Ostrowiec Świętokrzyski. Po festiwalu rockowym - muzyka klasyczna

Miejskie Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim dba o zaspokojenie gustów jak najszerszej rzeszy miłośników muzyki. Po potężnej dawce rocka podczas Festiwalu im. Miry Kubasińskiej zaprasza na koncert muzyki klasycznej.

 

Renata Drozd na festiwalu w Busku-Zdroju w 2017 r. Fot. Krzysztof Krzak

Koncert zatytułowany „Skąd my to znamy? Przeboje muzyki klasycznej w życiu, w filmie i w reklamie” rozpocznie się w najbliższą niedzielę (18 lipca 2021 r.) o godzinie 19.00 w amfiteatrze na terenie Parku Miejskiego. Wstęp na imprezę jest bezpłatny.

Jak wskazuje tytuł, koncert składać się będzie z utworów muzyki klasycznej, które swą popularność zawdzięczają wykorzystaniu ich w celach reklamowo – marketingowym, tudzież jako ilustracja w obrazie filmowym. Przykładem może być choćby „Wiegenlied” Johannesa Brahmsa, którą już jako małe dzieci możemy usłyszeć w licznych pozytywkach, pluszakach, bo to słynna kołysanka z polskim tekstem zaczynającym się od słów: „Dobrej nocy i sza, do białego śpij dnia…”. W koncercie znajdą się także inne utwory, które słuchacz może kojarzyć z reklamami. Zabrzmią m.in. aria Almireny „Lascia ch’io pianga” z opery „Rinaldo” Händla, aria Lauretty „O mio babbino caro” z opery „Gianni Schicchi” Pucciniego, aria „L`amour est un oiseau rebelle”  tytułowej bohaterki „Carmen” Bizeta, aria Musetty „Quando m’en vo’” z opery ”La Boheme” Pucciniego, Duet Kwiatów z opery „Lakme” Delibesa, pieśni Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki, Johannesa Brahmsa, czy Franciszka Schuberta oraz utwory fortepianowe: Ludwiga van Beethovena „Dla Elizy”, „Preludium e-moll op. 28 nr 4” Fryderyka Chopina, „Serenada” Schuberta w opracowaniu Liszta i „Walc nr 2” Dymitra Szostakowicza.

Najbardziej znaną spośród trójki wykonawców, którzy zaprezentują się na scenie ostrowieckiego amfiteatru jest sopranistka Renata Drozd, której popularność przyniósł udział w programach Waldemara Malickiego „Filharmonia dowcipu” i „Co tu jest grane?”. Ta pochodząca z Kielc śpiewaczka jest absolwentką Wydziału Wokalno - Aktorskiego Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi w klasie prof. Adeli Winiarskiej - Skrzyneckiej, gdzie uzyskała dyplom z wyróżnieniem. Swoje umiejętności doskonaliła na kursach mistrzowskich u prof. Ingrid Kremling, prof. Ryszarda Karczykowskiego oraz prof. Christiana Elssnera. Debiutowała w Operze Bałtyckiej w Gdańsku partią Micaeli w „Carmen” Georgesa Bizeta. Współpracowała z Operą na Zamku w Szczecinie, gdzie kreowała partię tytułową w operetce „Księżniczka Czardasza” Emmericha Kalmana. Była też solistką teatru Muzycznego w Lublinie. Renata Drozd jest laureatką wielu festiwali muzycznych, m.in. w Warszawie, Busku – Zdroju i Wiedniu. Zajmowała się również działalnością pedagogiczną w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Ludomira Różyckiego w Kielcach.

Sylwia Ziółkowska. Źródło: Facebook
 

Jej uczennicą była druga wykonawczyni koncertu „Skąd my to znamy?” sopranistka Sylwia Ziółkowska, urodzona w Krakowie, a pochodząca z Brzezin w gminie Szydłów. Ukończyła ona studia licencjackie Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie w klasie śpiewu dr Jolanty Pawlikowskiej. A niedawno celująco zaśpiewała recital dyplomowy na zakończenie studiów magisterskich w Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie prof. Ewy Biegas. Jest zdobywczynią wielu laurów na konkursach wokalnych. Z ostatnich można wymienić: I miejsce na IX Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im. Zdzisława Skwary w Mławie, III miejsce na V Międzynarodowym Konkursie Wokalistyki Sakralnej Ars et Gloria w Katowicach, nagrody specjalnej w Konkursie o Stypendium Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej w ramach festiwalu Tydzień Talentów czy I miejsce na XIX Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Imricha Godina IUVENTUS CANTI Vrable na Słowacji.

Rafał Krzysztof Hołub. Źródło: Facebook/Voce

Śpiewaczkom akompaniować będzie Rafał Krzysztof Hołub, pianista, kompozytor i pedagog. Naukę gry na fortepianie rozpoczął samodzielnie w wieku 14 lat w wyniku inspiracji muzyką Chopina. Wychowanek prof. Tamary Bogdanowskiej w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. K. Lipińskiego w Lublinie oraz prof. Marii Koreckiej - Soszkowskiej w Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi. Ukończył podyplomowe studium liryki wokalnej na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Jest laureatem: I Ogólnopolskiego Konkursu Chopinowskiego im. Władysława Kędry w Łodzi (2002) – III nagroda, VI Międzynarodowego Konkursu Młodych Pianistów „Arthur Rubinstein in Memoriam” w Bydgoszczy (2004) – nagroda chopinowska, XI Międzynarodowego Konkursu „Muzyka bez granic” w Druskiennikach na Litwie (2011) – Grand Prix oraz finalistą V Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Budapeszcie (2012). Występuje jako solista i kameralista. Akompaniował wielu znanym artystom, m.in. Teresie Żylis – Garze,  Romie Owsińskiej czy Krzysztofowi Bednarkowi. Jest też pracownikiem Zespołu Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga w Radomiu oraz ZPSM im. Ludomira Różyckiego w Kielcach.

 

Komentarze