Świat dawnej Galicji i jej mieszkańców na fotogramach Władysława Bogackiego w Ostrowcu Świętokrzyskim

6 maja 2022 roku w Ostrowcu Świętokrzyskim rozpoczął się organizowany po raz pierwszy EKO OSTROWIEC ART & FASHION DAYS - interdyscyplinarne wydarzenie, które łączy różne rodzaje sztuki. Zainaugurowała je wystawa w Galerii Fotografii Miejskiego Centrum Kultury „Władysław Bogacki. Pocztówki z Galicji 1920 - 1939”.

Otwarcie wystawy "Pocztówki z Galicji". Fot. Krzysztof Krzak

Autor prezentowanych na wystawie prac żył w latach 1886 – 1975.Pochodził z artystycznej rodziny – jego dziadek był rzeźbiarzem, a ojciec malarzem (uczniem Jana Matejki i przyjacielem Artura Grottgera). Władysław Bogacki był absolwentem Uniwersytetu Lwowskiego oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Pierwsze próby fotografowania rozpoczął w 1903 roku. Był jednym z najwybitniejszych przedstawicieli polskiej fotografii piktorialnej okresu międzywojennego, który aparatu fotograficznego używał w zabliżony sposób do tego, jak malarze używają pędzla. Pierwszym jego znaczącym sukcesem było zdobycie pierwszego miejsca i złotego medalu w 1911 roku we Lwowie na Wystawie Krajowej. Od tego momentu był autorem i współautorem licznych wystaw fotograficznych krajowych i międzynarodowych, w Polsce oraz za granicą (m.in. w Sidney i Nowym Jorku). Od 1937 roku był członkiem Fotoklubu Polskiego, a od 1957 – Związku Polskich Artystów Fotografików. Za swoje prace otrzymał wiele
nagród, wyróżnień, dyplomów, listów gratulacyjnych i ponad 50 medali. Wykonywał również dużo zdjęć podczas podróży zagranicznych. 

 

Fragment ekspozycji. Fot. Krzysztof Krzak

Do dziś można podziwiać piękno jego zdjęć w albumach rodzinnych, które znajdują się w zbiorach prywatnego Muzeum Fotografii w Janowie Lubelskim, którego założyciel Antoni Florczak był gościem wernisażu w Ostrowcu Świętokrzyskim. Wiele fotogramów Bogackiego zaginęło bezpowrotnie podczas II wojny światowej, Niemcy zniszczyli też jego pracownię fotograficzną, a ciężkie warunki materialne podczas okupacji zmusiły twórcę do sprzedaży aparatu fotograficznego. Był to w zasadzie koniec jego działalności fotograficznej. Na zdjęciach Bogackiego, a właściwie ich fotokopiach można zobaczyć pejzaże, sceny z codziennego życia ludzi zamieszkujących tereny dawnej Galicji, okolice Krakowa, Lanckorony. Także ich portrety. Gratką była możliwość obejrzenia oryginałów za pomocą fotoplastikonu lub w oryginalnym albumie z archiwum janowskiego muzeum.

Fragment ekspozycji. Fot. Krzysztof Krzak

Podczas EKO OSTROWIEC ART & FASHION DAYS, które potrwają do 29 maja odbędzie się wiele imprez, wśród nich koncert Natalii Przybysz, warsztaty Dress - Up Eco Friendly, pokaz mody, happening Otwartego Teatru Perkusyjnego, wystawy fotografii Włodzimierza Krzemińskiego i Wiktorii Sadowskiej, występ teatru Kultureska i wiele innych. Szczegóły programu można znaleźć na stronie internetowej i Facebookowym profilu Ostrowieckiego Browaru Kultury.

Komentarze