Mistrz Penderecki gościem festiwalu w Busku - Zdroju


W Busku – Zdroju trwa (do 7 lipca 2019 r.) XXV Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz. Poza koncertami i konkursem wokalnym imienia patronki festiwalu odbywają się również spotkania z twórcami i artystami. W czwartek (4.07.) gościem kawiarenki festiwalowej był Krzysztof Penderecki.
 
A.Jaroń, K.Penderecki, M.Tworek, E.Penderecka. Fot. K.Krzak
Ten wybitny kompozytor jest twórcą ponad 200 utworów, w tym pięciu oper (m.in. „Ubu Rex”, „Czarna maska”, „Raj utracony”, „Diabły z Loudun”), ośmiu symfonii i wielu innych utworów, w tym tak rozpoznawalnych, jak „Ofiarom Hiroszimy – Tren”, „Pasja według św. Łukasza” czy „Polskie Requiem”. Muzyka Pendereckiego rozbrzmiewa też w filmach Wojciecha Jerzego Hasa („Rękopis znaleziony w Saragossie”), Andrzeja Wajdy („Katyń”), Stanleya Kubricka („Lśnienie”), Davida Lyncha („Dzikość serca”), Williama Friedkina („Egzorcysta”), Martina Scorsese („Wyspa tajemnic”). Za swoje dzieła kompozytor zdobywał wiele prestiżowych nagród, w tym dwukrotnie Prix Italia i czterokrotnie Nagrodę Grammy; posiada doktoraty honoris causa wielu uczelni na całym świecie. Przez 15 lat był rektorem Akademii Muzycznej w Krakowie, którą sam ukończył i na której wykształcił m.in. Stanisława Radwana, Abla Korzeniowskiego czy Antoniego Wita. Jest też kawalerem Orderu Orła Białego, najwyższego polskiego odznaczenia. 
 
Krzysztof Penderecki, Maciej Tworek i Elżbieta Penderecka. Fot. K.Krzak
Do Buska – Zdroju Krzysztof Penderecki przyjechał wprost z Japonii w towarzystwie swojej żony, Elżbiety Pendereckiej, z którą tworzy związek od 53 lat i Macieja Tworka, który jest jego asystentem i propagatorem twórczości kompozytora. Spotkanie prowadził dyrektor buskiego festiwalu, Artur Jaroń. – Kompozytor komponuje dla siebie, tak przynajmniej jest w moim przypadku – mówił Krzysztof Penderecki. – Nie myśli o ludziach, którzy później będą tego słuchali. Ze swoją twórczością utrafiłem w dobry czas, bo gdy zacząłem komponować, przerzedzili się kompozytorzy, o których się uczyłem, niektórych znałem… Obecnie na świecie jest mało powszechnie znanych kompozytorów, może przez to moja muzyka jest więcej grana.
 
Krzysztof Penderecki w Busku - Zdroju. Fot. K.Krzak
Wybitny twórca powiedział również, że najbardziej lubi komponować wczesnym rankiem. – Kiedyś wstawałem o godzinie 5 – 6 rano, teraz trochę zleniwiałem. Obecnie najlepsze dla mnie godziny na tworzenie to czas między godziną 8 a 10 – 11. Później już przestaję komponować. Najważniejsza jest jakość utworów, a nie pora, w której powstawały.
 
Elżbieta Penderecka. Fot. Krzysztof Krzak
Elżbieta Penderecka wspominała podczas spotkania w Busku – Zdroju, że jej mąż komponuje także podczas ich wspólnych wakacji, które od wielu lat spędzają w Jastrzębiej Górze. Gdy ich dzieci były małe, a na dworze była niepogoda, to nawet wówczas musiały z mamą opuszczać pokój w pensjonacie na czas, gdy ich ojciec i mąż pracował nad nową kompozycją. Elżbieta Penderecka dała do zrozumienia, że jej mąż jest niebywale skromnym człowiekiem, dlatego nie mówi sam o swoich zasługach dla muzyki i kultury polskiej, w tym także dla młodych utalentowanych muzycznie ludzi – to z myślą o nich i pomocy w rozwoju ich talentu powstało w dworze w Lusławicach Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego.
 
Krzysztof Penderecki. Fot. Krzysztof Krzak
W piątek, 5 lipca, w Buskim Samorządowym Centrum Kultury, które jest organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im. Krystyny Jamroz, odbędzie się koncert „Busko – Zdrój w hołdzie Krzysztofowi Pendereckiemu”, podczas którego kompozytor poprowadzi Orkiestrę Sinfonietta Cracovia, wykonującą fragmenty jego „Polskiego Requiem”. Podczas koncertu Krzysztofowi Pendereckiemu został przyznany tytuł Honorowego Obywatela Buska – Zdroju. W mieście tym działa szkoła muzyczna jego imienia. Jej uczniowie zaprezentowali podczas spotkania z kompozytorem hymn swojej szkoły, w którego tekście pojawia się nazwisko patrona placówki.

Komentarze