Teatry Krystyny Jandy wracają do gry...

Zapowiadana na 19 marca premiera sztuki „Oszuści” amerykańskiego dramatopisarza Michaela Jacobsa w tłumaczeniu Michała Ronikiera w warszawskim Och-Teatrze z wiadomych przyczyn się nie odbyła. Planowana jest na jesień bieżącego roku. Tymczasem teatr zaprasza na spektakle przedpremierowe. 

Gabriela Muskała i Zbigniew Zamachowski. Fot. Yato Photography

Spektakl reżyseruje Jan Englert, który wyreżyserował już tę komedię (i zagrał jedną z głównych ról) w Teatrze Telewizji 18 lat temu. Tym razem ograniczył się tylko do reżyserii, a w jednej z głównych ról kobiecych obsadził swoją żonę Beatę Ścibakównę, będącą producentką spektaklu. To grana przez nią Monika spotyka się w każdy piątek ze swoim kochankiem Howardem (gra go Piotr Grabowski). W tym samym czasie w pokojowym hotelu spotykają się po raz pierwszy na miłosnej schadzce ich życiowi partnerzy: Sam (mąż Moniki grany przez Zbigniewa Zamachowskiego) i Grace (żona Howarda – w tej roli Gabriela Muskała). Na co dzień z pozoru wszyscy są kochającymi się małżonkami. Oczywiście, jak przystało na dobrze skonstruowaną komedię romantyczną z moralnym podtekstem uczucie rodzi się między dziećmi tych czworga: Allenem, synem Moniki i Sama (Filip Pławiak) i Michelle, córką Grace i Howarda (Michalina Łabacz).

Filip Pławiak i Michalina Łabacz. Fot. Yato Photography

Młodzi nie są jednak do końca pewni swojego uczucia do swojego partnera, dlatego też zwracają się z prośbą o radę do rodziców, doświadczonych wszak małżonków. Grace ma pretensję do córki, że do tej pory nie przedstawiła rodzicom rodziców swojego chłopaka. Michelle postanawia nadrobić to niedopatrzenie i ad hoc organizuje kolację, na którą do Moniki i Sama przychodzą Grace z Howardem. Nietrudno się domyślić, że to spotkanie postawi na głowie życie obu rodzin. Michael Jacobs przedstawia to jednak w formie komediowej, choć nie pozbawionej morału opowieści. Autor w „Oszustach” stawia pytania o kondycję współczesnej rodziny i małżeństwa jako instytucji.

Kostiumy dla aktorów grających w spektaklu Och-Teatru zaprojektowała Dorota Williams, a scenografia jest dziełem Arkadiusza Kośmidra. Muzycznie spektakl oprawiła Agnieszka Szczepańska. Przedpremierowe spektakle odbędą się w dniach 22 – 24 czerwca i 9 – 10 lipca o godzinie 19.30.

Próba "Wspólnoty mieszkaniowej". Fot. Robert Jaworski

16 lipca Och-Teatr zaprasza na premierę czeskiej komedii „Wspólnota mieszkaniowa”, której autorem jest Jiří Havelka, a reżyserem spektaklu – Krystyna Janda. W obsadzie m.in. Agnieszka Więdłocha, Katarzyna i Cezary Żakowie, Izabela Dąbrowska. Natomiast 24 lipca w Teatrze Polonia odbędzie się premiera „Cwaniar” Sylwii Chutnik w reżyserii Agnieszki Glińskiej. W obsadzie m.in. Elżbieta Kępińska, Małgorzata Biela, Anna Smołowik i Michał Meyer.

 

 

 

Komentarze