Mistrzowie "Przedwiośnia" w galerii Na Antresoli w Busku - Zdroju

Jeszcze tylko do 2 września 2022 roku w Galerii Na Antresoli Buskiego Samorządowego Centrum Kultury w Busku – Zdroju oglądać można wystawę „Przedwiośnie 45. Salon nagrodzonych 2022”.

Fragment ekspozycji w galerii Na Antresoli w Busku - Zdroju. Fot. Krzysztof Krzak

Ekspozycja ta to pokłosie interdyscyplinarnego konkursu plastycznego województwa świętokrzyskiego. W buskiej galerii prezentowane są prace nagrodzone przez jury tegorocznej 45. już edycji konkursu dla artystów z Kielecczyzny pod kierunkiem prof. Marii Piątek ze Społecznej Akademii Nauk w Warszawie. Grand Prix Prezydenta Miasta Kielce otrzymał Wojciech Karliński za swoje prace fotograficzne z cyklu „Stacje” (Kłodzko Miasto, Kamieńsk i Piotrków Trybunalski). Nagrodą Burmistrza Miasta i Gminy Busko – Zdrój został wyróżniony Wiktor Jackowski, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, autor obrazów olejnych „Ojciec” i „Pomnik Tarasa Szewczenki w Charkowie”. Wojewoda Świętokrzyski natomiast swoją nagrodę przyznał Annie Ciszek za poliptyk „Ciężko - lekkość” wykonany techniką własną. Wśród nagrodzonych, których prace prezentowane są Na Antresoli znaleźli się również: Ewa Wiśniewska – Zduniak, Marek Osman, Krzysztof Jan Heyke, Aleksandra Wiatr, Katarzyna Zawadzka, Zbigniew Miernik i Bernadeta Niźnik.

Nagrodzone Grand Prix prace Wojciecha Karlińskiego. Fot. Krzysztof Krzak

Ogółem do tegorocznej edycji „Przedwiośnia” zgłoszono 231 prac autorstwa 84 artystów, z czego jury do wystawy pokonkursowej zakwalifikowało 107 prac 59 autorów, w tym Ewy Gawlik z Ostrowca Świętokrzyskiego. Warto przypomnieć, że prezentacje dokonań artystów województwa świętokrzyskiego „Przedwiośnie” zainicjował w 1976 roku Antoni Bielecki, ówczesny prezes kieleckiego oddziału Związku Polskich Artystów Plastyków. Od pierwszej edycji, przez następne, aż do trzydziestej czwartej, jego kuratorem był Marian Rumin, wieloletni dyrektor Biura Wystaw Artystycznych w Kielcach. Od trzydziestej piątej, która odbyła się w 2012 roku tę funkcję przejęła Stanisława Zacharko – Łagowska, autorka wstępu do katalogu tegorocznej wystawy. Obecna wystawa stanowi nie tylko przegląd dokonań artystów pod względem technicznym, ale także jest świadectwem tego, jak oni odbierają, także - a może przede wszystkim - jako ludzie wydarzenia ostatnich lat, takie jak przymusowa izolacja spowodowana pandemią czy wojna w Ukrainie. Ale ciekawa jest także różnorodność form i technik wyrażania stanów emocjonalnych. Wystawa Na Antresoli z konieczności wywołanej mocno ograniczonej powierzchni stanowi jedynie namiastkę większej całości, ale przecież z założenia prezentuje to, co w "Przedwiośniu 45" było (jest) najciekawsze i najbardziej oryginalne.

Komentarze