134. urodziny Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie


Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie gra nieprzerwanie od 6 lutego 1886 roku (jedynie w sezonie 1914/1915 miał przerwę, gdy budynek przekształcono w lazaret); zmieniał nazwy, dyrektorów, zespoły aktorskie i tylko publiczność przez cały ten okres pozostawała wierna swojemu przybytkowi Melpomeny.
 
Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie. Fot. Piotr Krzak
Swojemu, bowiem to lublinianie sami sobie zbudowali teatr. Powstał on w całości ze składek społecznych zainicjowanych przez lubelskich przemysłowców Adolfa i Juliusza Fricków. Projekt budynku utrzymanego w stylu włosko – francuskiego renesansu jest dziełem Karola Kozłowskiego. Budowa trwała 2 lata. Kiedy zainaugurowano jego działalność jako Teatru Zimowego należał on do najpiękniejszych i najnowocześniejszych w ówczesnej Europie. Pierwszym dyrektorem był Felicjan Feliński. W kolejnych latach lubelska scena dramatyczna nosiła nazwy: Teatr Wielki, Miejski, Centralnego Okręgu Przemysłowego czy Stadttheater Lublin (1941 – 1944). Od 1949 roku nosi imię Juliusza Osterwy, jednego z najwybitniejszych polskich aktorów i reżyserów teatralnych. 

Na przestrzeni 134 – letnich dziejów Teatru im. Juliusza Osterwy kierowali m.in. Stanisława Wysocka, Andrzej Rozhin, Cezary Karpiński, Jerzy Torończyk, Krzysztof Torończyk (pełnił tę funkcję 16 lat, najdłużej z dotychczasowych dyrektorów), Krzysztof Babicki, Artur Tyszkiewicz i – od 2016 roku – Dorota Igantjew. Swoja karierę na deskach lubelskiego teatru zaczynali tak wybitni później aktorzy, jak Zofia Kucówna, Henryk Bista, Stanisław Mikulski, Wiesław Michnikowski, Czesław Wołłejko, Jan Machulski czy Ryszarda Hanin. Reżyserowali: Adam Hanuszkiewicz, Helmut Kajzar, Jan Kreczmar, Kazimierz Braun, Jerzy Rakowiecki czy Józef Gruda. Dzisiejszy zespół aktorski liczy 26 osób, a oprócz tego kilku aktorów – seniorów, wśród których najbardziej znany jest Jerzy Rogalski, porucznik Jaszczuk z serialu „07 zgłoś się”.
Teatr w Lublinie. Fot. Piotr Krzak
W repertuarze Teatru im. J. Osterwy w Lublinie są klasyczne sztuki polskiej i światowej literatury, farsy, przedstawienia dla młodych i najmłodszych widzów. Gra na Dużej Scenie i Scenie Reduta. W miesiącu urodzinowym w repertuarze znalazły się m.in. „Sposób na Alcybiadesa”, „Emigranci”, „Kowboje”, „Ludzie inteligentni”, „Ich czworo” i „Świętoszek”. 

Starszymi od lubelskiego Teatru im. Juliusza Osterwy są tylko trzy sceny w Polsce: Narodowy Stary Teatr w Krakowie (powstał w 1799 roku), Teatr Narodowy w Warszawie (1833 r.) i Teatr Polski w Poznaniu (1875 r.).  

Komentarze