Z Kielc na Islandię - zespół Teatru Żeromskiego w Reykjaviku

Od 6 do 11 czerwca 2023 roku zespół Teatru im. Stefana Żeromskiego przebywał w stolicy Islandii, Reykjaviku, gdzie m.in. pokazał przedstawienie Michała Siegoczyńskiego „Wiosenna bujność traw”.

Kieleccy aktorzy na Islandii. Fot. Facebook Teatru Żeromskiego

W spektaklu, którego premiera odbyła się w grudniu 2020 roku inspirowanym słynnym filmem Elii Kazana pod takim samym tytułem, występuje czołówka kieleckiego teatru z Dawidem Żłobińskim, Joanną Kasperek, Andrzejem Platą, Wojciechem Niemczykiem, Eweliną Gronowską i Dagny Dywicką na czele. Kieleccy artyście wystąpili na scenie Teatru Narodowego Þjóðleikhúsið w Reykjaviku. Spektakl został entuzjastycznie przyjęty przez publiczność, wśród której nie zabrakło Polaków zamieszkujących na wyspie. Ale prezentacja „Wiosennej bujności traw” nie była jedyną aktywnością kieleckiej delegacji artystycznej w Islandii. Dramaturg związany z Teatrem Żeromskiego, Paweł Sablik, wygłosił na stołecznym Uniwersytecie Sztuk wykład „Teatr polski – wątki chłopskie, wiejskie i ludowe”, a aktorzy: Joanna Kasperek i Dawid Żłobiński przeprowadzili warsztaty aktorskie. Miały one na celu zainspirowanie islandzkiej społeczności różnorodnym dziedzictwem polskiej wsi i stworzenie jej współczesnej, międzykulturowej interpretacji. Działając metodami teatralnymi, uczestnicy warsztatów sprawdzili, co wynika ze styku kultur wsi polskiej i islandzkiej, tak różnych ze względu na źródła historyczne, geograficzne i demograficzne. Wybrane zwyczaje świętokrzyskiej wsi stworzyły punkt wyjścia do działań performatywnych, służących twórczemu przetwarzaniu fenomenu obrzędowości ludowej.

Warsztaty z Joanną Kasperek i Dawidem Żłobińskim. Fot. Facebook Teatru Żeromskiego

Na zaproszenie Ambasadora Rzeczpospolitej Polskiej w Islandii, Gerarda Pokruszyńskiego, zespół kieleckiego teatru z dyrektorem Michałem Kotańskim był gościem naszej ambasady. Jak informuje rzeczniczka prasowa Teatru Żeromskiego, Paulina Drozdowska, spotkanie było okazją do wymiany doświadczeń kulturowych, sprzyjało rozmowom o funkcjonowaniu teatrów i możliwościach kontynuacji współpracy w zakresie działań mających na celu zacieśnienie stosunków polsko-islandzkich. W spotkaniu udział wzięli m.in. Ágúst Hjörtur Ingþórsson - prezes RANNIS, instytucji zarządzającej narodowymi funduszami i udziałem Islandii w programach Unii Europejskiej, Álfrún G. Guðrúnardóttir - menedżer ds. zasobów ludzkich i komunikacji w RANNIS, prof. Guðni Elísson - z Uniwersytetu Islandzkiego, Thóra Einarsdóttir - z Uniwersytetu Sztuk Pięknych w Islandii,Una Thorleifsdóttir – reżyserka współpracująca z kieleckim teatrem (wystawiła tu m.in. „Zarazę” weddług „Dżumy” Camusa), a także przedstawiciele islandzkiego Ministerstwa Kultury oraz Teatru Narodowego w Reykjaviku.

Dyrektor Michał Kotański i Ambasador Gerard Pokruszyński. Fot. materiał teatru

Wizyta ekipy Teatru im. Żeromskiego na Islandii była częścią projektów realizowanych w ramach działań miękkich dofinansowanych ze środków EOG, które są częścią projektu pn. "Przebudowa zabytkowego Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach na potrzeby zachowania dziedzictwa kulturowego i poszerzenia działalności kulturalno-edukacyjnej" oraz programu Kultura Inspirująca, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.






Komentarze