"Uśmiech świata" Elżbiety Dzikowskiej w handlowej Galerii Ostrowiec

Do galerii handlowej po sztukę? A czemuż by nie? W przypadku Galerii Ostrowiec to już swojego rodzaju tradycja. Po wystawie fotografii członków Fotoklubu „Galeria” Miejskiego Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim, rysunkach Zygmunta Mruka i Andrzeja Mleczki, 24 kwietnia 2023 roku otwarto tu wystawę zdjęć Elżbiety Dzikowskiej. 

 

Fragment wystawy "Uśmiech świata". Fot. Krzysztof Krzak

Elżbieta Dzikowska jest sinolożką i historykiem sztuki, a także podróżniczką, autorką wielu filmów dokumentalnych oraz

Uśmiech Elżbiety Dzikowskiej. Fot. Krzysztof Krzak
książek o tej tematyce. Popularność zdobyła dzięki serii programów „Pieprz i wanilia”, które przez ponad 20 lat prowadziła w Telewizji Polskiej wraz z partnerem Tonym Halikiem. W sumie powstało ponad trzysta audycji. Po śmierci Halika w 1998 roku, Dzikowska prowadziła cykl programów „Groch i kapusta, czyli podróżuj po Polsce!”. W 2015 wznowiła „Pieprz i wanilię”, tym razem na antenie TVN 24 Biznes i Świat. Równolegle z programami telewizyjnymi tworzyła ona wiele książek i albumów pokazujących rozmaite aspekty życia w mniej lub bardziej egzotycznych i ciekawych zakątkach świata oraz Polski. Dość wymienić takie tytuły, jak „Mongolia”, „Norwegia”, „Indie”, „Bieszczady” czy – ostatnio – „Moje Ponidzie”. Podczas swoich wypraw Dzikowska fotografowała również odwiedzane rejony i ludzi je zamieszkujących. Fotogramy tworzyły wystawy fotograficzne, wśród nich „Na ziemi i na wodzie”, „Terra incognita”, „Świat z bliska”, „Różne oblicza piękna. Co robią kobiety, żeby się podobać, „Z Dźwirzyna”.

Fragment wystawy Elżbiety Dzikowskiej. Fot. Krzysztof Krzak

Wystawa „Uśmiech świata”, którą do 14 maja br. można oglądać w galerii handlowej w Ostrowcu Świętokrzyskim, zaistniała po raz pierwszy w 2007 roku w Galerii Ratusz w Gliwicach. Stanowiła ona swoiste uzupełnienie albumu Elżbiety Dzikowskiej pod tym samym tytułem, który rok wcześniej opublikowało wydawnictwo Rosikon Press. We wstępie do niego Ryszard Kapuściński napisał: Jedną z cech łączących ludzi wszystkich ras i kultur jest zdolność do uśmiechania się, zdolność, którą posiadamy wszyscy niezależnie od tego, jaki mamy kolor skóry, jakim mówimy językiem, czy jaką wyznajemy religię.

Fragment wystawy prac Elżbiety Dzikowskiej. Fot. Krzysztof Krzak

Elżbieta Dzikowska pokazuje nam świat jako planetę ludzi uśmiechniętych i udowadnia, że do uśmiechania nie trzeba specjalnie nikogo namawiać. Na około pięćdziesięciu barwnych fotogramach autorka prezentuje uśmiechające się twarze mieszkańców różnych krajów i kontynentów, które odwiedziła podczas swoich wieloletnich podróży. Są wśród nich obywatele Birmy, Namibi, Izraela, Chin, Wietnamu, Autonomii Palestyńskiej, Etiopii, Indii, Tybetu, Maroka, Senegalu, Indonezji, Mali, Zimbabwe, Peru i Polski (w tym także samej autorki). Dzieci i osoby dorosłe, które na tę jedną chwilę mierzoną czasem błysku migawki pokazują urok uśmiechniętej twarzy, nawet jeśli ich codzienne życie – co widać na zdjęciach – nie stwarza zbyt wielu powodów do szerokiego i najczęściej szczerego uśmiechu. Na niektórych pracach widać też tradycyjne w poszczególnych krajach ubiory i ozdoby twarzy. Ta wystawa prac Elżbiety Dzikowskiej pokazuje, że uśmiech to międzynarodowy, zrozumiały dla wszystkich język świata.

Komentarze