Nauka i sztuka na jednej stały wystawie - nowa ekspozycja w ostrowieckim BWA

 Otwarta w piątek, 28 stycznia 2022 roku w ostrowieckim Biurze Wystaw Artystycznych wystawa „Ground & air control” jest pierwszą zorganizowaną przez ekipę pod kierownictwem Justyny Łady. Autorami prezentowanych prac są: Paulina Ptaszyńska i Bartosz Posacki.

 

"Terra" Bartosza Posackiego. Fot. Krzysztof Krzak

- To ekspozycja jest wystawą totalną, uczy nas innego spojrzenia na sztukę, pokazuje naszą rolę w środowisku, stawia nas przed wieloma pytaniami, mówi o tym, czym jest natura, jak nas kształtuje ona i żywioły: woda, ziemia i powietrze – mówiła podczas wernisażu Justyna Łada. – Wystawa „Ground & air control” pokazuje też jak pracują współcześni artyści, jakie obszary zainteresowań mogą eksplorować w swej twórczości. 

Bartosz Posacki, Paulina Ptaszyńska i Justyna łada. Fot. Krzysztof Krza

Oboje wystawiający w BWA w Ostrowcu Świętokrzyskim są związani z Opolem (tu ukończyli Liceum Sztuk Plastycznych) i tamtejszym Wydziałem Sztuki Uniwersytetu Opolskiego. Paulina Ptaszyńska jest zastępczynią dyrektorki Instytutu Sztuk Wizualnych na tej uczelni oraz współtworzy pracownię multimediów uniwersyteckiego Wydziału Sztuki. Pochodząca z Ząbkowic Śląskich artystka ukończyła ten wydział 11 lat temu, uzyskując tytuł magistra o specjalności projektowanie graficzne i nowe media. Doktorat obroniła w 2020 roku na Wydziale Grafiki i Sztuki Mediów Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. W kręgu twórczych zainteresowań Pauliny Ptaszyńskiej znajdują się nowe media, instalacja multimedialna, fotografia i projektowanie graficzne. Swoje prace, za które była wielokrotnie wyróżniana i nagradzana, prezentowała na wielu wystawach w Polsce i poza jej granicami, m.in. w Holandii, Niemczech, Rumunii i USA).

Fragment ekspozycji w ostrowieckim BWA. Fot. Krzysztof Krzak

Natomiast pochodzący z Opola doktor habilitowany Bartosz Posacki ukończył studia magisterskie na Wydziale Architektury Wnętrz i Wzornictwa Przemysłowego Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Tytuł doktora uzyskał na Wydziale Grafiki i Sztuki Mediów Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, a habilitację zrobił na Wydziale Artystycznym Instytutu Sztuki Uniwersytetu Śląskiego. Obecnie pełni funkcję dziekana Wydziału Sztuki Uniwersytetu Opolskiego. Brał udział w ponad 100 wystawach w Polsce i za granicą, między innymi w USA, Niemczech, Czechach, Holandii, Włoszech, Francji, Rumunii i na Ukrainie. Formalne zainteresowania artystyczne Posackiego zbliżone są do tych reprezentowanych przez Ptaszyńską, wzbogacone o performance audiowizualny. ich prace zatem często się uzupełniają, prowadzą ze sobą dialog.

"Zachodni wiatr" Pauliny Ptaszyńskiej. Fot. Krzysztof Krzak

Wspólnym mianownikiem twórczości obojga artystów goszczących do 25 lutego bieżącego roku w ostrowieckim BWA są działania znajdujące się na pograniczu sztuki i nauki, a zwłaszcza z takich dziedzin, jak fizyka, chemia, biologia i meteorologia. To one stanowią inspirację dla artystycznych poczynań opolskich twórców, starających się ukazać wzajemnego wpływu na siebie człowieka i otaczającego go świata. – nasza wystawa może wydawać się inna i dziwna w tym sensie, że ma ona charakter intermedialny, przenikają się w niej różne media artystyczne – mówił Bartosz Posacki podczas otwarcia ekspozycji. Żadna z prezentowanych prac nie zamyka się w jednej tradycyjnie rozumianej dyscyplinie. Charakterystyczne dla mnie i dla Pauliny jest to, że sięgamy po takie media i narzędzia, które służą nam do realizacji konkretnych celów, opowiedzenia jakiejś historii, wyrażenia jakichś treści. Nie jesteśmy przywiązani do jednego narzędzia. Ta wystawa jest też dziwna, bo składa się z różnych elementów budujących określony kontekst i pojedynczo nie wydają się czymś nadzwyczajnym, natomiast w szerszym kontekście nabierają nowych znaczeń.

Gra Zwierzę Natchnione. Fot. Krzysztof Krzak
I tak jest w istocie. Każda z prac prezentowanych w galerii BWA w Ostrowcu Świętokrzyskim może być odczytywana zgodnie z doświadczeniem życiowym i zasobem intelektualnym oglądającego. Robią wrażenie zwłaszcza instalacje „Zachodni wiatr” Ptasińskiej i „Terra” Posackiego. Z klimatem wytworzonym przez prace artystów współgrała (nomen omen) niepokojąca, a momentami trwożna muzyka kwartetu Zwierzę Natchnione ze Skarżyska – Kamiennej.

                                       

Komentarze

  1. Odkryłem zupełnie nowy świat twórczości na dzisiejszych warsztatach.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz