Z jednej pracowni do jednej galerii - Marta Antoniak i Tomek Baran w ostrowieckim BWA

Podwójne” wystawy stały się swoistą tradycją Biura Wystaw Artystycznych w Ostrowcu Świętokrzyskim. Po ekspozycji Marcina Berdyszaka i Tomasza Drewicza 21 kwietnia 2023 roku otwarto prezentację prac kolejnej dwójki artystów: Marty Antoniak i Tomka Barana.

 

Praca Marty Antoniak. Fot. Krzysztof Krzak

Oboje, choć pochodzą z różnych miast (ona z Zabrza, on ze Stalowej woli) swoją drogę artystyczną związali z Krakowem. Tu ukończyli studia na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych: Baran w 2010, Antoniak roku później. Marta Antoniak(nieobecna na wernisażu), dodatkowo na tej uczelni obroniła doktorat i dziś jest asystentką dziekana wydziału, prof. dra hab. Witolda Stelmachniewicza w pracowni malarstwa. Pierwszą indywidualną wystawę „Playroom” miała w Berlinie, w 2012 roku. W zasadzie od początku swojej działalności artystycznej Antoniak tworzy dzieła w stworzonym przez siebie stylu, charakteryzującym się łączeniem różnych elementów kultury wizualnej z klasycznym malarstwem. Pełno w jej świecie plastikowej tandety, nalepek z brokatem, dziwacznych lampek o zwierzęcych kształtach, sklepowych manekinów czy dewocjonaliów. Nie są to bynajmniej proste zestawienia, a przetworzone przez artystkę artefakty, a oryginalnie stworzone przez nią kolaże sztuki wysokiej i pop artu, czasami kojarzonej z tandetą. Niekiedy nawet mogące bulwersować niektórych odbiorców, jak na przykład rozczłonkowane Maryjki czy pokrojone kotki, bałwanki czy dzieciątko Jezus połączone z dinozaurem. Do tego kolażowego prezentowania świata należy też tytuł wystawy prezentowanej w Ostrowcu Świętokrzyskim – „Feralloom”, co stanowi połączenie słów dziki i warsztat tkacki. Jej wizja świata ma charakter bajkowy, barokowy, mieniący się barwami i świecidełkami nadającymi jej pracom kuszącego blasku.

Obrazy Tomka Barana. Fot. Krzysztof Krzak

Domeną twórczości Tomka Barana jest malarstwo, głównie abstrakcyjne wywodzące się z charakterystycznego dla lat 60. minionego wieku minimalizmu. Maluje na płótnie naciągniętym na krzywoliniowe blejtramy, co nadaje jego obrazom formę nietypowych obiektów, często z elementami takimi jak blacha czy metal. Używa przy tym Baran farb przemysłowych, sprayów, lakierów lub farb do pokrywania karoserii samochodowych. - Tomek eksploruje różne obszary abstrakcji wyznaczające granice malarstwa, ale także eksploruje własne wnętrze, tożsamość człowieka pochodzącego z miasta industrialnego – mówiła Justyna Łada, dyrektorka BWA w Ostrowcu Świętokrzyskim, dodając, że kilka prac artysta, który od siedmiu lat dzieli jedną pracownię z Martą Antoniak, stworzył specjalnie dla tej placówki na wystawę zatytułowaną „Złotobiałaczarnoniebieska”.

Justyna Łada i Tomek Baran podczas wernisażu. Fot. Krzysztof Krzak

Piątkowy wernisaż w galerii Biura Wystaw Artystycznych uatrakcyjnił Rafał Gęborek, trębacz, performer i producent muzyczny występujący pod pseudonimem Rafcox. Zaproponowana przez niego muzyka znakomicie – nomen omen – współgrała z prezentowanymi pracami plastycznymi.




Komentarze