Pomimo deszczu i burzy w Ostrowcu Świętokrzyskim rozpoczął się "Wielki Ogień"

 Po rocznej przerwie spowodowanej pandemią w Ostrowcu Świętokrzyskim  rozpoczął się 9 lipca 2021 r. XIV Festiwal Muzyczny im. Miry Kubasińskiej „Wielki Ogień”. Impreza potrwa trzy dni.

Festiwal rozpoczął Kraków Street Band. Fot. Krzysztof Krzak

Wystawy, koncert i film

Zanim zabrzmiały pierwsze dźwięki w Parku Miejskim, w pobliżu amfiteatru, otwarto dwie wystawy plenerowe towarzyszące tegorocznemu „Wielkiemu Ogniowi”. Pierwsza z nich zatytułowana „Mira” poświęcona jest patronce ostrowieckiego festiwalu, artystce, która w tym mieście nad Kamienną, w miejscowym Zakładowym Domu Kultury rozpoczynała swoją karierę artystyczną.  Unikalne zdjęcia pochodzą ze zbiorów Krzysztofa Dłutowskiego, który grał na organach w zespołach Blackout i Breakout, których solistką była Mira Kubasińska. Czarno – białe fotografie przedstawiają nie tylko wokalistkę, ale i cały zespół założony przez Tadeusza Nalepę w różnych okresach działalności artystycznej.

Jedno ze zdjęć autorstwa Wojciecha Różalskiego. Źródło: Facebook/Miejskie Centrum Kultury    

Autorem zdjęć tworzących drugą wystawę, zatytułowaną „Live!” jest ostrowczanin Wojciech Różalski, zajmujący się zawodowo elektronicznymi systemami zabezpieczeń. Jego pasją jest fotografia (od 2013 roku jest członkiem Fotoklubu „Galeria”, działającego w Miejskim Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim), szczególnie koncertowa. Swoje zdjęcia wykonywał dotychczas podczas ponad tysiącu koncertów i festiwali w całej Europie (głównie w Czechach), m.in. Summer Dying Loud, Castle Party, Brutal Assault, Masters of rock. Jego zdjęcia znajdują się na wielu płytach zespołów grających rock metal, a także na ich stronach internetowych. Różalski publikował też w krajowych i zagranicznych czasopismach muzycznych.

Pierwszym wykonawcą XIV Festiwalu im. Miry Kubasińskiej „Wielki Ogień”, który zagrał na dziedzińcu Ostrowieckiego Browaru Kultury, była krakowska formacja Kraków Street Band, zespół, który udatnie łączy brzmienia folkowe, jazzowe i bluesowe. Tworzą go: Łukasz Wiśniewski (śpiew, harmonijka, gitara akustyczna), Tomasz Kruk (gitara elektryczna), Piotr Grząślewicz (banjo, gitara akustyczna), Adam Partyka (perkusja), Miłosz Skwiruł (kontrabas), Krzysztof Chlipała (saksofon), Radosław Mosurek (trąbka). Ich płyta „Going Away” otrzymała w 2019 roku nominację do Fryderyka w kategorii Album Roku Blues / Country. Różnorodność gatunków muzycznych wykonywanych przez Kraków Street Band powoduje, że jest w stanie zaspokoić gusta szerokiej rzeszy melomanów. Nie inaczej było w Ostrowcu Świętokrzyskich, choć pewnie tych zauroczonych muzyką zespołu i świetnym kontaktem z publicznością byłoby więcej, gdyby nie ulewny deszcz i burza, które na krótko przed planowanym rozpoczęciem koncertu przeszły nad miastem. Kto nie przyszedł, może mieć pretensje do… kapryśnej aury!

Kraków Street Band. Fot. Krzysztof Krzak

Pierwszy dzień festiwalu Miry Kubasińskiej zakończyła plenerowa projekcja filmu „Skazany na bluesa” Jana Kidawy – Błońskiego z doskonałą kreacją aktorską Tomasza Kota.

Co w sobotę i w niedzielę?

Plakat festiwalu zaprojektował Łukasz Jaworski
Drugi dzień „Wielkiego Ognia” rozpocznie się o godzinie 16 (również na terenie Ostrowieckiego Browaru Kultury) przesłuchaniami konkursowymi młodych wykonawców. W konkursowe szranki stanie siedem formacji: Anching Sky, Inclusion, Jutuber, 6BM, Krzyk Ciszy, RoseMerry i Tom Holder. O 19.30 wystąpi zespół MITH z Warszawy, laureat głównej nagrody poprzedniego festiwalu „Wielki Ogień”. Godzinę później wystąpi Grzegorz ORNETTE Stępień z zespołem, który zaprezentuje przedpremierowy materiał muzyczny, który znajdzie się na nowej płycie formacji.

W niedzielę, 11 lipca, festiwal przeniesie się do amfiteatru. O 18.00 rozpocznie się tam koncert galowy laureatów XIV Festiwalu Muzycznego im. Miry Kubasińskiej, a po nim, o 20.30 wystąpi zespół Luxtorpeda.

Komentarze