Jak zostać aktorem? Oni wiedzą, podpowiedzą!

 Zbliżają się terminy egzaminów wstępnych do państwowych szkół teatralnych. W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, będą się one odbywać on-line. Z ciekawą propozycją pomocy kandydatom na aktorów wystąpili: Edyta Ostojak i Daniel Dobosz, aktorzy Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie.

Daniel Dobosz i Edyta Ostojak. Fot. Malwina Majer / materiał teatru

Edyta Ostojak jest absolwentką Wydziału Lalkarskiego krakowskiej PWST we Wrocławiu w 2014 roku. Trzy lata później znalazła się w zespole Teatru im. J. Osterwy w Lublinie. Debiutowała jednakowoż, jeszcze jako studentka, na scenie Teatru Zagłębia w Sosnowcu. Za rolę Ester Pławner w „Korzeńcu” Remigiusza Brzyka otrzymała kilka nagród na festiwalach teatralnych w Krakowie, Toruniu i Sopocie. w lubelskim teatrze zagrała wiele znaczących ról, m.in. Orsina w „Wieczorze Trzech Króli”, Dorynę w „Świętoszku”, Eleonorę Helmer w „Norze” i Emilię Korczyńską w „Nad Niemnem”. Daniel Dobosz ukończył Wydział Aktorski Akademii Teatralnej w Warszawie. W 2011 roku rozpoczął pracę w lubelskim teatrze. Współpracował ze stołecznymi teatrami: Powszechnym, Współczesnym i Roma. Wystąpił w serialach: „Barwy szczęścia”, „Na Wspólnej”, „Dziewczyny ze Lwowa”. Za role w „Mistrzu i Małgorzacie” i w spektaklu „Przyjdzie Mordor i nas zje” otrzymał nagrody aktorskie. Grał także m.in. Olivię w „Wieczorze Trzech Króli”, Mozarta w „Amadeuszu”, Leona w „Pani Bovary” i Torvalda Helmera w „Norze”.

Teatr im. Osterwy w Lublinie. Fot. Piotr Krzak

Opierając się na swoim zawodowym doświadczeniu aktorzy przygotowali serię czterech filmów, które pozwalają krok po kroku przygotować się do egzaminu wstępnego na wydział aktorski którejś ze szkół teatralnych. Edyta Ostojak i Daniel Dobosz opowiadają także o tym, czego i jak robić się nie powinno, a nawet nie wolno. Co zatem zawiera kurs przygotowawczy?

ODCINEK 1 "Nie taki diabeł straszny"

W pogoni za marzeniem. Wieloetapowe egzaminacyjne sito. Ile tekstów trzeba przyswoić, aby moc ubiegać się o wymarzony indeks szkoły teatralnej? Ile tekstów z tej puli to klasyka? A ile z tej klasyki to proza? A ten wiersz który przygotowałem jest jeszcze klasyczny, czy już współczesny? Po tym odcinku, żadne z tych pytań nie pozostanie bez odpowiedzi.

ODCINEK 2 "Pokaż mi swój repertuar, a powiem Ci kim jesteś"

Z czego skorzystać, a czego unikać, potencjalne pułapki w budowaniu repertuaru. Czy książka do języka polskiego, to aby na pewno najlepsza skarbnica tekstów, które wybierzemy na egzamin? Czy jeśli klasyka, to tylko Szekspir? Czy jeśli wiersz, to na pewno „Nic dwa razy się nie zdarza” Szymborskiej? Jak w to grać, żeby było różnorodnie?

ODCINEK 3 "Egzaminy w czasach zarazy"

Repertuar skompletowany, teksty nauczone, co dalej? W jaki sposób, czym i w jakim planie stworzyć nagranie (self tape), które oczaruje komisję? Jak przebiega egzamin w wersji online? Oswoisz się z wymaganiami, które mogą pojawić się zarówno w warunkach normalnych jak i pandemicznych.

ODCINEK 4 "Godzina ZERO"

Nadszedł czas spotkania z komisją konkursową. Jakie otrzymasz zadania? Jakim kluczem będzie kierowała się komisja? Tego nie przewidzimy, ale podpowiemy Ci jak uniknąć autosabotażu. W tym odcinku prezentujemy przykładowe zdarzenia prosto z sali egzaminacyjnej.

Kurs dostępny jest na platformie VOD: www.vod.teatrosterwy.pl. Dostęp do jednego odcinka kosztuje 25 złotych; przy zakupie pakietu czterech filmów cena promocyjna wynosi 79 złotych.

                                                             

Komentarze