Bezmiar kobiecości na nowej wystawie w galerii ostrowieckiego Biura Wystaw Artystycznych

Emilia Dragosz i Magdalena Leśniak to dwie artystki, których prace tworzą wystawę „Malarstwo jest kobietą”, którą 11 czerwca 2021 roku otwarto w Biurze Wystaw Artystycznych w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Artur Bartkiewicz, Emilia Dragosz i Magdalena Leśniak. Fot. Krzysztof Krzak

Obie artystki łączą Kielce – tu, w tym samym roku, się urodziły.

Emilia Dragosz. Fot. K.Krzak
Emilia Dragosz uczyła się (podobnie jak jej koleżanka Magdalena Leśniak) w tutejszym Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych, a następnie studiowała w Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie; dyplom malarski uzyskała w 2013 r. w pracowni prof. Leszka Misiaka, a aneks z rysunku u prof. Teresy Kotkowskiej – Rzepeckiej. Jest stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W swojej pracy artystycznej zajmuje się zagadnieniami współczesności, wykorzystując tradycyjne media malarskie. Najczęściej są to oleje na płótnie, nierzadko „atakujące” i przyciągające widza ostrymi, wyrazistymi kolorami, o niebanalności ujęcia tematu nie wspominając.

Magdalena Leśniak pracuje w kieleckim BWA, gdzie jest specjalistką ds. artystycznych i edukacji, organizuje wystawy i prowadzi warsztaty edukacyjne na temat sztuki współczesnej. Zawodowe ostrogi

Magdalena Leśniak. Fot. K.Krzak

zdobywała w Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi na wydziale grafiki i malarstwa (dyplom z wyróżnieniem obroniła w 2012 roku w pracowni malarstwa prof. Piotra Stachlewskiego). Tytuł doktora sztuki uzyskała na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. Jej ulubioną techniką twórczą jest malarstwo akrylowe na płótnie. Większość jej obrazów ma charakter autobiograficzny, choć nie brakuje prac bardziej ogólnych pokazujących kondycję współczesnego człowieka w kontekście jego współistnienia z przyrodą wzbogacone o tworzone przez artystkę artefakty. Magdalena Leśniak podczas wernisażu przyznała, iż miała początkowo pewne obiekcje, co do logiczności zestawienia jej prac z obrazami Emilii Dragosz z powodu dzielących je różnic formalnych i stylistycznych. – Ale udało się – nie kryła radości artystka. – Jestem miło zaskoczona, że kompozycja, rozplanowanie naszych prac wyszło genialnie! Okazało się, że nasze prace gdzieś tam ze sobą „mówią”, rozmawiają…

Obrazy Emilii Dragosz. Fot. Krzysztof Krzak

- To co mnie szalenie cieszy w kontekście sztuki kobiet to to, że kobiety radzą sobie fantastycznie. Dwie dzisiejsze artystki, niezwykle utalentowane i już uznane, pokazują, że sztuka jest zdecydowanie bardziej krytyczna  w stosunku do tej rzeczywistości, w której jesteśmy wszyscy zanurzeni. Kobiety będące bacznymi obserwatorkami tego świata pokazują go w sposób niezwykle przekonujący, czyli czynnik związany z prawdą jest u nich na pierwszym miejscu – mówił podczas wernisażu dr Artur Bartkiewicz, kurator wystawy „Malarstwo jest kobietą”, którą będzie można oglądać do 27 lipca.

"Wypadkowa życia II" Magdaleny Leśniak. Fot. Krzysztof Krzak

Wernisaż ten był okazją do docenienia zasług Jolanty Chwałek, związanej z ostrowieckim BWA od początku jego istnienia, czyli od 1995 roku, z czego przez większość czasu na stanowisku dyrektora tej cieszącej się ogromną renomą nie tylko w Polsce placówki wystawienniczej. W uznaniu dokonań Jolanty Chwałek minister kultury i dziedzictwa narodowego uhonorował ją medalem Zasłużony dla Kultury Polskiej.

Komentarze