Premiera goni premierę albo ze skrzynki mailowej krytyka

 Otwarte po kilkumiesięcznym lockdownie teatry nadrabiają zaległości. Odbywają się zaległe premiery, wznawiane są spektakle grane zaledwie kilka razy, a skrzynki mailowe krytyków zapełniają się zaproszeniami na pokazy przedpremierowe. 

Teatr WARSawy. Fot. Krzysztof Krzak

Już w najbliższy weekend (4 – 6 czerwca 2021 r.) na Dużej Scenie Teatru Powszechnego im. Jana Kochanowskiego w Radomiu można przedpremierowo oglądać „Wstyd” Marka Modzelewskiego. Spektakl, który cieszy się ogromnym powodzeniem w warszawskim Teatrze Współczesnym (reżyseria: Wojciech Malajkat) w radomskim teatrze wyreżyserował Błażej Peszek, który do współpracy zaprosił Izabelę Brejtkop (Małgorzata), Joannę Jędrejek (Wanda), Piotra Kondrata (Tadeusz) i Jarosława Rabendę (Andrzej). Przedstawienie do regularnego repertuaru radomskiego Powszechnego wejdzie po wakacyjnej przerwie. 24 czerwca natomiast odbędzie się oficjalna premiera "Chłopców z Placu Broni" na podstawie powieści Ferenca Molnara. Adaptacji dokonał i spektakl wyreżyserował Michał Derlatka. W roli Nemeczka występuje Przemysław Bosek, a w partnerują mu: Natalia Samojlik, Adam Majewski, Alan Bochnak, Piotr Kondrat, Mateusz Michnikowski, Mateusz Paluch i Łukasz Mazurek.

"Wstyd" w Teatrze Powszechnym w Radomiu. Fot. mat. teatru

4 czerwca, w dniu święta stolicy, bodaj najbardziej warszawski Teatr Syrena zaprasza na premierę „Legend warszawskich” w reżyserii Joanny Drozdy powstałych jako koprodukcja z Teatrem WARSawy. Przedstawienie ma formułę komediowego programu teatralnego, składającego się z piosenek i scen. W tej formie Syrena opowiadała o rzeczywistości przez większość swojej historii – od powstania w 1945 roku, aż do lat dziewięćdziesiątych XX w. Teraz powraca do tej formuły. Muzykę skomponował debiutujący w tej roli Michał Aftyka, a występują: Filip Cembala, Przemysław Glapiński, Marek Grabiniok, Magdalena Placek -Boryń/Beatrycze Łukaszewska, Agnieszka Rose, Anna Terpiłowska.

5 czerwca w Tarnowskim Teatrze im. Ludwika Solskiego mieć będzie premierę „Zbrodnia i kara”. Tekst według powieści Fiodora Dostojewskiego napisał i spektakl wyreżyserował Maciej Podstawny. W głównych rolach zobaczymy Kamila Urbana (Raskolnikow), Matyldę Baczyńską (Sonia), Tomasza Wiśniewskiego (Marmieładow) i Stefana Krzysztofiaka (Porfiry).

Zofia Domalik i Jan Peszek w "Minettim...". Fot. mat. teatru

„Minetti. Portret artysty z czasów starości” Thomasa Bernharda w reżyserii Andrzeja Domalika trafi na afisz warszawskiego Teatru Polonia 7 czerwca. Tytułową rolę kreuje Jan Peszek, a partnerują mu m.in. Małgorzata Zajączkowska, Zofia Domalik i Łukasz Borkowski. Tekst austriackiego dramatopisarza Thomasa Bernharda, analizuje rolę i kondycję aktora. To spowiedź starego, wielkiego artysty, opowieść o jego stosunku do autorów i publiczności. „Spokrewniony” z Polonią Och-Teatr zaprasza z kolei 10 czerwca na premierę sztuki Marcii Kash i Douglasa E. Hughesa „Coś tu nie gra”. To polityczna farsa, w której  kandydat na prezydenta przyjeżdża do swojego rodzinnego miasta, aby wygłosić ważne oświadczenie, które ma mu zapewnić zwycięstwo w zbliżających się wyborach. Jednak w tzw. międzyczasie urzędujący prezydent wysyła do miasta kilku swoich popleczników, by za wszelką cenę uniemożliwić konkurentowi wystąpienie. Spektakl reżyseruje Krystyna Janda, a wśród wykonawców są: Maria Dębska, Ewa Florczak, Katarzyna Gniewkowska, Maria Seweryn, Julia Wyszyńska, Adrian Brząkała, Mirosław Kropielnicki, Kamil Maćkowiak, Andrzej Pieczyński, Adam Serowaniec i Maciej Wierzbicki.

Prawdziwy wysyp premier teatralnych nastąpi w piątek, 11 czerwca. To wtedy na scenie Spektaklove na terenie Małej Warszawy odbędzie się premiera „Kolacji dla głupca”, znakomitej komedii Francisa Vebera w reżyserii Cezarego Żaka, który również pojawi się na scenie w towarzystwie Agnieszki Więdłochy, Małgorzaty Pieczyńskiej, Bartłomieja Topy, Witolda Dębickiego i Michała Zielińskiego.

SPEKTAKLOVE: "Kolacja dla głupca. Fot. mat. teatru

Do Teatru Ateneum w Warszawie teatromani będą się mogli wybrać tego samego dnia na premierę „Don Juana albo kamiennej uczty” Moliera wyreżyserowanego przez Mikołaja Grabowskiego. W tytułowej roli występuje Tomasz Schuchardt, a partnerują mu m.in. Artur Barciś, Dorota Nowakowska, Przemysław Bluszcz i Julia Konarska.

Wspomniany już wcześniej Teatr WARSawy przygotował nowatorskie spojrzenie na znaną sztukę Mikołaja Gogola. „O!Żenek” w formie wodewilu w reżyserii Anny Gryszkówny obsadzony jest przez same kobiety (m.in. Dorotę Rubin, Magdalenę Walkiewicz, Angelikę Kurowską, a tylko pannę na wydaniu (tu: chłopaka do wzięcia) zagrał mężczyzna, Michał Hytroś.

Komentarze

Prześlij komentarz