Zespół kościelny w Szewnie wieczorową porą zwiedzany


Na wieczorne zwiedzanie zespołu kościelnego w Szewnie zaprosiło 20 lipca 2019 roku Centrum Krajoznawczo – Turystyczne im. prof. Mieczysława Radwana w Ostrowcu Świętokrzyskim. Po zabytkowych obiektach oprowadzała Monika Bryła – Mazurkiewicz.
 
Na zwiedzanie zespołu kościelnego w Szewnie przyszło wiele osób. Fot. K.Krzak
Szewna to niewielka wioska położona w gminie Bodzechów, sąsiadująca z trzema dzielnicami Ostrowca Świętokrzyskiego. Pierwsze o niej wzmianki datowane są na XIV wiek. Od 1326 roku istnieje tutaj parafia pod wezwaniem św. Mikołaja. Pierwotnie drewniany kościół został zamieniony murowanym w 1652 roku, który już pięć lat później został zniszczony podczas najazdu Szwedów. Obecna okazała świątynia w Szewnie pochodzi z końca XVIII wieku. Zespół kościoła parafialnego i cmentarza grzebalnego został w już w latach 50. minionego wieku wpisany do rejestru zabytków nieruchomych. 
 
Monika Bryła - Mazurkiewicz opowiada historię szewieńskiego kościoła. Fot. k.Krzak
 
Neogotycka brama kościelna z 1896 r. Fot. K. Krzak
W ocenie Moniki Bryły – Mazurkiewicz, prezesa Centrum Krajoznawczo – Turystycznego im. prof. Mieczysława Radwana w Ostrowcu Świętokrzyskim, ten obiekt należy do najciekawszych pod względem architektoniczno – przestrzennych zespołów kościelnych nie tylko w regionie świętokrzyskim, ale także w całym kraju. Składają się nań – poza kościołem parafialnym pw. św. Mikołaja – dwie wikarówki połączone schodami, plebania i ogród, utrzymane w stylu późnobarokowym, zaprojektowane przez ks. Józefa Karsznickiego, a ufundowane przez ks. Sebastiana Pisulewskiego u schyłku XVIII w.; kaplice ku czci świętych:  Anny, Izydora i Antoniego, neogotycka brama żelazna wprowadzająca na teren cmentarza kościelnego (przygotowana była przez Zakłady Ostrowieckie w Niżnym Nowgorodzie) i Dom Katolicki, w którym dziś mieści się jedynie… punkt apteczny. O minionym czasie przypomina też dom dla służby kościelnej, jedyny do dziś kryty gontem, a obecnie będący siedzibą Katolickiego Centrum Pomocy Rodzinie. 
 
Wikarówka. Fot. Krzysztof Krzak
Podczas sobotniego wieczornego zwiedzania miłośnicy historii i turystyki mogli poznać historię wymienionych wyżej obiektów sakralnych, obejrzeć wnętrza i podziemia szewieńskiego kościoła wraz z zabytkowym wyposażeniem, na które składają się m.in. obrazy, rzeźby, płaskorzeźby, ołtarze, konfesjonały, sprzęty i naczynia liturgiczne, często jeszcze z okresu średniowiecza (łącznie z drewnianą pozłacaną figurą św. Mikołaja z XIV wieku przygotowywaną do konserwacji). Monika Bryła – Mazurkiewicz, pasjonatka i znakomita znawczyni historii regionu poprowadziła zwiedzających podziemnym tunelem łączącym wikarówkę z plebanią, do pokoju księdza infułata Marcina Popiela, związanego z parafią w Szewnie od 1946 do 1991 roku, i na cmentarz grzebalny, na którym znajduje się wiele obiektów nagrobnych o dużej wartości historyczno – artystycznej. Wśród nagrobków wielu wybitnych obywateli związanych z Szewną i Ostrowcem Świętokrzyskim znajdują się groby ks. Marcina Popiela, dr. Adama Wardyńskiego, Tadeusza Rekwirowicza, powstańców styczniowych, żołnierzy Armii Krajowej.
 
W drodze na plebanię. Fot. Krzysztof Krzak
 
W pokoju księdza Marcina Popiela. Fot. K.Krzak
Zwiedzanie zorganizowane przez Centrum Krajoznawczo – Turystycznego im. prof. Mieczysława Radwana w Ostrowcu Świętokrzyskim przyciągnęło – ku zaskoczeniu samych organizatorów - bardzo dużo osób, chcących poznać historię najbliższej okolicy i zobaczenia miejsc na co dzień niedostępnych dla bywalców kościoła w Szewnie. Udało się zatem zrealizować przesłanie historyka i krajoznawcy, Zygmunta Glogera: „Obce rzeczy wiedzieć dobrze jest, swoje - obowiązek”.

Komentarze