Poznań, Warszawa - wspólna wystawa (w Ostrowcu Świętokrzyskim)

 Na przełomie stycznia i lutego ubiegłego roku w ostrowieckim Biurze Wystaw Artystycznych prezentowana była (ze względu na pandemię – wirtualnie) wystawa „Razem i osobno” Sławomira Marca i Marcina Berdyszaka. 4 marca 2022 roku obaj profesorowie otworzyli w Ostrowcu Świętokrzyskim ekspozycję prac swoich studentów.

Na wystawie "Osobno i razem". Fot. Krzysztof Krzak

Ekipa prof. Marcina Berdyszaka. Fot. Krzysztof Krzak

Bieżąca, już stacjonarna wystawa, symbolicznie w tytule „Osobno i razem” nawiązuje do tej sprzed roku. Prezentowane są na niej prace trzydziestu młodych twórców, którzy swoje nauki pobierali lub wciąż studiują na Uniwersytecie Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu, gdzie Pracownię Rzeźby i Działań Przestrzennych prowadzi prof. Marcin Berdyszak (podczas wernisażu w Ostrowcu Świętokrzyskim towarzyszył mu dr Tomasz Drewicz)i Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w „Wytwórni Obrazów” Pracowni Malarstwa prowadzonej przez prof. Sławomira Marca. W kolejności alfabetycznej są to: Gabriela Bałdyga, Alicja Bondare, Karolina Brzuszek, Paula Czachor, Luiza Grabowska, Mikołaj Grabowski, Natalka Gutowska, Jhonny Diaz z Ekwadoru, Magdalena Hoffa, Karolina Jacewicz, Julia Kawczyńska, Aleksandra Komsta, Ksawery Kowalski, Zuza Kozłowska, Ania Lewandowska, Wiktoria Łuszczewska, Dawid Marszewski, Jakub Maślak, Jakub Matusewicz, Roksana Mirek, Thunthon Monkata z Tajlandii, Maria Pakier, Weronika Pakoca, Karolina Pawłowska, Zélie Péguillan z Belgii, Karolina Pokrzycka, Marta Rabczyńska, Barbara Stańko - Jurczyńska, Fryderyk Szulgit, Aneta Zdziech (wyboldowano nazwiska twórców obecnych na otwarciu wystawy - KK).


Ekipa prof. Sławomira marca. Fot. Krzysztof Krzak

Wernisaż odbył się w trudnym i niespokojnym czasie agresji Rosji na Ukrainę, co podkreślali zarówno kierująca obecnie ostrowieckim BWA Justyna Łada (bieżąca wystawa została zakontraktowana jeszcze podczas kadencji poprzedniej szefowej, Jolanty Chwałek, obecnej na otwarciu), jak i patronujący ekspozycji Prezydent Miasta – partnera ukraińskiej Białej Cerkwi, Jarosław Górczyński. – Myślę, że wbrew jednej z części tytułu wystawy, nie będziemy osobno, a razem, bo połączy nas zrozumienie dla wolności człowieka – mówiła Justyna Łada. – Sztuka, którą prezentujemy na tej wystawie nabiera nowego znaczenia z powodu sytuacji, w której przychodzi nam ją oglądać. A jednocześnie mówi ona o sprawach ważnych i trudnych.

Fragment ekspozycji. Fot. Krzysztof Krzak

Ta wystawa to jednocześnie kontynuacja długoletniej współpracy środowiska poznańskiego i warszawskiego zapoczątkowanej jeszcze przez profesorów: Jana Berdyszaka i Ryszarda Winiarskiego. Jak powiedział podczas wernisażu prof. Marcin Berdyszak obie pracownie są bardzo różne pod względem form twórczości, sposobów prezentacji, jak i spojrzenia na otaczający świat. Dlatego wartością dodaną tej ekspozycji jest możliwość zderzenia osobowości młodych twórców, którzy w sobie tylko właściwy sposób pokazują to, co im w duszy gra. Przy okazji mieli oni sposobność w praktyce zdobyć umiejętność aranżowania takiej dużej ekspozycji w nowoczesnej galerii. To oni podejmowali kluczowe decyzje dotyczące rozmieszczenia prezentowanych prac, nie tylko swoich, ale i innych kolegów, którzy z różnych powodów nie mogli w tym procesie brać udziału. I przyznać należy, że wywiązali się z tego zadania w sposób rewelacyjny. Bardziej imponująca jest tylko szeroka gama form i technik, które zastosowali przy tworzeniu tych prac. Wielu z nich z pewnością ma szanse w przyszłości na odegranie znaczącej roli w polskiej sztuce plastycznej. Oby tylko mieli ku temu sposobność!

 

 

Komentarze