źródło fascynacji poety tym rejonem świata. - Starałem się uchwycić ducha tych sonetów – mówił podczas wernisażu w Ostrowcu Świętokrzyskim, gdzie kilkanaście lat temu prezentował swoją wystawę „Dotyk światła” Ryszard Karczmarski. - Chciałem w sposób poetycki, malarski pokazać miejsca związane z Mickiewiczem. Projektu nie mogliśmy jednak do końca zrealizować, bowiem nastąpiła aneksja Krymu. Kravchenko uciekł stamtąd do Polski. Obecnie prowadzi pracownię fotografii w Lublinie.

Fragment wystawy. Fot. Krzysztof Krzak

*RYSZARD KARCZMARSKI ukończył studia na UMCS w Lublinie. Członek rzeczywisty ZPAF od 2001. W latach 2003-2017 prezes Okręgu Lubelskiego ZPAF. Od 1984 roku jest członkiem Foto Klubu Ziemi Chełmskiej. Pracował jako nauczyciel. Był fotografem w muzeum w Chełmie 1996-2015 prowadził zakład fotograficzny przy ul. Lwowskiej 26 w Chełmie. Instruktor, mistrz fotografii, żeglarz i podróżnik. Ważniejsze cykle fotograficzne „Świat żagli”, „Nocne pejzaże”, „Prawosławie”, „Dotyk światła”, Kartki z podróży – Armenia, Tajlandia, Szkocja, Indonezja, „Polesie – Ukraina 2013-17, „TRZY SONETY” – Krym 2013, „Z pogranicza…” 2020 W 2005 roku wydał autorski album fotografii wykonanych za pomocą camera obscura ,,Dotyk światła”. Organizator warsztatów i plenerów fotograficznych, między innymi „Wielkiego formatu i technik alternatywnych Pizuny, Chełm, oraz spotkania NA STYKU, Ukraina 2016-2018. Dwukrotny laureat Chełmskiej Nagrody KAJA, jako twórca i animator kultury. W 2017 za działalność artystyczną i upowszechnianie kultury odznaczony medalem Gloria Artis. Stworzył w Chełmie autorską galerię fotografii „ATELIER”, którą prowadzi od ponad 23 lat. Kolekcjoner fotografii, odtworzył w swoim domu XIX wieczne studio fotografii portretowej . Od 2015 działa fotograf niezależny.



Komentarze