Zatrzymany akt tworzenia - "Non finito" w Galerii Fotografii w Ostrowcu Świętokrzyskim

 Nietypowa, bo interdyscyplinarna, wystawa została zaprezentowana 29 stycznia 2022 roku w Galerii Fotografii Miejskiego Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim. Już sam jej tytuł: „Non finito”, co można przetłumaczyć jako: niedokończona, brzmi intrygująco. 

Fragment wystawy "Non finito" w Ostrowcu Świętokrzyskim. Fot. Krzysztof Krzak

Ekspozycja stanowi swoiste podsumowanie kilkumiesięcznych efektów działań sekcji artystycznych działających w ostrowieckim Miejskim Centrum Kultury: pracowni rzeźby i ceramiki prowadzonej przez Bartłomieja Kota, warsztatów projektowania odzieży dowodzonych przez Paulinę Stefanię Bździkot i grupy fotograficznej „Statyw”, którą kieruje – podobnie jak Galerią Fotografii MCK – Stanisław Dunin – Borkowski. – Wystawę tę stworzyli w Miejskim Centrum Kultury bardzo kreatywni ludzie w różnym wieku – powiedział Jacek Kowalczyk, dyrektor Ostrowieckiego Browaru Kultury otwierając wystawę. – Zatrzymaliśmy proces tworzenia rzeczy pięknych, praktycznych i tych mniej użytkowych, żeby pokazać państwu jak powstaje sztuka, jak się tworzy elementy, które na wiosnę pojawia się w przestrzeni miejskiej, między innymi w postaci pokazu mody.

Instruktorzy: P.  Bździkot i B. Kot podczas wernisażu. Fot. K. Krzak
 

Pracownia rzeźby i ceramiki swoje zajęcia kierowała zarówno do tych, którzy dotąd nie zetknęli się jeszcze z rzeźbą jako taką, jak i do osób, które miały już okazję spotkać się z tą formą sztuki i chciały poszerzać swoje horyzonty. Nie stawiała żadnych ograniczeń dotyczących choćby wieku uczestników. Oprócz imponujących rzeźb, które dominują w przestrzeni ostrowieckiej Galerii Fotografii, w pracowni tej powstały również kostiumy i maski przypominające z jednej strony koledników, z drugiej – bohaterów „Gwiezdnych wojen” dla Otwartego Teatru Perkusyjnego Piotra Stefańskiego, który powitał gości przybyłych na wernisaż.  

Fragment ekspozycji w Galerii Fotografii. Fot. Krzysztof Krzak

Warsztaty projektowania odzieży miały charakter intensywnego kursu nauki projektowania skierowanego w szczególności do tych osób, które amatorsko interesują się zagadnieniami mody, projektowania i szycia, jak również do tych osób, które wybierają się na studia związane z projektowaniem ubioru. – W naszych pracach wykorzystaliśmy techniki string artu i customu, chcąc w ten sposób zachęcić nie tylko do niekupowania nowości, tylko do przerabiania ze starego na nowe, by dbać o nasze środowisko, naszą planetę – powiedziała podczas wernisażu Paulina Bździkot. 

"Non finito" w Ostrowcu Świętokrzyskim. Fot. Krzysztof Krzak

Z kolei Grupę Fotograficzną „Statyw” stanowili młodzi ludzie rozpoczynający dopiero swoja przygodę z aparatem fotograficznym i fotografią jako sposobem artystyczne wypowiedzi. Na zajęciach mogli oni nauczyć się obsługi aparatu, dopasowania jego ustawień i parametrów do prawidłowej ekspozycji, poznać zasady kadrowania oraz kompozycji obrazu, znaczenia koloru w obrazie, fotografowania przy świetle zastanym i studyjnym, pracy z modelem oraz sposobu gromadzenia katalogowania oraz opracowywania materiału fotograficznego.

Otwarty Teatr Perkusyjny. Fot. K.Krzak
 

Charakteryzujące się oryginalnością i różnorodnością dokonania młodych (i tych nieco starszych) adeptów sztuki, wśród których znaleźli się m.in. Dominika Brzezińska, Maria Stelmasik, Edyta Rzechowicz z córką Bianką, Ewa Szostak – Kapusta, Zuzia Szklarczyk, Emilia Sękiewicz, Urszula Filipczak, Wiesława Broda, Anna Świercz, Marta Bojara i Ewa Zubrzycka można podziwiać do 27 lutego br. Ci zaś, którzy nie uczestniczyli w zajęciach sekcji mogli podczas wernisażu wykazać się inwencją twórczą przenosząc swoje pomysły artystyczne na płótno wiszące na jednej ze ścian.

 

Komentarze