Stylówa sprzed lat - wystawa dizajnu w ostrowieckim BWA


Po raz pierwszy w 25-letniej historii Biura Wystaw Artystycznych w Ostrowcu Świętokrzyskim zagościła wystawa poświęcona sztuce dizajnu. „Elementarz polskiego dizajnu” przygotowała Ewa Solarz.

Na wystawie "Elementarz polskiego dizajnu". Fot. Krzysztof Krzak

- Pomysł na tę wystawę jest bardzo prosty – mówiła podczas wernisażu 3 września 2020 roku Ewa Solarz, historyk sztuki, zajmująca się głównie dizajnem, ale także wieloletnia dziennikarka magazynów poświęconych wnętrzarstwu. – Jest na niej sto obiektów powstałych przez sto lat. Przebiega ona dwutorowo, drugi z nich pokazuje dwudziestu pięciu, w większości młodych i zdolnych ilustratorów i grafików, którzy interpretują sto lat polskiego dizajnu, jakie mają pomysły na przedstawienie tych rzeczy.

Podczas wernisażu: J.Chwałek, J.Górczyński i Ewa Solarz. Fot. K.Krzak

Wśród nich znajdują się tacy artyści, jak Jacek Ambrożewski, Agata Dudek, Ola Niepsuj, Grażka Lange, Piotr Młodożeniec, Tymek Jezierski, Dawid Ryski i Paweł Pawlak. Gościem wystawy w ostrowieckim BWA był znakomity projektant Marek Cecuła, którego zestaw porcelanowy również znalazł się wśród eksponatów na tej wystawie. A można na niej oglądać przedmioty codziennego użytku, meble, rower - składak Wigry 3, wentylatory Zefir Z-21, maszynkę do mięsa, zegar kominkowy, ubrania (wśród nich słynne buty Relaksy i koszulki z serii Pan Tu Nie Stał), reklamówki Pewex-u, dziecięce zabawki, loga, kroje liter i wiele innych. Dla łasuchów jest Ptasie Mleczko, najbardziej znany polski smakołyk. Najstarszym eksponatem jest pochodząca z 1918 roku zabawka Smok Wawelski zaprojektowana przez Zofię Stryjeńską.

Fragment wystawy. Fot. Krzysztof Krzak

- To znakomita okazja dla młodszych mieszkańców naszego miasta i okolic, które będą zwiedzać tę wystawę, bo oni tego świata sprzed lat nie znają i dzięki tej ekspozycji będą mogli naocznie zobaczyć, jak to nasze życie wyglądało – mówił podczas wernisażu Prezydent Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego, Jarosław Górczyński. – A dla niejednego z nas będzie to wspomnienie tamtych dobrych lat, bo nie wszystko, co było kiedyś, było złe. Tak jak nie wszystko, co jest teraz, jest dobre.

Na wystawie prezentowane są również projekty, które nigdy nie weszły do seryjnej produkcji, jak na przykład autobus zaprojektowany przez wybitnego artystę – malarza Zdzisława Beksińskiego lub też produkowane były niezwykle krótko, jak mikrosamochód Smyk (produkowany w latach 1957 – 1959).

Fragment wystawy w ostrowieckim BWA. Fot. K.Krzak

Wystawa stanowi perfekcyjne kompendium wiedzy o polskim wzornictwie przemysłowym na przestrzeni wielu lat. Stanowi nie tylko źródło sentymentalnych wspomnień, ale również dokumentację polskiej myśli i osiągnięć w tej dziedzinie, często ograniczanych warunkami społeczno – politycznymi, w których przyszło żyć ówczesnym projektantom. „Elementarz polskiego dizajnu” odwiedził już wiele krajów, był prezentowany m.in. w Toronto, Seulu, Budapeszcie, Petersburgu i Berlinie. Do Ostrowca Świętokrzyskiego wystawa trafiła „dzięki”… pandemii, miała być bowiem w tym okresie prezentowana w Chinach. Można ją oglądać do 22 listopada tego roku.

Komentarze