"Duży rower" rozpalił "Wielki Ogień" w Ostrowcu Świętokrzyskim

Najoryginalniejszą gwiazdą pierwszego dnia, a pewnie i całego, rozpoczętego 8 lipca 2022 roku w Ostrowcu Świętokrzyskim XV Festiwalu Muzycznego imienia Miry Kubasińskiej „Wielki Ogień” była formacja Big Bike Orchestra (BBO), czy – jak kto woli – Orkiestra Na Dużym Rowerze (ONDR).

 

Orkiestra Na Dużym Rowerze. Fot. Krzysztof Krzak

Historia zespołu rozpoczęła się w 2017 roku, gdy pięciu kolegów założyło grupę Kontrabus. Dała ona wiele koncertów w Polsce i wydała dwa single: „Cały wolny!” i „Nie będę stał jak wryty”. Trzy lata później dyrektor odbywającego się w Bydgoszczy, skąd pochodzą muzycy, Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Perkusyjnej Drums Fusion, Marek Maciejewski, wpadł na pomysł, by stworzyć orkiestrę, która będzie grała, jeżdżąc na sześcioosobowym rowerze. Jego skonstruowanie powierzono Grzegorzowi Klucznikowi, właścicielowi serwisu rowerowego. Najtrudniej było opracować siedzenie dla kontrabasisty, który jako jedyny siedzi tyłem do kierunku jazdy i nie pedałuje. A jeszcze trzeba było skonstruować bagażnik, w którym zmieści się niemały instrument, jakim jest kontrabas. Wszystko jednak się udało i Orkiestra Na Dużym Rowerze w 2021 roku zaistniała w TVN – owskim talent show „Mam talent”, docierając do półfinału. W tym też czasie wydała dwa kolejne single „Duży rower” ze słowami i gościnnym udziałem wirtuoza harmonijki ustnej Sławomira Wierzcholskiego oraz „Wrzuć na luz”.

Big Bike Orchestra. Fot. K.Krzak
W zespole grają: Adrian Zasada (gitara akustyczna, śpiew), Maciej Drapiński (akordeon), Jacek Dominiczak (skrzypce), Krzysztof Biernacki (klarnet, saksofon), Szymon Wiciński (kontrabas) i Tomasz Stanny (instrumenty perkusyjne). Stylistyka, w jakiej grają jest zdominowana przez pop, folk i country. Charakterystyczną cechą ich piosenek są proste, zabarwione humorem i autodowcipem teksty, niepozbawione pewnego pierwiastka filozofii czy nawet moralizatorstwa. Wszystko to jednak podane jest w lekkiej, acz nie prostackiej formie, zachęcającej do zabawy, wywołującej uśmiech i podziw dla umiejętności nie tylko wokalno – muzycznych (wśród nich jest umiejętność szybkiego i doskonałego kontaktu z publicznością oraz dzielenia się pozytywną energią). Póki co zespół nie dysponuje dużym repertuarem własnym, więc posiłkuje się coverami typu „Personal Jesus”, „Caije sukarije”, „Bella ciao”, „Hey baby (I wanna know if you be my girl)”. Ich nowe piosenki: „Mañana” czy „Folo Bolo dance” mają ogromne szanse, by stać się przebojami.
 
Rita Pax w Ostrowcu Świętokrzyskim. Fot. Krzysztof Krzak

Po koncercie Orkiestry Na Dużym Rowerze wystąpił zespół Rita Pax z Pauliną Przybysz. Formacja przedstawiła swój projekt „Piękno. Tribute to Breakout”. Płyta pod tym tytułem z 12 piosenkami Miry Kubasińskiej, Tadeusza Nalepy i ich zespołu ukazała się w maju bieżącego roku. Na żywo w ostrowieckim amfiteatrze było jak na płycie: wokalnie – bez szału, muzycznie – bez zarzutu. W sobotę i niedzielę odbywać się będzie konkurs młodych wykonawców (zgłosiło się 14 zespołów), których oceniać będzie jury w składzie: Krzysztof Dłutowski (członka pierwszego składu zespołu Breakout), ORNETTE (Grzegorz Stępień) i Piotr Nalepa, syn patronki festiwalu, który w niedzielny wieczór projektem „Breakout Tour” zakończy jego jubileuszową edycję. Gwiazdą drugiego dnia festiwalu będzie zespół Big Cyc. Można też oglądać wystawę fotograficzną poświęconą zespołowi Breakout i Mirze Kubasińskiej.


Komentarze