Niebawem rozpocznie się festiwal teatralny w Kielcach. Już można rezerwować bilety

 We wtorek, 17 sierpnia 2021 roku, rusza sprzedaż biletów na spektakle 3. Kieleckiego Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego. Rozpocznie się on 2 września i potrwa do 12 października.

Siedziba Teatru Żeromskiego w Kielcach, obecnie w remoncie. Fot. Krzysztof Krzak

„Ideą festiwalu jest tworzenie przestrzeni wielokulturowego dialogu poprzez prezentację  różnorodnych odmian współczesnego teatru i dramaturgii krajów europejskich. Festiwal, w zamierzeniu, jest platformą spotkań profesjonalistów i miłośników teatru, a przyświeca mu misja szeroko rozumianej integracji kultury europejskiej i środowiska teatralnego. Przede wszystkim jednak stwarza widzom miasta i regionu sposobność poznania istotnych spektakli” - czytamy na stronie internetowej gospodarza imprezy, Teatru im. Żeromskiego w Kielcach. Podczas tegorocznego festiwalu teatromani zobaczą 12 przedstawień, w tym dwa z repertuaru kieleckiej placówki.

Festiwalowe prezentacje odbywać się będą w dwóch lokacjach: na scenie tymczasowej „Żeromskiego” w Wojewódzkim Domu Kultury (ul. Ściegiennego 2) i na dużej scenie Kieleckiego Centrum Kultury (plac Moniuszki 2 B). To właśnie na tej drugiej scenie 3. Kielecki Międzynarodowy Festiwal Teatralny zostanie zainaugurowany przez lubelski Teatr im. J. Osterwy przedstawieniem „Nad Niemnem” w reżyserii Jędrzeja Piaskowskiego (2.09., godz.18). Kolejne spektakle grane w KCK to: „Fanny i Aleksander” Bergmana w reżyserii Łukasza Kosa z Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy (5.09., godz.18), „Biblia: Próba” Matica Stariny wyreżyserowane przez Jerneja Lorenci w toruńskim Teatrze im. Wilama Horzycy (29.09., godz.19) i „Sonata jesienna” Bergmana w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego z Teatru Narodowego w Warszawie z Danutą Stenką, Zuzanną Saporznikow i Janem Englertem w rolach głównych (12.10., godz.19.30).

Festiwal rozpocznie Nad Niemnem z Lublina. Fot. Malwina Majer

Pierwszym spektaklem na scenie tymczasowej Teatru Żeromskiego będzie przedstawienie „Klątwa rodziny Kennedych” Jolanty Janiczak wyreżyserowane przez Wiktora Rubina z zespołem aktorskim gospodarzy (3.09., godz.19). Następnie wystawione zostaną: „Thrill me” Stephena Dolginoffa w reżyserii Tadeusza Kapicza z Mazowieckiego Teatru Muzycznego z Marcinem Januszkiewiczem i Maciejem Pawlakiem (8.09., godz.19); „Dziewczyna ze strunami” Mai Hrgović i Marjana Nećaka w jego reżyserii z teatru w Ljubljanie (10.09., godz. 20); „Śmierć komiwojażera” Millera w reżyserii Radka Stępnia z Teatru Wybrzeże w Gdańsku z wielka rolą Mirosława Baki (15.09., godz.19); „Krótka rozmowa ze śmiercią” według Mikołaja z Mierzyńca i Mikołaja Reja wyreżyserowana przez Marcina Libera w Teatrze im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie (17.09., godz.19); „Potop” Sienkiewicza w reżyserii Jakuba Roszkowskiego z Teatru Śląskiego w Katowicach (19.09., godz.19); „Kupiec wenecki” Szekspira wyreżyserowany przez Szymona Kaczmarka w słupskim Teatrze Nowym im. Witkacego (12.10., godz.16). Tutaj również odbędzie się premiera „Zarazy” według „Dżumy” Camusa, którą w Teatrze Żeromskiego w Kielcach przygotowuje Una Thorleifsdottir z Joanną Kasperek, Wojciechem Niemczykiem i Dawidem Żłobińskim w rolach głównych (premiera: 10.10., godz.19).

Festiwal zakończy Sonata jesienna z Teatru Narodowego w Warszawie. Fot. Krzysztof Bieliński

Bilety można kupować w kasie teatru lub on-line, a także rezerwować telefonicznie (41 344 75 00). W ramach festiwalu odbędą się również spotkania towarzyszące, warsztaty recenzenckie, czytania per formatywne, a także premiera książki Mateusza Pakuły „Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję”.

Komentarze