O operze (nie tylko) przy deserze*

W zalewie mniej lub bardziej wartościowych biografii i wywiadów – rzek zdarzają się czasami takie perełki, jak ta stworzona przez dziennikarkę telewizyjną i pisarkę Marzenę Rogalską i wybitną śpiewaczkę operową Aleksandrę Kurzak, którą wydało pod koniec listopada Wydawnictwo Znak.

Okładka książki. Fot. materiał prasowy


Książka „Dobrissimo! Opera od kuchni”, bo o niej tu mowa, ma wszelkie walory, by stać się bestsellerem wydawniczym, po który sięgnąć mogą, a nawet powinni, zarówno miłośnicy gotowania i opery, jak i ci, którzy z dobrodziejstw kuchni korzystają tylko wtedy, gdy spożywają, a teatry operowe omijają szerokim łukiem. Intrygujący jest już sam tytuł, a zwłaszcza jego pierwsza część, którą stanowi oryginalny polsko – włoski neologizm. Druga natomiast część zdradza dominujące tematy poruszane przez dwie rozmawiające panie, które połączyła w przyjaźń miłość do opery i wysublimowanych smaków. Pomysł na tę kulinarno – muzyczną opowieść zrodził się podczas pandemii, gdy znakomita polska sopranistka, znana z występów na największych scenach operowych świata z Metropolitan Opera w Nowym Jorku, Royal Opera House w Londynie i Opera Bastille w Paryżu na czele, Aleksandra Kurzak, pozbawiona możliwości występowania na scenie z powodu zamknięcia teatrów, rozpoczęła na swoich mediach społecznościowych publikowanie zdjęć przygotowanych przez siebie potraw. Liczne prośby od obserwujących jej profil fanów o przepisy zachęciły ją do stworzenia publikacji zwartej w postaci książki właśnie. Wśród miłośników kulinarnego (i nie tylko) talentu śpiewaczki znalazła się również znana z wielu programów telewizyjnych (m.in. „Pytanie na śniadanie” i „Miasto kobiet”) dziennikarka, Marzena Rogalska, która w swoim dorobku ma także kilka powieści.


Ich wspólne dzieło, powstałe głównie w ubiegłym roku w domu śpiewaczki na południu Francji, ma stosunkowo oryginalną konstrukcję. Każdy z dwudziestu jej rozdziałów noszących tytuły oper, w których Kurzak występowała, kończy się przepisem dania przygotowanego przez artystkę w jakiś sposób powiązanego z danym utworem. Znajdują się wśród nich m.in. „Traviata” i „Otello” Verdiego (ratattouille i farfalle ai carciofi), „Tosca” i „Madama Butterfly” Pucciniego (saltimbocca alla romana i poisson en croûte de sel), „Carmen” Bizeta (gulasz), „Straszny dwór” Moniuszki (rabarbarotka) i „Napój miłosny” Donizettiego, mający istotną rolę w życiu śpiewaczki i jej rodziny (soupe de champagne). Wcześniej jednak czytelnik może przeczytać wybrany przez nią cytat z operowego dzieła oraz zwartą historię jego powstania i streszczenie akcji napisane przez Marzenę Rogalską. Nie brakuje w nich zarówno dramatycznych, jak i humorystycznych elementów. Sopranistka zdradza kulisy przygotowania i prezentacji spektakli operowych (ciekawa jest w tym procesie rola osób zwanych... coverami). Podczas wspólnego gotowania i jedzenia Rogalska i Kurzak rozmawiają o życiu, karierze, muzyce, zazdrości i miłości (także tej do męża artystki, którym jest znakomity tenor, Roberto Alagna, wypowiadający się również w jednym z rozdziałów, i do ich córki Malèny), o wyrzeczeniach i samotności śpiewaków. Bardzo ciekawe są analizy bohaterek i bohaterów oper, których dokonuje Aleksandra Kurzak, motywacji ich postępowania i zachowań (na przykład Otella i Toski). Te jej wypowiedzi mogą spowodować, że czytelnik będzie w stanie inaczej spojrzeć na operę jako dzieło dramatyczne i przyciągnąć do tej sztuki nowych zwolenników, na czym kochającej swoją pracę artystce bardzo zależy.

Okładkę zaprojektował Paweł Panczakiewicz. Fot. materiał prasowy

Dobrissimo! Opera od kuchni” jest także doskonała pod względem edytorskim. Twarda oprawa – to jakby standard, ale kredowy papier czy różne kolory czcionki stosowane dla rozróżnienia kwestii osób biorących udział w rozmowie – już nie zawsze. A jeśli do tego dodać piękne zdjęcia wykonane przez Stellę Vitchénian przedstawiające artystkę podczas przygotowywania dań, jak też i same potrawy… W połączeniu z fotografiami z archiwum Aleksandry Kurzak stanowią one dzieło mogące zadowolić największego estetę, miłośnika rzeczy luksusowych. Ta książka to – poza wszystkim – doskonały prezent pod choinkę chociażby…


Marzena Rogalska, Aleksandra Kurzak: „Dobrissimo! Opera od kuchni”

Wydawnictwo Znak

Kraków 2022

Stron: 464

* Recenzja powstała dla portalu "Teatr dla Wszystkich", gdzie została opublikowana 1.12.2022 r.

 



Komentarze