Od Matejki do Wajdy - wystawa na otwarcie ostrowieckiego BWA w nowej siedzibie


Tylu wybitnych nazwisk na jednej wystawie Biuro Wystaw Artystycznych w Ostrowcu Świętokrzyskich nie gościło podczas swego 24 – letniego istnienia. Ale też i okazja ku temu jest wyjątkowa. 


21 września 2019 roku BWA w Ostrowcu Świętokrzyskim zainaugurowało działalność w odrestaurowanym ponad 100 – letnim Browarze Saskich, przemianowanym na Ostrowiecki Browar Kultury. Na ekspozycji znalazło się ponad 90 prac wybranych artystów tworzących w XIX, XX i XXI wieku. Wśród nich są: Jan Matejko, Artur Grottger, Julian Fałat, Stanisław Wyspiański, Jacek Malczewski, Stanisław Ignacy Witkiewicz, Tadeusz Makowski, Andrzej Wajda, Jerzy Panek, Józef Czapski, Andrzej Wróblewski i Jerzy Nowosielski. Wszystkich ich łączy jedno: byli absolwentami Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. – Pomysł tej wystawy nosiłam w sercu bardzo długo – powiedziała na wernisażu dyrektor Biura Wystaw Artystycznych, Jolanta Chwałek. – Chciałam zrobić tu taką wystawę, jakiej w Ostrowcu Świętokrzyskim jeszcze nie było. 
 
Przed obrazami Tadeusza Makowskiego. Fot. Krzysztof Krzak
Do współpracy dyrektor Chwałek zaprosiła dr Annę Król, która opracowała scenariusz i aranżację wystawy „Artyści z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie”. – Kluczem wystawy jest zderzenie pokoleń: z jednej strony są ci, których znamy ze stron książek i podręczników, jak Matejko czy Grottger, z drugiej mamy twórczość obecnego rektora ASP, Stanisława Tabisza i jego poprzednika, Adama Wsiołkowskiego. Interesujące jest to, aby zobaczyć, jakie jest widzenie dawnych i współczesnych artystów akademii -   mówiła podczas otwarcia wystawy dr Anna Król. Prace pochodzą z kolekcji uczelni, zbiorów prywatnych, krakowskiego Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha oraz Fundacji Kyoto – Kraków.
 
J.Chwałek, J.Górczyński i A.Król na tle obrazów J.Fałata. Fot. K.Krzak
- To jest coś, na co czekało wiele pokoleń. Ostrowiecki Browar Kultury to zachowanie dziedzictwa. Wiele lat temu u zbiegu ulic Siennieńskiej i Polnej warzono piwo, dzisiaj po stu latach mamy obiekt, który będzie centrum kultury dla regionu, będzie miejscem twórczych dyskusji, wyjątkowych prezentacji, miejscem spotkań, które da możliwość odkrycia wielu talentów – powiedział Prezydent miasta Ostrowca Świętokrzyskiego, Jarosław Górczyński, podczas uroczystej inauguracji działalności BWA w nowej formule. – Kultura jest jedną z wartości, dla których warto żyć, a malarstwo jest ciszą dla myśli i muzyką dla wzroku. Im więcej kultury w nas i wokół nas, tym spokojniejsze, bezpieczniejsze i dostatniejsze jest nasze życie. 
 
Grafiki Jerzego Panka. Fot. Krzysztof Krzak
Prezydent Jarosław Górczyński podziękował dyrektorom BWA, MCK i  MBP, a także byłemu Marszałkowi Województwa Świętokrzyskiego, obecnemu eurodeputowanemu, Adamowi Jarubasowi i Staroście Ostrowieckiemu, Marzenie Dębniak za merytoryczną współpracę na każdym etapie powstawania OBK.
 
Fragment ekspozycji w ostrowieckim BWA. Fot. K.Krzak
Wernisaż w nowej siedzibie Biura Wystaw Artystycznych uświetniła swym recitalem „Piosenki z klasą” śpiewająca aktorka, Olga Bończyk, a sama wystawa będzie czynna w Ostrowcu Świętokrzyskim do listopada. W każdy czwartek o godzinie 18 prezentowane będą sylwetki i dorobek twórczy poszczególnych artystów, których prace można zobaczyć na wystawie w ostrowieckim BWA. Wykłady prowadzić będzie historyk sztuki Wojciech Mazan (szczegółowy harmonogram spotkań można znaleźć na stronie internetowej placówki).

Komentarze