William Szekspir bez tajemnic - IX Ostrowieckie Spotkania Szekspirowskie

 Spotkania Szekspirowskie odbywają się w Ostrowcu Świętokrzyskim od dziesięciu lat (z przerwą w ubiegłym roku wywołaną atakiem koronawirusa), zawsze w okolicach dnia urodzin i śmierci wielkiego dramaturga (23 kwietnia). Tegoroczne, oznaczone cyfrą IX odbyły się w okrojonej formie i wirtualnie, na platformie Zoom.

Fragment plakatu imprezy. Fot. materiał prasowy

Pomysłodawcą i od początku spiritus movens Ostrowieckich Spotkań Szekspirowskich jest dr Paweł Kaptur, anglista z Instytutu Literaturoznawstwa i Językoznawstwa Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Współpracują z nim w zakresie organizacji tej imprezy: Instytut Kultur i Języków Wyższej Szkoły Biznesu i Przedsiębiorczości oraz Miejskie Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim. każdego roku Spotkania mają inny temat przewodni; było więc o kuchni i miłości czasów Szekspira, o humorze w dziełach autora „Wieczoru Trzech Króli”, wpływie jego twórczości na utwory innych pisarzy, nie tylko mu współczesnych. W ostatniej przed pandemią edycją Ostrowieckich Spotkań Szekspirowskich Paweł Kaptur w swej prelekcji powiązał Szekspira z… brexitem.

Doktor Paweł Kaptur podczas wykładu. Screen:K.Krzak

W tym roku ten znakomity językoznawca i znawca twórczości Williama Szekspira, który wciąż zastrzega, iż nie jest szekspirologiem, w wykładzie „Szekspir tajemniczy: fakty i mity” postanowił ustosunkować się do istniejących w przestrzeni publicznej mniej lub bardziej prawdziwych informacji o nim. A jest ich stosunkowo dużo z tą podająca w wątpliwość istnienie kogoś takiego, jak… William Szekspir. Doktor Kaptur wiele uwagi poświęcił m.in. Edwardowi de Vere’owi, będącemu jednym z tych, którym przypisuje się autorstwo dzieł Szekspira. Naukowiec wyjaśnił też tajemnicę luk w oficjalnej biografii autora „Hamleta”, a dotyczących lat 1578 – 1582 oraz 1582 – 1592, kiedy to dramaturg mógł trafić do więzienia za… kłusownictwo. Wykładowca polemizował też z opiniami dotyczącymi braku przez Szekspira wykształcenia, postrzegania go tylko jako literata (i to na dodatek elżbietańskiego, choć tworzył też za panowania Jakuba I), podczas gdy ten zajmował się również aktorstwem i… finansami w trupie teatralnej lorda szambelana Henry’ego Careya; podkreślił wkład Szekspira w rozwój języka angielskiego (wprowadził doń wiele neologizmów i idiomów). Paweł Kaptur obalił też mit pisarza - celebryty swoich czasów (podobno śmierć jego kolegi, kompletnie dziś nieznanego, wywołała większą żałobę niż odejście samego Williama Szekspira), a także domniemanego (na podstawie licznych sonetów) homoseksualizmu twórcy „Makbeta”.

Doktor Paweł Kaptur kilkakrotnie odwoływał się do poprzednich edycji Ostrowieckich Spotkań Szekspirowskich, niekiedy rewidując poglądy na twórczość i osobę Szekspira przedstawiane wówczas. Ciekawe, jakim zagadnieniom poświęci kolejną imprezę z tego cyklu, która oby odbyła się już w normalnych warunkach.

Komentarze