Polsko - rumuńska kooperacja teatralna

Dziś, 29 września 2022 roku, w Teatrze Narodowym w Jassach, miejscowości położonej w historycznej Mołdawii (Rumunia) odbędzie się prapremiera spektaklu "#mickiewiczeminescu" w reżyserii Tanji Miletić Oručević i Radu Ghilasa. Poza artystami rumuńskimi wystąpią też aktorzy Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. 

Twórcy polsko-rumuńskiej koprodukcji. Fot. Bogdan Artene/Teatr Narodowy w Jassach

Spektakl powstaje w ramach Programu Instytutu Adama Mickiewicza "44 x Mickiewicz". Kielecki teatr został zaproszony do realizacji autorskiego projektu zatytułowanego "Romantyczny pomost między Polską a Rumunią". Jego celem jest zapoznanie przedstawicieli obu narodów z wciąż za mało znaną twórczością Mickiewicza w Rumunii i Eminescu w Polsce. Teatr Narodowy w Jassach, jeden z najstarszych i najbardziej prestiżowych w całej Rumunii w projekcie reprezentują: Hubert Fiebig, Livia Iorga, Dumitru Georgescu, Radu Homiceanu i Oana Sandu. Stronę polską natomiast: Aneta Wirzinkiewicz, Zuzanna Wierzbińska i Łukasz Pruchniewicz z kieleckiego „Żeromskiego”. Kostiumy zaprojektowała Kornelia Dzikowska.

- Współpraca przebiega bardzo dobrze, jestem zadowolona z efektu naszych wspólnych wysiłków, mimo, że czas przeznaczony na próby był krótki. Przygotowaliśmy multimedialny spektakl, w którym równorzędną rolę, co poezja odgrywają wizualizacje. Specjalnie do spektaklu została skomponowana muzyka przez Odry Bârcă. Interesującym zabiegiem reżyserskim było powierzenie kwestii zaczerpniętych z poezji Michaiła Eminescu polskim aktorom, a wierszy Adama Mickiewicza aktorom z Rumunii. Wydaje mi się, że zaletą spektaklu jest również jego współczesny wydźwięk. To zadziwiające jak komunikatywna w sferze niosących ze sobą przeżyć jest XIX-wieczna twórczość romantyczna - mówi reżyserka Tanji Miletić Oručević.

Rok Romantyzmu Polskiego obchodzony jest w 200. rocznicę wydania „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza. Z tej okazji Instytut Adama Mickiewicza realizuje na świecie projekty mające na celu pokazanie, w jaki sposób polski romantyzm staje się wehikułem nowoczesności. Współorganizatorem tego poświęconego poezji Mickiewicza i Eminescu jest, poza IAM, wspomnianymi teatrami, także portal Culture.pl.

Plakat spektaklu. Fot. materiał Teatru Żeromskiego w Kielcach
Projekty organizowane przez Instytut Adama Mickiewicza w ramach Roku Romantyzmu Polskiego ukazują, jak niezwykle aktualnym rezerwuarem wyobraźni i wrażliwości jest dziedzictwo romantyczne oraz nawiązują do konstrukcji świata opartej na duchowej i dialogicznej sile oddziaływania tego, co ukryte w wielu wymiarach. Ponadto projekty te przybliżają idee polskiego romantyzmu jako punkt krzyżowania się wielu kultur, poglądów i nurtów w sztuce, udowadniając tym samym, że współcześnie tradycja romantyczna silnie rezonuje i oddziałuje na polskich i zagranicznych twórców, stwarzając możliwość do dialogu językiem sztuki i ekspresji artystycznej.

Spektakl #mickiewiczeminescu” po prapremierowym spektaklu zostanie zagrany w rumuńskim teatrze jeszcze 2, 3 i 4 października o godzinie 19, a kieleckim widzom zostanie zaprezentowany 10 listopada w siedzibie tymczasowej Teatru Żeromskiego.


Komentarze