Trzy wystawy na inaugurację Festiwalu Sztuk BrowART w Ostrowcu Świętokrzyskim

Tego jeszcze nie było, a przynajmniej ja nie przypominam sobie takiego faktu, by w Ostrowcu Świętokrzyskim jednego dnia w odstępie pół godziny otwarto trzy wystawy. A tak stało się 2 września 2022 roku. Jedną ekspozycję udostępniono do oglądania w Galerii Fotografii Miejskiego Centrum Kultury, a dwie w Galerii Biura Wystaw Artystycznych.

Fragment wystawy Radosława Nowakowskiego. Fot. Krzysztof Krzak

„Wszystkie Dzieci Świata”

Wystawę pod takim tytułem otwarto w Galerii Fotografii Miejskiego Centrum Kultury, którą kieruje znakomity fotografik Stanisław Dunin – Borkowski. Ekspozycja pokazuje najlepsze prace fotograficzne nagrodzone i wyróżnione w międzynarodowym konkursie „Wszystkie Dzieci Świata” zorganizowanym w ubiegłym roku już po raz piętnasty przez Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie. Jest on adresowany zarówno do profesjonalistów, jak i osób amatorsko parających się sztuką fotografii. Ich zadaniem jest pokazanie w swoich

Fot. Krzysztof Krzak
pracach życia dzieci we współczesnym świecie. Na 15. edycję konkursu nadesłano 335 prac 89 autorów, z których do wystawy pokonkursowej zakwalifikowano 86 prac 51 fotografików. To z nich jury pod przewodnictwem Tomasza Sobczaka wybrało te najlepsze i przyznało nagrody. I miejsce i złoty medal FIAP (Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej) otrzymała Anna Mucha za pracę „Niewinna piękność”, II nagroda i srebrny medal FIAP powędrowały do Ewy Jeżowskiej – Charchut, autorki „Chochlika”, a III nagroda i brązowy medal do Agnieszki Pazdykiewicz za fotografię „W lustrze”. Swoje nagrody przyznał też Fotoklub Rzeczypospolitej Polskiej. Ich laureatkami zostały: Aneta Wójcik, Paulina Michałek i Kornelia Głowacka – Wolf. Z kolei Tarnowskie Towarzystwo Fotograficzne nagrodziło: Pawła Jaroniewskiego, Amadeusza Świerka i Santano Bose z Indii. Wśród wyróznionych znaleźli się twórcy z Belgii, Bułgarii. Włoch, Izraela, Chin i Węgier. Wszystkie te prace można zobaczyć w Ostrowcu Świętokrzyskim. To już po raz drugi tutejsza Galeria Fotografii pokazuje pokłosie pacanowskiego konkursu.

„Jaka piękna katastrofa,zapiski z czasów pandemii"

Autor tej wystawy, Adrian Wykrota, pochodzi z Ostrowca Świętokrzyskiego. Ukończył z wyróżnieniem Instytut Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w czeskiej Opawie oraz kulturoznawstwo – medioznawstwo i filologię angielską. Obecnie jest doktorantem ITF SU w Opawie oraz pracownikiem Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie mieszka. Zajmuje się głównie fotografią dokumentalną. Uczestniczył w warsztatach agencji Magnum Photos w Birmingham i Belfaście. W 2014 roku znalazł się w gronie 30 najlepszych na świecie fotografów Magnum Photos.Wykrota to także zwycięzca i finalista konkursów: IPA, Grand Press Photo, BzWBK Press Photo, Lumix Festival, Leica Street Photo, Fotoreporter Roku. Prezentował swoje prace na wystawach w Polsce i na świecie. Publikacja Adriana Wykroty „Nie” znalazła się w kolekcji książek londyńskiej Tate Modern. Jest też współzałożycielem fundacji PIX.HOUSE. 

