Znane pisarki na spotkaniach w "Browarze pełnym książek"

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Ostrowcu Świętokrzyskim przez całe wakacje realizowany jest projekt „Czytelnicza ortodroma – kurs na Browar pełen książek” dofinansowany ze środków MKiDN. 9 sierpnia 2022 roku w jego ramach odbyły się dwa spotkania autorskie: z Zofią Stanecką i Agnieszką Krawczyk.

Edyta Wojtiuk-Wołodkiewicz z Agnieszką Krawczyk. Fot. Krzysztof Krzak

Zofia Stanecka jest poczytną autorką książek dla dzieci, których bohaterką jest Basia. W tej serii ukazały się m.in. „Basia i biwak”, „Basia i dentysta”, „Basia i upał w ZOO” czy „Basia i kask” (cztery lata temu do kin trafił pięcioodcinkowy serial animowany oparty na przygodach małej rezolutnej dziewczynki). Ilustratorką serii i twórczynią wizerunku głównej bohaterki jest Marianna Oklejak. Sama zaś pisarka podczas spotkania z najmłodszymi czytelnikami w ostrowieckiej bibliotece udowodniła, iż poza literackim, posiada również niemały talent plastyczny. Podczas interaktywnej opowieści o pracy pisarza i powstawaniu książek
rysowa
ła poszczególne elementy opowieści. Dzieci chętnie wchodziły w kontakt z pisarką, ochoczo dawały się wciągnąć w oferowany przez nią świat wyobraźni. 

 

Zofia Stanecka podczas spotkania w ostrowieckiej bibliotece. Fot. Krzysztof Krzak

Zofia Stanecka to absolwentka warszawskiego Liceum im. Reytana i polonistyki na tamtejszym uniwersytecie. Jako nastolatka przyjaźniła się ze znaną pisarką Ireną Jurgielewiczową („Ten obcy”, „Inna?”), której poświęciła książkęŚwiat według dziadka” wpisaną wraz z utworem „Domino i Muki” na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej.

Agnieszka Krawczyk podczas spotkania autorskiego w MBP. Fot. Krzysztof Krzak

Wieczorem tego samego dnia gościem MBP w Ostrowcu Świętokrzyskim i jej czytelników była autorka książek dla dorosłych, Agnieszka Krawczyk. Ta absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie po studiach parała się dziennikarstwem, pisząc dla kilku tytułów prasowych na lokalnym krakowskim rynku wydawniczym. Pracowała też jako redaktorka książek w jednym z wydawnictw. Jako pisarka zadebiutowała w 2009 roku powieścią „Napisz na priv” opublikowanej przez wydawnictwo SOL Moniki Szwai. Od tego czasu stworzyła wiele utworów o tematyce obyczajowej lub kryminalnej (także jako Iga Horn: „Ciało”, „Noc przesilenia zimowego”, „Dziewczyna z aniołem”). Książki obyczajowe Agnieszki Krawczyk grupują się w cztery podstawowe cykle: „Czary codzienności” („Siostry”, „Przyjaciele i rywale”, „Słoneczna przystań”, „Magiczny wieczór”), „Magiczne miejsce” („Dolina mgieł i róż”, „Ogród księżycowy”, „Jezioro szczęścia”), „Przylądek wichrów” („Lato wśród wydm”, „”Róża wiatrów”) i „Uśmiech losu” („Kamienica pod szczęśliwą gwiazdą”, „”Dobre uczynki”, „Szczęście na wyciągnięcie ręki”). Jak sama przyznała na spotkaniu z czytelnikami, a w zasadzie z czytelniczkami, trzy – czterotomowe sagi to jej ulubiona forma twórczości. Najtrudniej pisze się jej opowiadania. Autorka wyznała,że pisze codziennie, systematycznie. Nazywa siebie nawet żartobliwie literackim biurokratą, gdyż zawsze – nawet do krótszych form – ma skrupulatnie opracowany konspekt. Nigdy nie pracuje nad dwoma rzeczami naraz (wyjątek stanowi jedynie opracowywanie konspektów do przyszłych powieści). Agnieszka Krawczyk zapowiedziała też, że we wrześniu zadebiutuje jako autorka książki dla dzieci. Zgodnie ze swoim zwyczajem nie podała jednak jej tytułu, bo pozycja jeszcze nie trafiła do oficjalnych zapowiedzi wydawniczych. W październiku natomiast ukaże się trzecia część serii, którą tworzą dotychczas „Warkocz spleciony z kwiatów” i „Uzdrowicielka”. Powiedziała też, że chciałaby napisać thriller obyczajowo – psychologiczny. Podczas spotkania prowadzonego przez Edytę Wojtiuk – Wołodkiewicz nie zabrakło też okazji do poznania prywatnego oblicza Agnieszki Krawczyk, która kolekcjonuje książki o tematyce... pirackiej oraz ilustrowane wydania powieści dla dzieci i młodzieży, szczególnie „Tajemniczego ogrodu”, która jest do tej pory jej ulubioną. A nie lubi... pomidorów.

Komentarze