13. Festiwal Dwa Brzegi za nami. Nagrody dla gruzińskiego filmu i "Pavarottiego"


W Kazimierzu Dolnym zakończył się w sobotę, 3 lipca 2019 roku, 13. Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi, podczas którego odbywał się Międzynarodowy Konkurs Filmów Krótkometrażowych.
 
Bogaty program filmowy festiwalu Dwa Brzegi. Fot. Krzysztof Krzak

Konkurs ten odbywa się od drugiej edycji festiwalu wymyślonego i kierowanego przez Grażynę Torbicką. W tym roku do pierwotnej selekcji zgłoszono 323 filmy krótkometrażowe z całego świata. Do ostatecznej rywalizacji konkursowej komisja kwalifikacyjna wybrała 34 filmy. Wraz z publicznością 13. Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi oglądało je jury, które tworzyli w tym roku: bułgarska aktorka Martina Apostolova („Irina”), reżyser Jakub Czekaj („Królewicz Olch”) i montażysta Przemysław Chruścielewski („Ostatnia rodzina”).

- Dominowały dwa motywy. Pierwszy to filmy o codzienności, drugi sięgający po ważne tematy społeczne. W konkursie pojawiły się opowieści o kryzysie migracyjnym, mediach czy ludzkiej hipokryzji. – powiedziała o konkursowych obrazach w wywiadzie dla festiwalowej gazety „Głos Dwubrzeżna” Martina Apostolova. Wielu z twórców konkursowych filmów spotkało się z widzami w festiwalowym salonie Black Red White.

Konkursowe projekcje odbywały się w Małym Kinie (z prawej). Fot. K.Krzak

Za najlepszy uznano gruziński film „Prisoner of Society”. To intymna podróż w głąb świata i umysłu młodej transpłciowej kobiety, która ostatnie dziesięć lat przeżyła w izolacji od otoczenia. Reżyser Rati Tsiteladze otrzymał nagrodę w wysokości 5 tysięcy złotych. II nagrodę (3000 zł) otrzymał Bernhard Wegner, austriacki reżyser, za film „Entschuldigung, ich suche den Tischtennisraum und meine Freundin” zrealizowany w koprodukcji austriacko – niemiecko – szwedzkiej. Bohaterami tego 24 – minutowego filmu jest szwedzka para, która przyjeżdża do spa w austriackich górach, ale po kłótni dziewczyna Arona wychodzi, trzaskając głośno drzwiami. Aron bezskutecznie próbuje ją odnaleźć. Zanurza się w dziwacznym mikrokosmosie alpejskiego kurortu i dryfuje zgodnie z jego rytmem, aż w końcu musi zmierzyć się z pytaniem: czy tak naprawdę szuka swojej dziewczyny czy samego siebie? III nagroda (2 tys. zł) trafiła do Piotra Milczarka za animację „Deszcz”, która opowiada o zbiorowej świadomości; o tym, że brak jakiejkolwiek odpowiedzialności za własne czyny sprawia, że bezrefleksyjnie idziemy za tłumem, co może doprowadzić do tragedii. To również film o próbie walki jednostki ze zbiorową hipnozą i o konsekwencjach zarówno dla niej, jak i tłumu.

Bohaterka filmu "Prisoner of Society". Fot. materiały prasowe

Pozaregulaminową nagrodę dla najmłodszego twórcy zakwalifikowanego do Międzynarodowego Konkursu Filmów Krótkometrażowych ufundowaną przez 21. Społeczne Liceum Ogólnokształcącego im. Jerzego Grotowskiego w Warszawie w wysokości 1000 zł przyznano Janowi Bujnowskiemu (25 lat) za film „Krzyżówka”.


W plebiscycie publiczności tegorocznych Dwóch Brzegów wygrał dokumentalny film Rona Howarda "Pavarotti". Na drugim miejscu znalazł się obraz "Serce Jamajki" w reżyserii Petera Webbera, a na trzecim uplasował się "Świat według Agnès" (reż. Agnès Varda).


PS. W tekście wykorzystano fragmenty oficjalnych opisów poszczególnych filmów zamieszczonych na stronie internetowej festiwalu Dwa Brzegi.

Komentarze