Chaos i porządek, czerń i biel albo Andrzej Brzegowy w ostrowieckim BWA

W ubiegłym roku Andrzej Brzegowy otrzymał Grand Prix XV Międzynarodowego Jesiennego Salonu Sztuki organizowanego przez Biuro Wystaw Artystycznych w Ostrowcu Świętokrzyskim. Jednym z elementów nagrody jest zorganizowanie indywidualnej wystawy w galerii organizatora salonu. I taka właśnie zaistniała 2 grudnia 2022 roku.

 

Andrzej Brzegowy i Justyna Łada podczas otwarcia wystawy. Fot. Krzysztof Krzak

Jury nagrodziło rzeźbę zatytułowaną „Zwierzę”, którą można ponownie zobaczyć w Ostrowcu Świętokrzyskim. Obecna ekspozycja nosi tytuł „Czarne na białym albo Katastrofa”. Przez autora została ona podzielona na cztery części: „Z lotu ptaka”, „Human light” „Panta rhei” i „Winterreise”. Pierwsza z nich stanowi odniesienie do wojny na Ukrainie, ale także do konfliktów zbrojnych na Bliskim Wschodzie, Kaukazie i w Afryce. Druga pokazuje człowieka niosącego światło wzięte z natury. W części nawiązującej do słynnego powiedzenia Heraklita z Efezu („Wszystko płynie”) pokazane zostały skutki działań człowieka eksploatującego w sposób zachłanny i rozrzutny dobra natury oraz zderzenia świata ludzi ze światem zwierząt. Ostatnia zaś w sposób bezpośredni odnosi się do cyklu pieśni austriackiego kompozytora,Franza Schuberta „Podróż zimowa”. Andrzej Brzegowy na podstawie tego dzieła epoki romantyzmu odniósł się do współczesnych problemów związanych z ociepleniem klimatu.

"Winterreise" Andrzeja Brzegowego. Fot. Krzysztof Krzak

- Wystawa, którą dziś otwieramy to wystawa głęboko filozoficzna, zawierająca wiele wątków odnoszących się do współczesnego świata, do historii obecnej, ale także do historii XX wieku tak, żebyśmy wszyscy mogli wyciągnąć wnioski – mówiła podczas wernisażu dyrektor BWA w Ostrowcu Świętokrzyskim, Justyna Łada. - Narzędzia, którymi autor to wykonuje stanowią pewien układ, cykl myślowy. To bardzo ciekawa podróż, zachęcająca do pogłębionej refleksji na temat naszego losu.

"Stado" Andrzeja Brzegowego. Fot. Krzysztof Krzak

Sam Andrzej Brzegowy, absolwent Wydziału Grafiki Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Łodzi, a dziś nauczyciel akademicki na Wydziale Sztuki Politechniki Radomskiej,z powodzeniem parający się rysunkiem, malarstwem, grafiką i rzeźbą przyznał, że miał trzy scenariusze na prezentowaną w Ostrowcu Świętokrzyskim wystawę. Tworzenie jej rozpoczął od sali numer 4 („Winterreise”), która jest w jego mniemaniu najważniejsza (zrobiła ona też największe wrażenie na uczestnikach wernisażu). Cała wystawa zorganizowana jest wokół czerni i bieli, symbolizujących od wieków sprzeczne ze sobą elementy, takie jak chaos i porządek, naturę i zniszczenie, życie i śmierć, dobro i zło. Można to odnieść również do poczynań człowieka zamieszkującego współcześnie Ziemię, które często przynoszą szkodę tak planecie, jak i ludzkości. Bardzo smutne refleksje wywołuje więc zwłaszcza styropianowa kra mająca symbolizować ocieplenie klimatu czy metaforyczna instalacja „Stado”.

Fragment wystawy Andrzeja Brzegowego w ostrowieckim BWA. Fot. Krzysztof Krzak

Wystawę Andrzeja Brzegowego w ostrowieckim Biurze Wystaw Artystycznych można oglądać do końca bieżącego roku.




Komentarze