... w kolorze blue - Katarzyna Kalua Kryńska w Galerii Fotografii w Ostrowcu Świętokrzyskim

 „Postpandemiczną” wystawę Katarzyny Kalui Kryńskiej udostępniono publiczności w Galerii Fotografii Miejskiego Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim w piątkowy wieczór, 25 lutego 2022 roku.

Katarzyna Kalua Kryńska w ostrowieckiej Galerii Fotografii. Fot. Krzysztof Krzak

Jak przyznaje sama autorka, jej zestaw prac tworzących „Blue Moon Garden” powstawała w okresie przymusowej izolacji wywołanej zagrożeniem zakażeniem wiadomym wirusem. Podczas samoizolacji Katarzyna Kalua Kryńska postanowiła sięgnąć do swojego archiwum i spojrzeć na ich zawartość w sposób odmienny od tego, który towarzyszył artystce w momencie powstawania prac. – Udało mi się moje analogowe fotografie przetworzyć, zeskanować, zrobić collage, łącząc je z autentycznymi odbiciami roślin, bo ta roślinność stała się bardzo ważnym pretekstem do przemyśleń na temat naszej kondycji jako ludzkości – powiedziała artystka podczas wernisażu prowadzonego przez kustosza Galerii Fotografii MCK, Stanisława Dunina – Borkowskiego. W ten sposób Kryńska stworzyła oryginalny świat z pogranicza snu, wyobraźni i realu, wypełniony naturą, szczególnie właśnie roślinami i uzupełniony obecnością człowieka. Stąd w tytule wystawy pojawia się ogród (ang.: garden) i niebieski księżyc (ang.: blue moon) oznaczający w astronomii bardzo rzadkie zjawisko drugiej pełni Księżyca w jednym miesiącu.

Jedna z prac Katarzyny Kalui Kryńskiej. Fot. Krzysztof Krzak

Równie albo jeszcze bardziej interesująca jest technika prac, jaką posługuje się Katarzyna Kalua Kryńska, a jest nią cyjanotypia. Wynalazł ją w latach 40. dziewiętnastego wieku (kilka lat po wynalezieniu fotografii) Sir John Herschel. Jej podstawą jest monochromatyczny obraz w kolorze błękitu pruskiego, który powstaje bez udziału aparatu fotograficznego. Na papier pokryty ręcznie substancją światłoczułą nakłada się negatyw (musi on być takiej samej wielkości, jak obraz na finalnej odbitce). To udział tego swoistego „rękodzieła” powoduje, iż kolejne prace są niepowtarzalne, różnią się od siebie, choćby z powodu różnej sile nacisku pędzla czy nasilenia koloru. A tą dominującą w pracach Kryńskiej jest kolor niebieski, który – zdaniem artystki – symbolizuje melancholię, zadumę, samotność…

Na wystawie "Blue Moon Garden". Fot. Krzysztof Krzak

Seria „Blue Moon Garden” została nagrodzona w międzynarodowym konkursie Julia Margaret Cameron Award i była prezentowana na Biennale Fotografii Artystycznej i Dokumentalnej w Barcelonie. Ale nie były to jedyne sukcesy Katarzyny Kalui Kryńskiej - jej prace z serii „Between Two Moons” w technice mokrego kolodionu zajęły pierwsze miejsce w konkursie Wet Plate Competiton Canada, a serią „Cichość serca”, również w technice cyjanotypii, zdobyła Grand Prix w ramach Vintage Photo Festival. Fotografie Kryńskiej, zarówno te wykonane techniką tradycyjną, jak i będące formami alternatywnymi, były pokazywane na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce, Irlandii, Portugalii, Holandii, Niemczech, Hiszpanii i USA. Warto wybrać się do Galerii Fotografii w Ostrowcu Świętokrzyskim, by zobaczyć tę jedyną w swoim rodzaju, malarsko – fotograficzną wystawę wykonaną w wyjątkowej stylistyce.

 

Komentarze