Premiera goni premierę - ze skrzynki mailowej krytyka 2.0

 Po przerwach urlopowych i przy w miarę stabilnej sytuacji pandemicznej teatry wracają do „normalnej” prezentacji nowych spektakli, także tych, które premiery miały w okresie obostrzeń sanitarnych, często na spektaklach bez udziału publiczności.

Karolina Adamczyk i Piotr Stramowski w "Twarzą w twarz". Fot. Magda Hueckel

Tak jest w przypadku spektaklu „Twarzą w twarz” w Teatrze Powszechnym im. Zygmunta Hübnera  w Warszawie, który premierowo pokazany został 19 marca (w stolicy) i 4 września (w siedzibie Teatru Polskiego im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy, koproducenta przedstawienia). Maja Kleczewska i Łukasz Chotkowski oparli swój spektakl na filmie Ingmara Bergmana pod tym samym tytułem z wykorzystaniem motywów z innych filmów szwedzkiego mistrza kona: „Sonata jesienna”, „Szepty i krzyki”, „Sarabanda” i „Milczenie”. W spektaklu występują: Karolina Adamczyk, Aleksandra Bożek, Michał Jarmicki, Ezra Kos, Damian Kwiatkowski, Michał Surówka, Dagmara Mrowiec-Matuszak, Arkadiusz Pyć, Maria Robaszkiewicz, Piotr Stramowski, Julian Świeżewski, Małgorzata Witkowska i Michalina Żemła. Najbliższe prezentacje zaplanowano na dni 7 – 9 października o godzinie 19. Następnego dnia o godz. 17 tekst tłumaczony będzie na polski język migowy.

A.Andrzejewski, P.Małaszyński i A.Sienkiewicz. Fot. materiał Teatru Kwadrat w Warszawie

Wiosną też odbyły się przedpremierowe pokazy komedii romantycznej z wątkiem kryminalnym „Małżeństwo do poprawki” Michaela Englera w przekładzie Jacka Kaduczaka i w reżyserii Andrzeja Nejmana w warszawskim Teatrze Kwadrat. Bohaterem sztuki jest Thomas Berthold (w tej roli Paweł Małuszyński), autor poczytnych kryminałów, na których pisarz zbił pokaźny kapitał. Jego żona Vera (Agnieszka Sienkiewicz) zrezygnowała z życia zawodowego, by skupić się na karierze męża. Po 25 latach małżeństwa, kiedy on bawi się w najlepsze w towarzystwie kolejnych „asystentek”, nie stroniąc od alkoholu i odreagowując kryzys wieku średniego, ona wnosi o rozwód. Do akcji wkracza więc dwójka krwiożerczych prawników: reprezentujący Thomasa, wieloletni przyjaciel rodziny Marcus (Andrzej Andrzejewski) i wynajęta przez Verę, ostra jak brzytwa Arlette (Ilona Chojnowska). Oboje zdeterminowani, by pozbawić drugą stronę praw do majątku. Premiera spektaklu już 9 października.

 

Plakat autorstwa Krzysztofa Iwańskiego. Fot. materiał prasowy

Tego samego dnia Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach zaprasza na premierowe przedstawienie sztuki „Zaraza” Neila Bartletta w tłumaczeniu Jacka Poniedziałka w reżyserii  Uny Thorleifsdottir. Następnego dnia spektakl zostanie zaprezentowany publiczności trwającego wciąż 3. Kieleckiego Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego.To polska prapremiera sztuki będącej swoistą adaptacją znanej powieści Alberta Camusa „Dżuma”. To także kolejna praca islandzkiej reżyserki Uny Thorleifsdottir w Kielcach, która dwa lata temu na tej samej scenie wystawiła  „≈[prawie równo]”  Jonasa Hassena Khemiriego. O swojej najnowszej pracy w Teatrze Żeromskiego w Kielcach reżyserka mówiła podczas premiery prasowej: Ta adaptacja „Dżumy” przedstawia nie tylko zarazę, czyli chorobę, ale także chorobę polityczną, społeczną, która w tej chwili występuje, i dotyka każdego z nas. Dla mnie jest to sztuka o tym, jak będziemy reagować w takiej sytuacji. Jakie elementy w nas przeważą: czy będziemy myśleć tylko o sobie, czy będziemy się zachowywać w sposób heroiczny, czy jesteśmy w stanie stawić czoła tej chorobie. Pandemia COVID-19 pokazała, jak nasze społeczeństwo się zmienia i jak szybko te zmiany następują. To w dużej mierze jest sztuka o nas samych. W spektaklu występują: Joanna Kasperek (Rieux), Bartłomiej Cabaj (Rambert), Wojciech Niemczyk (Tarrou), Andrzej Plata (Cottard) i Dawid Żłobiński (Grand). Scenografia, kostiumy i reżyseria światła to dzieło Mirka Kaczmarka, muzykę skomponował Gisli Galdur Thorgeirsson.


 

Plakat spektaklu "Porwanie". Fot. materiał prasowy

15 października scena Spektaklove w Małej Warszawie zaprasza z kolei na premierę komedii sensacyjnej Frana Nortesa „Porwanie” w reżyserii Artura Barcisia i z jego udziałem w roli ministra, któremu zdesperowany bohater porywa syna. Na jego nieszczęście minister jest w konflikcie z potomkiem. Oprócz reżysera wystąpią także: Barbara Kurdej – Szatan wymiennie z Katarzyną Ucherską, Antoni Pawlicki, Piotr Grabowski i Damian Kulec. Scenografię opracował Wojciech Stefaniak, a kostiumy Sylwester Krupiński.

 

 

                        

 

 

 

 

 

 

 

        

Komentarze