Magdalena Wołłejko na 110. urodzinach Jana Rybkowskiego w Ostrowcu Świętokrzyskim

4 kwietnia 2022 roku przypada 110. rocznica urodzin Jana Rybkowskiego, reżysera, twórcy takich filmów i seriali, jak „Chłopi”, „Kariera Nikodema Dyzmy”, „Granica” czy „Rodzina Połanieckich”. W Ostrowcu Świętokrzyskim, mieście urodzenia artysty miały one szczególnie uroczysty charakter.

Magdalena Wołłejko w Ostrowieckim Browarze Kultury. Fot. Krzysztof Krzak

Przed południem w miejscowym kinie „Etiuda” przypomniano film Jana Rybkowskiego z 1959 roku „Pan Anatol szuka miliona”, jednego z trzech, w których w rolę safandułowatego kasjera PZU wcielał się Tadeusz Fijewski, a Wojciech Szymański wygłosił wykład „Nie tylko Pierwsze dni* – słów kilka o filmach Jana Rybkowskiego”.

Po południu natomiast przypomniano pierwszą część filmu „Chłopi” według powieści Władysława Stanisława Reymonta wyprodukowanego w 1973 roku. Gościem spotkania była aktorka Magdalena Wołłejko, która w rzeczonym filmie i serialu zagrała Józkę Boryniankę, córkę Macieja**. Nie było to jej pierwsze pojawienie się przed kamerą – wcześniej wystąpiła w filmach „Między brzegami” Witolda Lesiewicza i „Dziadek do orzechów” Haliny Bielińskiej. Znana jest także z takich filmów, jak „Akcja pod Arsenałem”, „Kobieta w kapeluszu”, „Pensja pani Latter”, „Filip z konopi”, „Romans Teresy Hennert”.

Magdalena Wołłejko podczas spotkania w Ostrowcu Świętokrzyskim. Fot. Krzysztof Krzak
 

Magdalena Wołłejko kontynuuje aktorskie tradycje swojego dziadka Władysława Czengery, rodziców: Haliny Czengery i Czesława Wołłejki oraz starszej siostry Jolanty. Jest absolwentką warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej z 1978 roku. Po jej ukończeniu została aktorką Teatru Kwadrat, na scenie którego zadebiutowała rolą Zosi w „Naszej klatce” Jacka Janczarskiego w reżyserii Andrzeja Zaorskiego. Wystąpiła też w takich sztukach, jak m.in. „Co widział kamerdyner”, „Pamiętnik pani Hanki”, „Serenada”, „Farsa na trzy sypialnie”, „Fifty - fifty”, Okno na parlament”, „Zbrodnie serca”. Grała również w Teatrze Na Woli („Rozmowy przy wycinaniu lasu”, „Wielki Jerry”, „Sługa dwóch panów”) i Teatrze Komedia („Prywatna klinika”). W 2003 roku Wojciech Malajkat wyreżyserował jej sztukę napisaną pod pseudonimem Meggie W. Wrightt „Klub hipochondryków”, w którym Magdalena Wołłejko zagrała też rolę Pam (podobnie było w przypadku „Klubu hipochondryków 2”). Dwa lata temu w Teatrze Telewizji premierę miało przedstawienie według jej scenariusza „Duet czyli recepta na miłość”. Pracuje teraz nad opowieścią o swojej rodzinie, a najnowszą sztuką, którą napisała, wyreżyserowała i w której zagrała (obok Magdaleny Wójcik i Lucyny Malec) jest „Freda i Zuza”. Jak sama wyznała na spotkaniu w Ostrowieckim Browarze Kultury pisanie to w tej chwili jej największa pasja.

Spotkanie z okazji rocznicy urodzin reżysera „Chłopów” siłą rzeczy zmuszało do wspomnień związanych z pracą nad rolą w tym filmie. Rolą, którą Magdalena Wołłejko otrzymała, gdy po zdjęciach próbnych do roli Oleńki w „Potopie” poszła z matką na obiad do Klubu Aktorów i tam spotkały Rybkowskiego, będącego kolegą Haliny Czengery ze studiów w Państwowym Instytucie Sztuki Teatralnej. Reżyser od razu zobaczył w niej młodą Boryniankę i zaprosił na zdjęcia próbne. Wołłejkówna, która była wówczas uczennicą szkoły baletowej spędziła najbliższe wakacje w Pszcznowie, gdzie przez cały czas chodziła w kostiumie swej bohaterki, by się z nim oswoić (pokazywała też jego część, którą kupiła na pamiątkę po zakończeniu zdjęć) i pobierała korepetycje z… dojenia krowy. Na planie zapałała platoniczną miłością do asystenta scenografa, Bogdana Sölle, z którym do dzisiaj utrzymuje kontakt. Była też serdecznie traktowana przez wybitnych aktorów, grających w „Chłopach”, a Władysław Hańcza (Boryna), przyjaciel jej ojca traktował ją jak… córkę, którą grała w filmie i serialu. Wspominała też ogromną miłość Rybkowskiego do aktorów i jego niezwykle skrupulatne przygotowanie do pracy na planie.

Spotkanie z Magdaleną Wołłejko prowadził Michał Mendak. Fot. Krzysztof Krzak

Dzięki Magdalenie Wołłejko i prowadzącemu spotkanie Michałowi Mendakowi wieczór – jak przystało na urodzinowe spotkanie – miał bardzo serdeczny i wesoły przebieg. Oboje zadawali publiczności pytania dotyczące ekranizacji powieści Reymonta i kariery aktorki. Nagrodą za prawidłową odpowiedź był tom sztuk autorstwa Magdaleny Wołłejko z jej autografem.


* Film Jana Rybkowskiego z 1952 roku nakręcony w jego rodzinnym mieście

** Rok 2012, gdy przypadała 100. rocznica urodzin (i 25. śmierci),ogłoszono w Ostrowcu Świętokrzyskim Rokiem Jana Rybkowskiego. Miasto odwiedzili wtedy aktorzy występujący w jego filmach: Beata Tyszkiewicz, Magdalena Zawadzka, Teresa Lipowska, Leonard Pietraszak i Stanisław Mikulski.

Komentarze