Wieczór pełen fantasy - spotkanie z Marią Zdybską

Organizatorzy trwającego w Ostrowcu Świętokrzyskim I Festiwalu Sztuk BrowART postawili sobie za zadanie prezentację twórców pochodzących z tego miasta. W Biurze Wystaw Artystycznych dostępna jest wystawa fotografii Adriana Wykroty „Jaka piękna katastrofa”, a w piątek, 9 września 2022 roku, w Miejskiej Bibliotece Publicznej gościła Maria Zdybska, znana głównie jako autorka powieści fantasy i science fiction.

Maria Zdybska podczas spotkania w ostrowieckiej MBP. Fot. Krzysztof Krzak

Maria Zdybska zadebiutowała pięć lat temu powieścią „Wyspa Mgieł”, która dała początek trylogii „Krucze serce”, w skład której weszły jeszcze kolejno: „Jezioro Cieni” i „Wybrzeże Snów”. Nową serię („Irkal”) rozpoczęła wydana pod koniec ubiegłego roku „Pani Siedmiu Bram”. Najprawdopodobniej wiosną przyszłego roku ukaże się druga, ostatnia część, zatytułowana „Pani zgliszczy”. Wcześniej, bo już jesienią tego roku do rąk czytelników trafi jednotomowa „Księga wszystkich imion”. Powieści tej autorki – jak pisze portal lubimy czytać.pl - inspirowane są wiedzą o mitologicznych symbolach i wzajemnym przenikaniu się motywów wspólnych dla różnych kultur, co jest efektem jej lektur z dzieciństwa, wśród których przeważały mitologie z różnych krajów. Zdybska pisze też opowiadania, które ukazały się w antologiach „Wakacyjna miłość”, „9 świątecznych piosenek”, „Siła jej piękna”, „Pocałunki pod jemiołą” czy „Egzamin z miłości”.

Spotkanie z pisarką prowadziła Beata Pater (z prawej). Fot. Krzysztof Krzak

Dlaczego tworzy literaturę fantasy? - To tak, jakby zapytać kogoś, dlaczego zakochał się akurat w tej, a nie innej osobie. Widocznie to mi w duszy grało – mówiła podczas spotkania prowadzonego przez Beatę Pater. - To również wpływ książek, które czytałam w dzieciństwie. Poza mitologiami, byli to także „Bogowie, groby i uczeni” Cerama, którą podbierałam mamie, ale też film „Gwiezdne wojny”, na które zabrał mnie do kina tata. Uwielbiam też Szekspira, który przecież też był fantastą. Interesowałam się także symbolizmem. Fantasy to bardzo pojemny gatunek, co stanowi dla mnie jako pisarki niezwykle pociągający element. Szczególnie intrygujące jest światotworzenie, gdy pisarz czuje się jak demiurg. Trzeba tylko dbać o to, by stwarzany świat był ciekawy i spójny.

Maria Zdybska w MBP w Ostrowcu Świętokrzyskim. Fot. Krzysztof Krzak

Zdradzając tajemnice swojego warsztatu pisarskiego Maria Zdybska przyznała, że stara się pisać codziennie, w wolnym od innych zajęć czasie, często późnym wieczorem i nocą. Przystępując do pisania ma zarys fabuły, przebiegu kluczowych momentów, charakterystykę postaci. No i wie, jakie będzie zakończenie. Zdarza jej się pisać niechronologicznie. - Nie staram się przypodobać trendom i gustom czytelniczym. Piszę to, co sama lubię czytać. A przy tym staram się to robić prosto z serca – mówiła w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Wybrane książki Marii Zdybskiej. Fot. Krzysztof Krzak

Gośćmi Festiwalu Sztuk BrowART będą jeszcze: poeta i prozaik Jacek Podsiadło (11.09., godz. 17), pisarka Agnieszka Opolska (16.09., godz. 18) i Anna Bellon, autorka powieści dla młodzieżowych i obyczajowych (24.09., godz. 18).

Komentarze