Fragment wystawy Adriana Wykroty. Fot. Krzysztof Krzak

Prace składające się na wystawę „Jaka piękna katastrofa” ("Oby ten tytuł nie stał się proroczy w przyszłym roku" - przestrzegał uczestniczący w wernisażu Prezydent Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego, Jarosław Górczyński) powstały w latach 2020 – 2022, gdy Polska i inne kraje były owładnięte pandemią koronawirusa. To był czas strachu, niepewności, izolacji, ograniczeń, także relacji międzyludzkich. Czas zatrzymania i przewartościowań. Zdjęcia wykonywane były z zachowaniem wszystkich obostrzeń, obostrzeń i procedur bezpieczeństwa. Adrian Wykrota pokazuje to na swoich fotografiach, ale także w filmie, który nakręcił, instalacjach i nagrań dźwięków. Do tych artefaktów dołączona jest także publikacja „Nic ciekawego”. - To bardzo osobiste spojrzenie na ten trudny czas, któego wspólnie doświadczaliśmy – mówiła podczas wernisażu Justyna Łada, dyrektorka BWA w Ostrowcu Świętokrzyskim. - Tym bardziej, że Adrian dzieli się z nami w niej także najbardziej intymnym przeżyciem, jakim była śmierć jego przyjaciela spowodowana wirusem.

Po wernisażu artysta wziął udział w spotkaniu autorskim, podczas którego opowiadał o swojej twórczości, sztuce w ogóle i... rodzinnym mieście, gdzie jego wystawa zawitała po prezentacji w Poznaniu, Bydgoszczy, Katowicach. Adrian Wykrota poprowadzi również warsztaty fotografii dokumentalnej dla młodzieży i dorosłych, które odbędą się w dniach3,4 i 14 września (szczegóły na stronie internetowej ostrowieckiego BWA).

„Liberatorium”

Radosław Nowakowski, autor trzeciej wystawy (a drugiej w BWA) w Ostrowcu Świętokrzyskim to człowiek o wielu pasjach i talentach. Jest pisarzem, podróżnikiem, tłumaczem, perkusistą grupy Osjan... Głównie jednak zajmuje się książką artystyczną, czyli dziełami artystycznymi wykonanymi w kształcie książki, przypominających ją albo zainspirowanymi róznymi aspektami tworzenia książki. Nowakowski własnoręcznie stworzył ponad 30 książek, z których większość ukazała się w nakładzie nieprzekraczającym stu egzemplarzy nakładu. Dziełem jego życia jest „Nieopisanie świata”, w którym od ponad czterdziestu lat... opisuje świat. Do szerokiej publiczności udało mu się przebić oryginalną książką o głównej ulicy stolicy województwa świętokrzyskiego (Nowakowski mieszka w Dąbrowie Dolnej w Górach Świętokrzyskich), czyli o słynnej „Sienkiewce” w Kielcach. Mierząca 10 metrów książka jest wierną kopią ulicy Sienkiewicza w miniskali (można na przykład odnaleźć na niej dom z numerem 52, w którym swego czasu mieszkał Gustaw Herling – Grudziński) wraz z opisaną historią tego kieleckiego deptaka. - Każda z książek pana Radosława jest wystawą, a każda wystawa jest książką, którą można czytać na różne sposoby powiedziała podczas wernisażu Justyna Łada. - Są też znakomitą inspiracją dla twórczych działań innych osób.

Od lewej: Adrian Wykrota i Radosław Nowakowski. Fot. K.Krzak

BrowART

Wystawy w BWA będą czynne do 2 października bieżącego roku. Wszystkie trzy natomiast stanowią inaugurację I Festiwalu Sztuk BrowART, który odbywać się będzie w Ostrowieckim Browarze Kultury we wrześniu. Swoje propozycje artystyczne przedstawią wszystkie instytucje kulturalne miasta: Miejska Biblioteka Publiczna, Miejskie Centrum Kultury i Biuro Wystaw Artystycznych.

Komentarze