„Instrukcja obsługi kobiety” według Anny Dereszowskiej*

Anna Dereszowska zaskarbiła sobie sympatię widzów głównie rolami w serialach i filmach. W nagromadzeniu jej dokonań w tej dziedzinie umyka uwadze jej talent muzyczny przejawiający się głównie w śpiewaniu.

Anna Dereszowska w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Ostrowcu Świętokrzyskim. Fot. Krzysztof Krzak


Tymczasem Anna Dereszowska ma solidne przygotowanie muzyczne – w rodzinnym Mikołowie ukończyła Prywatne Studium Muzyczne w klasie fortepianu. Jako studentka warszawskiej Akademii Teatralnej zdobyła II nagrodę XXIX Ogólnopolskich Spotkań Zamkowych „Śpiewajmy Poezję” w Olsztynie i takąż nagrodę na XIX Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Francuskiej w Lubinie (2002 r.). osiem lat później wyśpiewała Złoty Samowar na Festiwalu Piosenki Rosyjskiej w Zielonej Górze. Po studiach zaangażowała się do Teatru Dramatycznego, ale gościnnie występowała też w Teatrze Studio Buffo, gdzie zagrała tytułową rolę w „Pannie Tutli Putli” w reżyserii Janusza Józefowicza. Śpiewała też w „Albumie rodzinnym” w Teatrze Ateneum. Talent wokalny zaprezentowała też w programie „Twoja twarz brzmi znajomo”. W 2011 roku ukazała się debiutancka solowa płyta Anny Dereszowskiej „Już nie zapomnisz mnie”, na której śpiewa ona nieśmiertelne przeboje Henryka Warsa w nowatorskich opracowaniach Anny Włodarskiej i Tomasza Krawczyka. Na krążku znalazły się m.in. takie utwory, jak „Na pierwszy znak”, „Ach, jak przyjemnie”, „Sex appeal”, „Umówiłem się z nią na dziewiątą”. Na kolejnej płycie z 2014 roku zatytułowanej „Tango Va Banque” znalazły się filmowe tanga, a wśród nich „Mein Herr”, „Cumparsita”, „Golden Eye”, „W małym kinie”. Aktorce towarzyszą na niej pianistka Urszula Borkowska i zespół Machina del Tango, z którym aktorka współpracuje od początku lat dwutysięcznych, nagrali nawet wspólnie płytę „Tangomania”.

Anna Dereszowska i Maciej Dobrzański. Fot. Krzysztof Krzak

W czwartek, 15 grudnia, Anna Dereszowska wystąpiła w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Ostrowcu Świętokrzyskim. Zaprezentowała recital zatytułowany „Instrukcja obsługi kobiety”, który stworzyła dla niej Magdalena Smalara (aktorka znana m.in. z ról w „Wojennych dziewczynach”, „Behawioryście”, „Osieckiej”). To ona napisała scenariusz i teksty, które Dereszowska mówi między piosenkami, oraz wybrała owe piosenki. Recital rozpoczął się evergreenem „Jej portret”, a potem były między innymi „Odrobina szczęścia w miłości”, „Sing Sing”, „Gram o wszystko”, „Bo we mnie jest sex”, „Jeszcze poczekajmy”, „Miłość ci wszystko wybaczy”, „ Krzyżówka”, Żegnaj, kotku” i „Lepszy model” połączone dowcipnymi, czasami bardzo „pieprznymi” monologami, czasami poradami, aktorki na temat miłości, małżeństwa, rozstania. Generalnie stosunków damsko – męskich. Anna Dereszowska jako niezwykle serdeczna, bezpośrednia, kontaktowa osoba, obdarzona przy tym dużym poczuciem humoru bez najmniejszego problemu nawiązuje interakcję z publicznością (szczególną rolę w tangu „Rzeź” odegrał dyrektor ostrowieckiej MBP, Paweł Górniak).

Anna Dereszowska. Fot. Krzysztof Krzak

Anna Dereszowska właściwie nie tylko śpiewa, znakomicie się czując w rozmaitych rodzajach muzycznych, takich jak pop, swing, jazz, ale po aktorsku (na szczęście bez zbędnej emfazy) interpretuje wykonywane utwory. Na scenie w Ostrowcu Świętokrzyskim towarzyszył jej zespół w składzie: Urszula Borkowska (pianino), Maciej Dobrzański (kontrabas) i Dominik Stankiewicz (perkusja). Występ tego znakomitego kwartetu został zorganizowany przez ostrowiecką Miejską Bibliotekę Publiczną jak świąteczny prezent dla współpracowników, najwierniejszych czytelników i osób, korzystających z innych
oferowanych przez placówkę form zajęć. Sądząc po reakcji publiczności, był to prezent jak najbardziej trafiony i przyniósł obdarowanym wiele radości i zadowolenia.

*Tekst napisany dla portalu "Teatr dla Wszystkich" (publikacja: 15.12.2022 r.)



Komentarze