Premierowe zapowiedzi teatrów Fundacji Krystyny Jandy

Dziewięć premier przewidziano bieżącym sezonie w teatrach prowadzonych przez Fundację Krystyny Jandy Na Rzecz Kultury: pięć w Teatrze Polonia i cztery w Och-Teatrze. Pierwsza już 16 listopada. 
Och-Teatr w Warszawie. Fot. Krzysztof Krzak

To wtedy na deskach teatru przy Marszałkowskiej 56 odbędzie się premiera sztuki zmarłego niedawno Bogusława Schaeffera „Próby” w reżyserii Mikołaja Grabowskiego, który zagra też rolę… Reżysera. W role aktorów wcielą się: Iwona Bielska, Delfina Wilkońska, Andrzej Konopka i Michał Wanio. Rzecz dzieje się – zgodnie z tytułem – podczas próby przedstawienia teatralnego. W jej trakcie twórcy odsłaniają przed widzami sekret tworzenia przedstawienia, wprowadzając ich w teatralne kulisy. A tam: dylematy aktorek („czy reżyser ma prawo być chamem?”), wątpliwości aktorów („czy ten zawód jest poważny?”) i tonący w dygresjach reżyser („w Nowym Teatrze gra się po staremu, w Starym Teatrze też po staremu, nie wiem, po co porządni ludzie idą na reżyserię…”). „Próby” Bogusława Schaeffera to utwór, który jest pretekstem do rozważań na temat scenicznych kreacji, aktu twórczego i znaczenia sztuki w życiu człowieka.
Plakat spektaklu "Próby". Fot. materiał teatru
14 grudnia Teatr Polonia przedstawi premierowo monodram „Wszystko, co najlepsze” Duncana McMillana i Jonny’ego Donahoe w tłumaczeniu i reżyserii Piotra Złotorowicza. Jego bohater od wczesnych lat młodości konfrontuje się z depresją i znajduje specyficzny sposób na poradzenie sobie z nią – prowadzi listę rzeczy, dla których warto żyć. Okazuje się, że na świecie są miliardy powodów do szczęścia i to od nas zależy, czy pozwolimy im pozytywnie wpływać na nasze życie. Wystąpi Rafał Mohr.
17 stycznia 2020 roku to data premiery spektaklu, na który złożą się dramaty Sławomira Mrożka „Policja” i „Noc zatracania” Andrzeja Saramonowicza, jednocześnie reżysera przedstawienia. W obsadzie: Katarzyna Kwiatkowska, Adam Krawczuk, Marcin Perchuć, Rafał Rutkowski, Maciej Wierzbicki.
2 kwietnia w Teatrze Polonia będą miały premierę „Cwaniary” w reżyserii Agnieszki Glińskiej według powieści Sylwii Chutnik, a 7 maja  - „Minetti. Portret artysty z czasów starości” w reżyserii Andrzeja Domalika z Janem Peszkiem i Małgorzatą Zajączkowską w rolach głównych.

Plan premier w teatrach Krystyny Jandy. Fot. materiał teatr
Och-Teatr rozpocznie premierowy maraton 29 listopada spektaklem „Huśtawka” w reżyserii Anny Sroki – Hryń. To musical na podstawie sztuki „Dwoje na huśtawce” Williama Gibsona. Libretto napisał Michael Bennett, teksty piosenek – Dorothy Fields (na polski przełożył je Wojciech Młynarski), a muzykę – Cy Coleman. Choreografię do warszawskiego spektaklu zajęła się Paulina Andrzejewska – Damięcka, a w rolach głównych zobaczymy Natalię Sikorę (Gizela) i Maciej Maciejewski (Jerry). Obok nich m.in. Pola Gonciarz, Mariusz Ostrowski, Ewa Lachowicz, Jakub Szydłowski i inni.
Plakat "Huśtawki". Fot. materiał Och-Teatru
23 lutego 2020 r. na scenie przy Grójeckiej 65 kolejna premiera – „Lily” Jacka Popplewella w reżyserii Krystyny Jandy z nią samą w roli tytułowej. To kryminalna zabawa teatralna. Trup przemieszcza się, pojawia się i znika. Skomplikowana intryga, dająca przyjemność publiczności. A na scenie m.in. Agnieszka Krukówna, Magdalena Smalara, Magdalena Lamparska, Mateusz Damięcki, Grzegorz Daukszewicz i Piotr Machalica.
W marcu na afiszu Och-Teatru zagoszczą „Oszuści” Michaela Jacobsa wyreżyserowani przez Jana Englerta z udziałem Zbigniewa Zamachowskiego, Beaty Ścibakówny i Gabrieli Muskały. Ostatnią premierą tego sezonu będzie „Wspólnota mieszkaniowa” Jiříego Havelki w reżyserii Krystyny Jandy. To komedia o społeczności mieszkającej w jednym domu. Na zebraniu wspólnoty ujawniają się różne poglądy i śmieszności ludzkich charakterów. Utwór jest satyrą na współczesne społeczeństwo. W obsadzie plejada wspaniałych aktorów: Natalia Berardinelli, Izabela Dąbrowska, Izabella Olejnik, Agnieszka Więdłocha, Katarzyna Żak, Stanisław Brejdygant, Witold Dębicki, Mirosław Kropielnicki, Piotr Ligienza, Sebastian Perdek, Michał Zieliński i Cezary Żak.
PS. W tekście wykorzystano fragmenty opisów przedstawień ze stron internetowych Teatru Polonia i Och-Teatru oraz informacje przekazane przez Klaudynę Desperat, rzeczniczkę prasową Fundacji Krystyny Jandy Na Rzecz Kultury..

Komentarze